0) \^m Jumbo trekt in Hema-winkels 18 ECONOMIE Kort Jacobs Douwe Egberts zou beursgang overwegen Jacobs Douwe Egberts (JDE) keert mogelijk terug naar de beurs. Eigenaar JAB voegt het koffiebedrijf samen met Peet's Coffee en on derzoekt een beursgang voor de merken. Er zou nadrukkelijk naar een beursgang in Amsterdam worden gekeken. Het zou niet voor het eerst zijn dat het oer-Nederlandse Douwe Egberts naar de beurs gaat. Het be drijf was eerder in handen van het Ameri kaanse Sara Lee, dat de koffie- en theedivisie in 2012 naar de beurs in Amsterdam bracht. Daar werd het een jaar later weggekocht door investeerder JAB. Bij het huidige JDE horen ook de merken L'OR, Senseo, Tas- simo en Pickwick. Het bedrijf laat nog niets los over de te verwachten opbrengst van de beursgang. Volgens bronnen wordt gemikt op zo'n 2 miljard tot 3 miljard euro. Tegenwind voor Unilever in Zuid-Azië Unilever is met een omzetwaarschuwing gekomen. Het was- en levensmiddelencon cern heeft last van vertraging van de groei in Zuid-Azië. Ook de situatie in West-Afrika laat volgens het bedrijf te wensen over. Top man Alan Jope (foto) sprak van een 'lichte misser' van de onderliggende omzetgroei. Unilever had zich eerder tot doel gesteld om zijn onderliggende opbrengsten op jaarbasis met 3 tot 5 procent op te krikken. Nu denkt het bedrijf dit cijfer in 2019 niet meer te kunnen halen en iets beneden die band breedte uit te komen. 'Boeing 737 Max pas volgend jaar april weer de lucht in' Het Amerikaanse Southwest Airlines ver wacht pas weer vanaf 13 april met vliegtui gen van het type Boeing 737 Max te kunnen gaan vliegen. Toestellen van dit type staan al sinds maart aan de grond, na twee fatale crashes. Vliegtuigmaker Boeing moet van de luchtvaartautoriteiten nu eerst technische mankementen in het toestel verhelpen voordat de 737 Max weer mag vliegen. Adyen ABN Amro Air France KLM Unilever ONGELIJKHEID VERSLECHTERING Nederland is op de Global Gender Gap Index, die ongelijkheid tussen mannen en vrouwen in kaart brengt, naar een beschamende 38ste plek teruggezakt. Dit gaat totaal de verkeerde kant op, meent Sharita Boon, commercieel directeur van de Nationale Vacaturebank en Intermediair. ,,Ik vind het schokkend maar tege lijkertijd is het niet heel verras send. We denken dat we zo'n vooruitstrevend land zijn, maar ondertussenEr is te weinig ge daan om de verschillen tussen mannen en vrouwen te verkleinen en dan moet je niet gek opkijken dat de emancipatie stagneert.'' ,,Het is niet één ding; er zijn ver schillende oorzaken aan te wijzen. Deeltijd is een belangrijke verkla ring. In ons land werkt een groot aantal vrouwen in deeltijdbanen. Dat vergroot hun arbeidskansen niet. Wat ook niet helpt, is het ge brek aan goede sociale voorzienin gen en regelingen zoals kinderop vang. Daarnaast zie je vaak dat vrouwen veel van de zorgtaken thuis op zich nemen.'' „Liefst 90 procent van de bedrij ven zegt in onderzoeken dat ze het heel belangrijk vinden. Dat er vrij weinig gebeurt, is denk ik omdat 95 procent van ons gedrag onbe wust is en slechts 5 procent be wust. Als leiders er niet heel be wust werk van maken, dan blijft alles bij het oude.'' ,,Daar zit wel iets in. In sollicitaties zien we iets opvallends: 70 procent van de mannen en vrouwen staan open voor een nieuwe job als ze worden benaderd en het de juiste baan is. Toch blijkt dat vrouwen 40 procent minder vaak op een va cature solliciteren.'' ,,Mannen en vrouwen lezen een vacaturetekst heel anders. Mannen slaan aan op woorden als 'resul taatgericht' en 'competitief', ter wijl vrouwen veel meer aanslaan op 'verbindend'. Dit soort ver schillen zit heel diep in onze ge nen.'' ,,Vrouwen mogen wel assertiever worden. Daarnaast moeten recrui ters veel meer