Exoskelet moet Christjan heel houden tot zijn 67 ste 12 NIEUWS Tekort van 16 miljard dreigt 3 iiHii Nederland vergrijst in rap tempo, en daar blijkt de verzorgingsstaat niet klaar voor. De nieuwe vergrij zingsstudie van het Centraal Plan bureau bevat vooral tegenvallers. De titel is dan ook simpelweg som ber: Zorgen om morgen. Ouderen gebruiken bijvoorbeeld meer zorg dan verwacht, terwijl dit kabinet de uitgaven opschroeft op een manier die het zich niet kan permitteren. CPB-directeur Laura van Geest zal het nooit hardop zeggen, maar tussen de regels door valt een ste vige conclusie te ontwaren: dit ka binet is aan het verjubelen gesla gen. De financiële ruimte die het vorige kabinet na zeer pijnlijke in grepen naliet, is in rook opgegaan: de maatregelen uit het regeerak koord, pensioenakkoord en de las tenverlichting die Nederland vol gend jaar wordt voorgeschoteld, slaan op lange termijn een bres van 16 miljard euro in de overheids financiën. Per jaar. Uitgaven Schuld Tekenend is de wijze waarop Rutte III vlak voor de zomer is omge sprongen met een tussentijdse CPB-publicatie over de ontwikke ling van het arbeidsaanbod. Van Geest werd als reddende engel be schouwd, omdat haar instituut had becijferd dat er in de toekomst meer mensen aan het werk zijn dan ge dacht. De extra belastingen die daardoor zouden binnenkomen, zorgden op termijn voor een miljardenmeeval ler, die het kabinet prompt voor een groot deel inzette om de verhoging van de AOW-leeftijd in de toe komst te vertragen. Van Geest waarschuwde toen al dat de kans groot was dat er ook tegenvallers zouden opduiken, bijvoorbeeld in de zorg. Het verlangen naar een pensioenakkoord gafvoor het kabi net echter de doorslag. Pijnlijke keuzes Volgende kabinetten worden met pijnlijke keuzes opgezadeld. Hele maal niets doen lijkt geen optie. Doordat de overheidsuitgaven de belastinginkomsten overstijgen, loopt de overheidsschuld zonder ingrijpen op van minder dan 50 procent nu tot ruim 150 procent van het bruto binnenlands product in 2080. Om het scherp te zeggen: Italiaanse toestanden. Volgens Europese spelregels mag de overheidsschuld maximaal 60 procent bedragen. Nederland zit daar nu nog ruim onder en ook ko mend jaren zal de zogenoemde schuldquote verder dalen. Maar na 2025 volgt de omslag. Dit betekent concreet dat de regering nu nog niet onmiddellijk hoeft in te grijpen, maar op lange termijn niet aan maatregelen lijkt te ontkomen. Daarbij heeft een kabinet twee smaken: bezuinigen of de belastin gen verhogen. Die laatste optie ligt bijzonder gevoelig, nadat het vorige kabinet de lasten al flink had verhoogd. Bo vendien laat de huidige regerings ploeg een lijk in de kast achter: na 2021 gaan de belastingen sowieso omhoog, doordat bijvoorbeeld de hypotheekrenteaftrek verder wordt afgebouwd. De lastenverlichting die daar tegenover stond, is naar vo ren gehaald en wordt nu al uitgege ven. Een andere optie is evenmin po pulair: bezuinigen. Toch stijgen met name de zorgkosten in een tempo dat amper vol te houden lijkt. In 2025 gaat er 100 miljard euro naar de zorg, ofwel 10 cent op elke euro die in Nederland wordt ver diend, zo becijferde het CPB eerder. Gemakkelijke keuzes zijn er niet. Tegelijkertijd zal moeten blijken of de voorspellingen uitkomen. Want ook het CPB kan de toekomst niet precies voorspellen, benadrukt Van Geest keer op keer. Je zou het niet zeggen als je erlangs rijdt, maar op een doorsnee bouw plaats in Veenendaal wordt mo menteel een futuristisch experi ment gehouden. Stukadoor Christjan Franken (52) is er druk bezig met zijn werkzaamheden