Stagiaires in zorg: 'Het was een hel' NIEUWS 13 Nauwelijks begeleiding en meteen volop meedraaien op pittige werkplekken 'Ik werd op de pittigste woning geplaatst, omdat niemand er wilde werken' CHEQUE CLUBHELD JACQUELINE ROSIER^ Marcia Nieuwenhuis Utrecht Bij een meldpunt van vakbond FNV Zorg en Welzijn voor misstanden bij stages in de zorg, zijn 540 klachten bin nengekomen. De meestgehoorde klacht is dat stagiaires door personeels tekorten en ziektes als volledige werk nemers worden ingezet. Zo zegt een thuiszorgstagiaire: ,,Na twee weken draaide ik al volledig mee en kreeg ik te maken met wondzorg en risicovolle handelingen waar ik niet op getoetst was.'' Een stagiaire die werkt met gehandi capten, meldt ook meerdere misstan den: ,,Ik werd geschopt en geslagen door cliënten. En ik werd soms zes da gen achter elkaar ingeroosterd, terwijl i Vakbond schrikt van grote aantal klachten bij meldpunt ik ook nog één dag per week naar school moest.'' Een andere stagiair stelt: ,,Ik werd op de pittigste woning geplaatst, omdat niemand daar nog wilde werken. Het was een hel.'' Een veelgehoorde klacht is dat er niet of nauwelijks begeleiding is. ,,Ik had een stagecontract voor 32 uur per week, maar mijn begeleider werkte maar drie uur. De overige 29 uur werd ik aan mijn lot overgelaten", verklaart een stagiaire in de thuis- en ziekenhuiszorg. Bijzonder veel leerlingen geven aan dat zij géén klacht durfden in te dienen bij hun stageplaats, bang dat ze negatief beoordeeld zouden worden. Wie dat KLACHTEN wél deed, werd volgens de FNV 'vaak direct de mond gesnoerd'. De vakbond opende op 3 november het meldpunt voor leerlingen en werk nemers in de gehandicaptenzorg, kin deropvang, verpleeg- en verzorgings huizen en de thuiszorg (VVT). Later werd het meldpunt opengesteld voor de gehele zorg- en welzijnssector. Daartoe behoren ook de geestelijke ge zondheidszorg en ziekenhuiszorg. Het meldpunt blijft open tot 6 januari. FNV is geschrokken van het grote aantal klachten. ,,En dat in de zorg, waar het aantal vacatures het hardst groeit van alle sectoren en waar zoveel behoefte aan jongeren is'', reageert Cor de Beurs, zorgbestuurder bij de vak bond. ,,Instellingen zouden juist alles moeten doen om de stageplaatsen aan trekkelijk te maken.'' Nijpend De zorg kampt met nijpende perso neelstekorten en duizenden vacatures. Ziekenhuizen, verpleeghuizen en an dere zorginstellingen waren de afgelo pen drie jaar 49 procent meer geld kwijt aan de inhuur van uitzendkrach ten en zzp'ers. CLUBH0LD VAN HET JAAR 2019 woensdag 18 december 2019 GO Jacqueline Rosier mag zich de Club- held van Nederland noemen. De Friezin kreeg de prijs gis teravond in Utrecht uitgereikt; een feestavond voor haar club Dracht ster Boys. Daar is zij de drijvende kracht, zo'n 35 uur in de week. Dracht ster Boys werkt bij het traditionele schoolvoetbaltoer- nooi ook samen met bewoners van het naburige AZC. ,,De pupillen vragen me weleens of ik op de club woon'', aldus de 40-jarige Rosier. ,,Het gaat me zoals bij alle vrijwilligers om het wij-gevoel, maar ik doe 't zeker niet alleen.'' 'Clubheld' is een initiatief van deze krant, in samen- werking met NOC*NSF, LKCA, Rabobank en Kunstbende. Lezers en volgers konden de afgelo pen periode hun favoriete vrijwilli gers nomineren. Dat leidde tot twaalf provincie winnaars die allen in Utrecht werden gehuldigd. Voor het eerst kon den ook vrijwilli gers uit de cultu rele wereld worden genomineerd. Een vierkoppige jury met onder meer oud-schaatser Erben Wennemars koos uiteindelijk unaniem voor de inzending uit Fries land. In Nederland zijn in totaal 50.000 clubs en miljoenen vrijwilli gers. FOTO ERIK VAN 'T WOUD Stagiaires klagen massaal over on verantwoorde situaties in de zorg. Zo moeten zij tijdens stages zonder ervaring medische handelingen uit voeren. De helft van hen overweegt te stoppen met hun opleiding en een baan buiten de zorg te zoeken. Een greep uit de 540 klachten die het FNV- meldpunt kreeg: Laura: „Mijn stage in de thuis zorg was het meest ex treem. Na twee weken draaide ik al volledige routes en kreeg ik te maken met wondzorg en risicovolle handelin gen waar ik nog niet op getoetst was. In een enkel geval was ik zelfs verantwoordelijk voor de alarmeringstelefoon, zonder duidelijke back up. In het ziekenhuis moest ik eerst alle toet sen doorstaan. Maar daarna werd ik direct samen met één andere verpleegkundige op zes tot acht patiënten ge plaatst met veel com plexere zorgbehoeften. De werkdruk was enorm. Door die stages kreeg ik een heel grim mig beeld van de zorg.'' Jasper: ,,Na één week inwerken moest ik direct voor een groep van zes jongeren met een verstandelijke beperking staan. Door mijn gebrek aan erva ring ontstonden er al snel onveilige situaties. Na een paar maanden zat ik bij een arbo-arts met overprikkelings- klachten. Werken in de zorg is prachtig, maar nu twijfel ik of dit is wat ik wil doen. Als veel jonge medewerkers zoals ik afhaken, hoe ziet de toekomst voor de zorg er dan uit?'' Casper: „Toen de vaste helpen den werden ontslagen, werden er leerling-ver zorgenden voor aange nomen. Wij werden al leen maar gebruikt als goedkope kracht. Met twee maanden zorgach- tergrond moest ik een hele woning in mijn een tje draaien. Ik werd op de pittigste woning ge plaatst, omdat niemand daar nog wilde werken. Het was een hel. In één stagejaar had ik vijf be geleiders. Er was geen tijd voor mij. Ik moest vooral mijn mond hou den. Klagen hielp niet. De twee jaar bij deze or ganisatie waren de erg ste jaren van m'n leven.'' *De namen van de sta giaires zijn gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13