rekening houden met de manier waarop ze een va caturetekst opstellen. En dat geldt ook voor het sollicitatiegesprek en hoe je je bedrijf profileert.'' ,,Juist met zo'n schaarse arbeids markt als de onze vind ik het megazonde dat we niet veel meer energie steken in vrouwen. We verspillen zoveel talent. En we we ten ook dat diverse teams beter presteren. Dus je doet ook je be drijf tekort.'' ,,Stel dat die vrouwen het inder daad wel goed vinden, dan moeten zij zich realiseren dat een op de drie huwelijken strandt en dat veel gescheiden vrouwen het financi eel niet redden in hun eentje. Het is niet altijd een kwestie van niet willen maar van moeten. Maar ik weet dat een heleboel vrouwen wel degelijk ambities hebben, maar dat zij niet of onvoldoende zichtbaar zijn.'' De Hema-filialen die overgaan naar Jumbo worden omgebouwd tot supermarkt. Hema-artikelen komen op hun beurt in de bijna zevenhonderd filialen van Jumbo te liggen, waaronder gla zen, pannen en theedoeken. Jumbo heeft er nooit een geheim van gemaakt dat het graag wil groeien in de grote steden. In de stadscentra is het vaak lastig om locaties te vinden. Hema kan op zijn beurt de op brengst van de panden goed ge bruiken bij het terugdringen van zijn omvangrijke schuld. Die drukt al erg lang op de resultaten van het bedrijf en hangt als een molensteen om de nek van Hema-eigenaar Marcel Boek- hoorn. Over financiële details deden de partijen verder geen uitspraken. Eerder dit jaar kondigde Hema nog pilotwinkels aan met Albert Heijn. Later besloot de keten toch niet met de grootgrutter uit Zaandam in zee te gaan. Hema maakte gisteren ook be kend dat de verkopen afgelopen kwartaal omhoog zijn gegaan, maar dat er wel weer een stevig verlies in de boeken moest wor den bijgeschreven. De kwartaal omzet is dik 317 miljoen euro. Dat is ruim 4 procent meer dan in het derde kwartaal van vorig jaar. Hema boekte een nettover lies van 1,4 miljoen euro, tegen een winst van 2,7 miljoen euro een jaar terug. 'OPBRENGST TUSSEN 2 EN 3 MILJARD' OMZETWAARSCHUWING DIRECTIE TOESTEL AL SINDS MAART AAN DE GROND O woensdag 18 december 20 Het digitale betaalplatform was de grootste stijger in de AEX. Positieve cijfers voor de groot bank. De luchtvaart combinatie kon gisteren geen potten breken. De winstwaar schuwing zorgde voor een flinke terugval op de beurs. o kloof Natasja de Groot Amsterdam Bent u geschrokken dat de kloof tussen mannen en vrouwen gro ter is geworden? Waar denkt u dat het misgaat? Veel bedrijven zeggen vrouwen emancipatie belangrijk te vin den. Waarom lijkt er dan toch weinig te gebeuren? Zit er ook niet te veel schroom bij vrouwen om hun vinger op te steken? FOTO MARCO OKHUIZEN SHARITA BOON Sharita Boon is commer cieel directeur van DPG Re cruitment, bekend van Natio nale Vacaturebank en Inter mediair. Ze geeft leiding aan zestig mensen die werkge vers en werkzoekenden sa menbrengen op de arbeids markt. ,,Een valkuil is dat we vaak kiezen voor mensen die op ons lijken.'' Ze lijkt zelf een beetje de uit zondering: 38 jaar, commer cieel directeur, fulltime wer kend, een moeder van een zoon van 9 jaar, en werkzaam in de sales. ,,Ik wist al op jonge leeftijd dat ik commer cieel directeur wilde worden. Wat ik onderweg heb geleerd is: als je iets heel graag wilt, moet je het wel duidelijk uit spreken.'' Hoe kan dat? Valt zoiets ooit te veranderen? Waarom is vrouwenemancipatie zo belangrijk? Misschien vinden sommige vrouwen het wel prima zo. Supermarktketen Jumbo neemt zeventien centraal ge legen stadsvestigingen van Hema over. Beide bedrijven kondigden afgelopen novem ber al aan dat ze nauw zouden gaan samenwerken, maar toen waren de details nog niet uitgewerkt. Economieredactie Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18