vertrouwen 5 Advies van een beunhazende 'estateplanner' 21 Waarvan akte ondertekenen Lek,ker makke jfd naast Het is een complex document dat ik niet een-twee drie kan wist of de verzekeraar zou uitkeren als ik het nodig had. Een AOV is erop gericht te kijken naar mogelijkheden om jou met uit te betalen. Dat vond ik een ongemakkelijk idee.'' Toen Kootstra hoorde over brood fondsen was ze meteen enthousiast. Met behulp van de Broodfondsma- kers zocht zij een groep aspirant leden bij elkaar en na een drietal bij eenkomsten werd de broodfonds- groep bij de Kamer van Koophandel ingeschreven, het bestuur benoemd en konden ze beginnen. Longontsteking Business mentor Marjolein van der Linden werkt sinds vijfjaar als zelf standige. ,,Toen het bedrijf waar ik werkte voor de derde keer reorgani seerde, dacht ik: ik ga het lekker zelf doen.'' Nu begeleidt ze ondernemers met uiteenlopende problemen. Ook zij zag een dure AOV niet zit ten. Haar man, zelfstandig aannemer, had er negatieve ervaringen mee. ,,Toen hij daar eenmaal een beroep moest doen, werd zijn hele medische verleden uitgeplozen. Uiteindelijk werd er niet uitgekeerd. Daarom zijn we gaan kijken naar andere mogelijk heden.'' Nu zitten ze samen in een broodfondsgroep. Toen ze vorig jaar zomer een long ontsteking opliep, moest ze aan spraak maken op het fonds. ,,Ik meldde me voor vijftig procent ziek bij het bestuur van onze groep. Dat regelde dat ik de giften ontving. Dat ging heel netjes en zonder proble men.'' Het bestuur van een broodfonds- groep geeft het aan de administratie van Broodfondsmakers door als er een zieke is. Die maakt vervolgens een berekening en zet de schenking klaar. Na akkoord van de penning meester vinden de schenkingen maandelijks plaats. In haar ziekteperiode had Van der Linden geregeld contact met haar broodfondsgroep. Een bestuurslid kwam langs en ze kreeg veel beter- schapswensen van andere leden. ,,Dat was een heel prettig gevoel. Ik merkte totaal geen wantrouwen, dat heb ik zelf ook nooit gehad als ik geld schonk aan anderen. Je weet aan wie je geld geeft, omdat je elkaar kent.'' Plafond Het enige nadeel vindt Van der Linden dat ze niet haar hele inkomen kan veiligstellen. ,,Er is namelijk een plafond van 2500 euro per maand. Bovendien wordt er maxi- maal twee jaar uitgekeerd.'' Ook projectmanager Kootstra liep daar tegenaan. Daarom heeft ze naast het broodfonds ook nog een AOV, voor de jaren na de maximale schen kingsperiode (zie rekenvoorbeeld). ,,Stel dat ik een ongeluk krijg en blij vend letsel oploop. Ik heb twee stu derende kinderen. Dan heb ik toch die zekerheid nodig.'' Als Kootstra aanspraak maakt op aanvullende AOV, krijgt ze een maandelijkse toelage, afhankelijk van het oordeel van de arts. Bij 100 pro cent arbeidsongeschiktheid krijgt ze jaarlijks 35.000 euro bruto. Het mini mumpercentage is 25 procent ar beidsongeschiktheid. Als een arts oordeelt dat je voor minder dan dat percentage arbeidsongeschikt bent, krijg je geen uitkering. Een volledige AOV weegt volgens Kootstra niet op tegen de voordelen van een broodfonds. ,,Daarin blijft het geld van jezelf, na aftrek van de maandelijkse contributie en schen kingen voor een zieke.'' Als een lid besluit uit het fonds te stappen neemt die zijn of haar inleg weer mee. ,,Het is dus geen premie waar over je ineens geen beschikking meer kunt hebben. Dat geeft een veilig ge voel.'' eer twee mensen die er zijn inge tuind, denk ik als ik het echtpaar tegenover me aanhoor. De papie ren die ze me hebben overhan digd en die ik snel heb doorgele zen bevestigen mijn oordeel: deze eenvoudige mensen hebben zich door iemand die zich 'esta teplanner' noemt een veel te complex en veel te duur testament laten aansmeren. Nou ja, testament: de opzet voor een testa ment, een stuk papier zonder betekenis of rechtskracht. Want een estateplanner, ook wel erfrechtplanner geheten, kan het dan mooi op papier zetten, een testament is pas geldig als een notaris er zijn handtekening onder heeft gezet. Daarom zit dit echtpaar nu ook bij mij aan tafel. De estateplanner, merk ik, is in opkomst. Ge lukkig zijn er genoeg integere, gecertificeerde estateplanners bij wie je verzekerd bent van een gedegen advies. Maar waar snel geld valt te ver dienen, rukt de beunhaas op. Want iedereen mag zich estateplanner noemen, ter zake kundig of niet. En al te vaak naar mijn zin draaien dit soort types argeloze bur gers een poot uit, zeker als het mensen betreft zonder grote vermogens, ingewikkelde fa milieverhoudingen of com plexe eigendomsconstructies. Die kunnen in de regel goed uit de voeten met een een voudig, maar gedegen en juri disch dichtgetimmerd tes tament opgemaakt door een notaris. Ook deze twee mensen hadden daar voldoende aan gehad. Ze hebben één kind, bewonen een een voudig koophuis en bezit ten verder amper vermo gen. Maar, vertellen ze, ze hebben gereageerd op een advertentie van een esta- teplanner in de plaatse lijke krant, die kantoor houdt in hun eigen wijk. de deur. Hij beloofde hen een 'gedegen financieel en juridisch advies over hun erfenis'. Het resultaat is een zo veelomvattend en com plex document dat ik er niet een-twee-drie mijn handtekening onder kan zetten. Want anders dan die zogenaamde estateplanner, die nergens aan gebonden is, moet ik er als notaris zeker van zijn dat wat er op papier staat, tot in detail klopt. Als ik ook maar een detail over het hoofd zie, ben ik aansprakelijk voor de gevolgen, zoals een collega van mij is overkomen. Als het echtpaar is vertrokken en ik het docu ment goed heb bestudeerd, blijken er inderdaad nog een paar onduidelijkheden in te zitten die eerst moeten worden opgehelderd. Een week later is het zover en zetten we gedrieën onze handtekeningen. Alles bij elkaar pakt dit testa ment voor dit echtpaar bijna drie keer duurder uit, dan wanneer ze direct naar mij waren toe gekomen. Mijn welgemeende advies daarom: hoed u voor de ondeskundige estateplanner. woensdag 18 december 2019 GO als vangnet ORREUti Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21