Winnende aannemer weigert geld van klanten NIEUWS 15 Petitie om 'Davos' in het ziektekostenpakket te houden van een verborgen agenda die aanstuurt op sluiting van 'Davos'. Volgens pleitbezorgers van de hoogge bergtekliniek is er nauwelijks verschil. Het tarief voor een dagopname in Davos is na enkele forse ingrepen met 690 euro tegenwoordig zelfs goedkoper dan het dagtarief in de Nederlandse klinieken, dat schommelt tussen 778 en 865 euro. Een verblijf in het NAD is uiteindelijk toch duurder omdat patiënten in de weekeinden niet naar huis kunnen en de kosten doorlopen. Een gemiddeld verblijf in Davos kost 58.000 euro tegen maximaal 51.000 in Heideheuvel en ver gelijkbare centra. Een verwaarloosbaar verschil, stellen de longartsen. Mocht minister Bruins van Medische Zorg het advies van het Zorginstituut overne men, dan stappen ze naar de rechter. Een groep longartsen is ziedend over de dreigende sluiting van het Nederlands Astmacentrum in het Zwitserse Davos. Het Zorginstituut meent dat een behandeling in eigen land net zo goed is als een verblijf in de bergen. Met een advies aan de minister om de behandelin gen in het hooggebergte niet langer te vergoeden, laat het Zorginstituut de zwaarste astmapatiën ten bijna letterlijk stikken, vinden Ne derlandse longartsen. Gisteren boden de specialisten samen met (oud)patiënten een petitie aan in Den Haag. Wat is er precies aan de hand? Het NAD ontvangt en behandelt ieder jaar tussen de tachtig en honderd land genoten met zeer ernstige astma. De jongste patiënten zijn 9 jaar, een leef tijdsgrens aan de bovenkant is er niet. Patiënten verblijven gemiddeld twee tot drie maanden in de kliniek, die ligt op een hoogte van 1600 meter. Ze volgen een intensief verbeterprogramma om het medicijngebruik terug te brengen en om aan te sterken. Het ontbreken van huisstofmijt en andere astmaprikkels in het hooggebergte brengt de luchtwegen tot rust. Na een opname in Davos gaan patiënten met zware astma volgens de voorstanders met veel extra reserves te rug naar zeeniveau. Het Zorginstituut vindt nergens over tuigend bewijs dat een opname in een astmacentrum op eigen bodem, zoals Heideheuvel bij Hilversum, minder re sultaat geeft dan een verblijf in de Alpen. Het adviesorgaan negeert daarmee de uitkomst van een studie onder aanvoe ring het Utrechts Medisch Centrum waar het zelf om vroeg. Volgens de on derzoekers verbetert de kwaliteit van le ven na een opname in de bergen voor een veel langere periode dan na een be handeling op zeeniveau. De reden om de minister toch negatief te adviseren, is volgens het Zorginsti- tuut de rammelende opzet van het on derzoek onder 173 volwassenen en kin deren met ernstige astma. In de twee onderzoeksgroepen zouden te weinig willekeurig op zee- en bergniveau ge plaatste deelnemers hebben gezeten. De zorgverzekeraars delen de mening van het adviesorgaan. Een groep longartsen in Nederland spreekt er schande van. De specialisten betichten het Zorginstituut Volgens de 42-jarige, in één klap megarijke Steve Thom son uit Selsey moeten de gra tis klussen worden gezien als vroeg kerstcadeau. Sinds hij de hoofdprijs in de wacht sleepte, weigert hij stelselma tig rekeningen te versturen. Dit tot groot genoegen van zijn klanten. Een buurvrouw van Thomson zegt dat hij sinds zijn megaklapper op precies dezelfde manier werkt. Hij wilde onlangs geen geld aannemen voor een klus bij haar. ,,Hij bracht niks in rekening. Dit laat wel zien dat hij een topvent is, een goede man.'' De winnaar zelf heeft al aangekondigd voorlopig door te gaan met zijn onderne- ming. Wel gaat hij een paar dagen per week minder wer ken. ,,Ik heb al mijn klanten laten weten dat mijn firma gewoon blijft bestaan en dat ze zich geen zorgen hoeven te maken over lopende klussen. Met mijn geld wil ik de lokale samenleving graag helpen.'' Slaapkamer Lenka, de echtgenote van Steve, heeft inmiddels ont slag genomen bij de winkel waar ze werkte. Het stel met drie kinderen, twee zoons van 10 en 15 jaar en een doch ter van 8, wil zo snel mogelijk verhuizen naar een grotere woning. ,,Dat zal ons leven harmonieuzer en nog mooier maken. Het zal fantastisch zijn om mijn kinderen ieder een eigen slaapkamer te kun nen geven. Ook familieleden mogen een mooi extraatje verwachten'', aldus de dolge lukkige man. Volgens Thomson is zijn le ven sinds november veran derd in een 'emotionele rol lercoaster'. ,,Ik ervaar door al die miljoenen veel stress en slaap soms slecht. Ik zal moe ten leren omgaan met deze nieuwe situatie.'' woensdag 18 december 2019 Verpleegsters en tbc-patiënten in het Nederlands Sanatorium in het Zwitserse Davos, december 1950. foto na/spaarnestad Longartsen: zorginstituut laat astmapatiënt stikken Wat voor rol spelen de kosten van de opnames ver van huis in het peperdure Zwitserland? Hoeveel goedkoper is een vergelijkbare behandeling in eigen land? Marco Willemse Davos Wat gebeurt er in het Nederlands Astmacentrum Davos, wie verblijven er en wat hebben ze te winnen bij een verblijf in de Alpen? Als dat zo is, en al zo lang, waarom wil het Zorginstituut de behandeling in Davos dan nu uit het ziektekosten pakket laten schrappen? Waarom neemt het Zorginstituut de conclusies uit het zelf gelaste onderzoek niet over? En hoe is dit respectievelijk gevallen bij longartsen en zorgverzekeraars? Het Ne derlands Astma centrum in Davos. Een Britse aannemer die in november ruim 125 miljoen euro won via loterij EuroMil- lions, heeft zijn particuliere klanten laten weten dat ze niets hoeven te betalen voor lopende bouwprojec ten die hij nu uitvoert. Tom Tates Rotterdam/Londen Steve Thomson en zijn vrouw Lenka. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15