Marjan Berk NIEUWS 17 Man die mensen doostak 'kon goed liegen' Mijn teckel Brammetje bleef steken in het katten- luik, mede dooreen enorme erectie WESTMINSTER PARLEMENTARIËRS m ij binnenkomst is de grote Annakerk in Amstelveen veran derd in een feestelijk verlichte ruimte vol mensen, van wie er ongeveer twintig hun hond hebben mee genomen. Sophie, de oprichtster van Oopoeh, legt uit: „Twintig hondjes is de limiet, als het er meer zijn, wordt het een té groot blafconcert." Ik probeer te scannen of tussen al deze harige lievelingen ook mijn favoriete hondje rondhup pelt. En jawel! Daar zie ik een hondenmoeder met op haar arm een verrukkelijk donkerbruin en gladharig teckelteefje, dat luistert naar de naam Billy. Ik krijg een kerstbroodje, een kopje thee en een zakje honden koekjes uitgereikt, terwijl een pluishond mijn op de grond staande tas intens snuffelend in specteert, op zoek naar nog meer lekkers. Twee vrolijke zangeressen no digen de aanwezigen uit tot sa menzang, waarbij de honden kudde af en toe een vrolijk blaf- concert verzorgt. Ik ben uitgeno digd iets te vertellen over mijn lange, vaak met honden gedeelde leven. Dus steek ik van wal: ,,Mijn eerste teckel Brammetje had heel korte pootjes. Als de poezen door het kattenluik de tuin betraden voor een plas, wilde Brammetje mee. Maar door zijn korte pootjes bleef hij hal verwege steken, mede door een enorme erectie. Gelukkig had onze tweede teckel hogere poot jes, waarmee hij het kattenluik gladjes kon passeren!'' Dan vervolgt Sophie: ,,Bij Stich ting Oopoeh (Opa's en Oma's Passen Op Een Huisdier) hebben zich ruim 4500 senioren aange meld om oppas te zijn voor een hondje uit de buurt. Ruim 3200 matches zijn er gemaakt tussen senioren en baasjes. Senioren worden Oopoeh om dat ze graag van een hond willen genie- ten. Ze gaan 71 procent meer be wegen door de wandelingen, 72 procent doet meer sociale contac ten op met buurtbewoners en 82 procent zit lekkerder in z'n vel door een oppashond. Het team van Oopoeh bestaat uit vier be taalde parttimekrachten en tien tallen vrijwilligers die elke dag met veel plezier senioren aan een oppashondje koppelen. Maar ook organiseren we uitjes, zoals het kerstfeestje van vandaag, waar de Oopoehs en oppashonden elkaar kunnen leren kennen." met een aantal 'hondenvragen' voor de kerstquiz. Mijn kennis reikt niet verder dan de zwerf honden, waarvan ik er ook met veel plezier een aantal heb ver zorgd tot hun laatste uur. Nu ja, een poedel of een herdershond kan ik nog wel herkennenen de teckel natuurlijk! Sophie vertelt mij dat Oopoeh in het begin ook voor poezen wilde bemiddelen. Maar poezen willen niet bemiddeld worden, die willen één vaste warme schoot, één baasje, één kattenbak, en één kattenluikje. Daarom heeft Oopoeh zich met veel suc ces geheel op de oppashond ge richt. Ik wens alle lezers een heerlijk kerstfeest, met of zonder hond aan de voet of poes op schoot! gen - met de grootste conser vatieve zege sinds 1987 - kan hij een wet door het parlement loodsen die het Verenigd Ko ninkrijk uit de Europese Unie Als Thijs H. - blauwe trui, spijker broek - op slippers de rechtszaal van Maastricht binnenloopt, wrijft hij met zijn hand over de tafel. De blik is strak gericht op zijn stoel, hij kijkt niet naar het publiek. De officier van justitie stelt hem een paar vragen over zijn medicijnge bruik, dan antwoordt hij afgeme ten: ,,Op advies van mijn advocaat beantwoord ik vandaag geen vra gen. Ik ben bereid in latere verho ren volledige medewerking te ver lenen.'' H. is 'te kwetsbaar' nu, stelt zijn advocaat Serge Weening. Hij komt net uit een psychose, heeft mo menteel depressieve klachten: ,,Hij begint steeds beter te beseffen wat er is gebeurd. Zoals het Pieter Baan Centrum het noemt: Thijs ervaart een 'ernstige lijdensdruk'.'' De 28-jarige Limburger wordt verdacht van drie moorden op wandelaars begin mei in Den Haag en op de Brunssummerheide. Zij werden meermaals gestoken en ge sneden, H. legde in augustus een bekentenis af.Hijzou handelen omdat hij 'opdrachten' kreeg via kentekens en nieuwsberichten. Ex perts van het Pieter Baan Centrum (PBC) concluderen na een weken lange observatie, bestudering van zijn medische dossier en gesprek ken met familieleden dat H. 