O 1 Besparen a u toverzekeri ng 7 ECONOMIE 19 Techsector onontgonnen terrein Taalgebruik is nooit neutraal Vrouwen zijn kieskeuriger Vrouw minder benaderd Vacature alleen voor vrouwen Bundelz www.bundelz.nl Als leiders niet heel bewust werk maken van het verkleinen van het verschil, dan blijft alles bij het oude 8 december 2019 -Sharita Boon, commercieel direteur DPG Recruitment WAT SCHORT ER NOG MEER AAN DE EMANCIPATIE? ENKELE VOORBEELDEN Het is droef gesteld met het aantal vrouwen in de snelgroei ende techsector. Dat blijkt uit het jaarlijkse State of European Tech-rapport van Atomico. De techsector blijkt op het gebied van diversiteit uiterst conserva tief. ,,In leidinggevende functies zijn vrouwen volstrekt uit zicht'', aldus Tom Wehmeier van tech- investeerder Atomico. ,,Van de 175 middelgrote techbedrijven die in 2018 een tweede of derde financieringsronde ophaalden, werden er maar elf geleid door een vrouw. Die aantallen veran deren ook niet.'' In Nederland is slechts 12 pro cent van de ondernemers die een techbedrijf leiden, vrouw. Ogenschijnlijk neutraal taal gebruik kan sollicitanten bij voorbaat afschrikken. Een bedrijf dat bijvoorbeeld op zoek is naar een commerciële, doelgerichte medewerker die deskundig, gedreven en intel lectueel is, kan er vergif opne men dat vooral mannen zullen reageren. Mannen én vrouwen associëren woorden uit vaca tureteksten nadrukkelijk met een bepaalde sekse. Daarin verschillen ze onderling nau welijks. Woorden als 'competi tief' en 'ervaren' gelden als mannelijk, woorden als 'nieuwsgierig' en 'veelzijdig' als vrouwelijk. Woorden als 'praktisch', 'divers' en 'intelli gent' worden gezien als neutraal. Uit onderzoek blijkt dat man nen op zo'n beetje elke func tie solliciteren die ze langs zien komen. Vrouwen reage ren pas als het profiel perfect bij hen past. Volgens Mirjam Sent van de Radboud Univer siteit laat dit zien dat vrouwen te weinig op zichzelf durven te vertrouwen. Mannen hebben die schroom niet, en bluffen zich desnoods naar binnen. Zo zijn er volgens Sent nog talloze voorbeelden die in het nadeel van vrouwen werken. „Vroeger was er ontzag voor een huisarts en een leraar. Maar sinds die beroepen overwegend door vrou- wen worden beoefend, is dat aanzien flink ge kelderd." Vrouwen worden minder vaak voor een baan ge vraagd door recruiters dan mannen. Dat blijkt uit een analyse van de Intelligence Group. Recruiters benaderen bij voorbaat een man, zelfs bij beroepen waar vrouwen van oudsher sterk vertegenwoor digd zijn, zoals de zorg. Uit het onderzoek blijkt verder dat 43 procent van de man nen zegt dat ze minstens één keer per kwartaal worden be naderd voor een nieuwe baan. Bij vrouwen was dat maar 31 procent. De krapte op de ar beidsmarkt zorgt er ook niet voor dat nadrukkelijker naar vrouwen wordt gekeken als er een functie moet worden ver vuld, blijkt uit de analyse. De TU in Eindhoven heeft sinds juli twintig vrouwelijke wetenschappers aangeno men. Pas 17 procent is nu vrouw, een Nederlands laag terecord. Rector magnificus Frank Baaijens wil van de rode lantaarn af: ,,We hebben de afgelopen vijftien jaar van alles geprobeerd om meer vrouwen binnen te halen, maar dat heeft niet gewerkt. Ik ben er van overtuigd dat we nu een belangrijke stap ten gunste van de wetenschap zetten.'' De komende vijf jaar worden 150 vacatures eerst alleen opengesteld voor vrou wen. Na zes maanden kunnen ook mannen solliciteren. Op termijn moet de helft van de hoogleraren er vrouw zijn. Autoverzekering De voordelige autoverzekering voor als je weinig rijdt Bundelz is een nationale initiatief van V nederlanden t I Mg jkkr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19