'volle- dig ontoerekeningsvatbaar' is. Hij had last van wanen. De 'ernstige psychotische ontregeling' begon al in de zomer van 2018 en verergerde, stellen de PBC-experts die daarom geen celstraf maar tbs met dwang verpleging adviseren. Een oordeel dat nabestaanden choqueert. En het OM gaat daar duidelijk ook niet in mee. Justitie gaat de psy chologische experts nog aan de tand voelen, evenals H. zelf, zijn fa milie en ex-vriendin. Zij worden al lemaal gehoord de komende tijd, deels achter gesloten deuren of schriftelijk. De officier van justitie Ze hoorden dat hij misschien geen cel krijgt, maar tbs. Dat is lastig verteerbaar suggereert namelijk dat de ver dachte zijn klachten mogelijk si muleert of 'aandikt', ook omdat hij plotseling veel uitgebreider ver klaarde over zijn psychische pro blemen. ,,Het Pieter Baan Centrum stelt misschien dat hij zijn psychose goed kon verhullen, maar hij kon ook goed liegen.'' Ook rookte H. ge regeld wiet en zou zo zijn psychose aanwakkeren, hetgeen moet mee wegen bij het oordeel van de recht bank, vindt het OM. ,,En geen van de behandelaars had eerder de dia gnose psychose gesteld'', zei OM- woordvoerder Resi Peeters. H.'s advocaat Weening is gepi keerd over deze 'onnavolgbare koers' van het OM: ,,Ze proberen een bepaalde sfeer te creëren, dat is kwalijk. Al in september 2018 kreeg Thijs antipsychotica voorgeschre ven, dat staat ook in het dossier. Artsen bevestigen dat, er zijn zelfs politiemutaties van.'' H. zou toen doorgedraaid zijn omdat hij vreesde dat hij vermoord zou wor den. De nieuwe ontwikkelingen val len de nabestaanden erg zwaar, zegt hun advocaat Phil Boonen. Hij staat de familie bij van twee Lim burgse slachtoffers: ,,Eerst hoorden ze dat hij misschien geen celstraf krijgt als het advies van het Pieter Baan Centrum gevolgd wordt, dat is lastig verteerbaar. En na vandaag zitten ze met nog meer vragen: ze horen nu dat er drugsgebruik in het spel was, dat er al veel eerder een heftig incident was waardoor hij medicijnen moest krijgen. Dat roept natuurlijk de vraag op of hij niet eerder betere hulp had kunnen krijgen.'' De volgende zitting is op 16 maart, de inhoudelijke behandeling van de zaak zal waarschijnlijk me dio juni volgen. woensdag 18 december 2019 GO B Ik krijg een formulier uitgereikt De Britse premier Boris Johnson poseert trots voor een ploeg van zijn Conserva tieve Partij. Het zijn meer dan honderd politici die voor het eerst in het parlement zijn ge- kozen. Trots staan ze op de trappen van het Paleis van Westminster in hartje Londen, als één grote familie tijdens een bruiloft. Na de door Johnson gewonnen verkiezin- haalt. FOTO AFP OM twijfelt over psychose Thijs H. Langzaam maar zeker begint Thijs H. te beseffen wat hij heeft aangericht toen hij begin mei drie wandelaars doodde met een mes. Maar het OM zet grote vraagtekens bij de conclusie van experts dat hij 'volledig ontoe rekeningsvatbaar' is, bleek gis teren tijdens de regiezitting. Niels Klaassen Maastricht Serge Weening, advocaat van Thijs H., vindt dat het OM 'een bepaalde sfeer' creëert. ,,Dat is kwalijk.'' foto anp -Phil Boonen, advocaat nabestaanden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17