en heeft hierbij een bijzonder hulp middel tot zijn beschikking. Bo venop zijn witte werkkleding draagt hij een exoskelet, een zwarte constructie van staal en sensoren die als een soort body warmer om zijn armen, schouders en middel is vastgeklikt. Elke keer als zijn armen omhoog en omlaag gaan, bewegen de veren in het exo skelet mee. Zo wordt de repetitieve beweging wat gemakkelijker. Die hulp kan hij goed gebruiken, weet TNO-onderzoeksleider Mi- chiel de Looze. ,,Stukadoor is een zwaar en risicovol beroep. Net als een monteur in de autobranche, of een magazijnmedewerker werkt een stukadoor veel met zijn armen omhoog. Dat is een pittige hou ding. Probeer maar eens twee mi nuten je armen boven je hoofd te houden. Datzelfde gevoel, alleen dan de hele dag door.'' Repetitief, zwaar werk sloopt het lichaam. Veel werknemers in dit soort beroepen lopen dan ook chronische klachten op. Stukadoor Franken kan erover meepraten. ,,Dit is niet het werk wat je tot je 65ste kunt doen. Ik ben nu 52 en mijn ruggenwervel is eigenlijk al versleten.'' De stukadoor gaat rustig door met zijn werkzaamheden, terwijl het team van onderzoeksinstituut TNO en bouwbedrijf Knauf zijn spieractiviteit meet. Het exoskelet moet zorgen voor minder belas- W De spieractiviteit kan de helft omlaag, zodat iemand langer kan doorwerken ting van de armen en schouders. De Looze: ,,Het zou een afname van 50 procent van de spieractivi- teit kunnen betekenen, bij een armhouding van 90 graden of meer. Daardoor ben je minder ver moeid en kun je langer doorwer ken. Ook op de lange termijn.'' De grootste uitdaging in het ontwikkelen van het hulpmiddel is dat het effectief en handelbaar moet zijn. ,,Zo'n tien jaar geleden zagen we de eerste varianten ver schijnen. Daar moest je van je en kels tot j e polsen in.'' Met al die on derdelen en motoren waar zware accu's voor nodig waren, was het dragen van zo'n pak al een inspan ning op zich. Het exoskelet dat TNO test, is een stuk lichter en handzamer. ,,Dit apparaat is enkel gericht op de ondersteuning van een gedeelte van het lichaam, in dit geval de armen en schouders. Het werkt niet met motoren maar met een veersysteem. Dat scheelt weer gewicht.'' Lichter of niet, Franken moest in het begin wennen aan zijn nieuwe hulpje. ,,Het is best een flink appa raat. De eerste keer had ik kramp door de kracht die ik moest leveren bij het naar beneden bewegen van mijn arm.'' Desalniettemin is hij te spreken over het exoskelet. ,,Een- maal gewend, vind ik het comfor tabel. Het voelt echt alsof ik min der spierkracht hoef te gebruiken.'' Het skelet kost 3000 tot 5000 euro, voor een zzp'er als Franken een flinke kostenpost. Zou hij het aan schaffen? ,,Ik denk dat ik het er wel voor over zou hebben.'' De onderzoekers verwachten dat het hulpmiddel binnenkort steeds vaker te zien is in de bouw. De Looze: ,,De auto-industrie, met name Ford en Audi, loopt voorop. Daar dragen monteurs er al een.'' EEN MENS IS NIET TE KOOP. HELP DE 25 MILJOEN SLACHTOFFERS VAN MENSENHANDEL. woensdag 18 december 2019 GO Overheid 'verjubelt' te veel geld Zonder ingrijpen van de regering komt de overheid op termijn jaarlijks 16 miljard euro tekort om dezelfde voorzieningen te kunnen blijven betalen. Vooral de stijgende zorgkosten dwin gen toekomstige kabinetten tot bezuinigingen, belastingverho ging of het laten oplopen van de overheidsschuld. Laurens Kok Den Haag Aan jongeren en ouderen geeft de overheid het meeste geld uit. Leeftijd Zonder extra inkomsten (of een daling van de uitgaven) loopt de overheidsschuld op. Houdbare EMU-schuld 2020 2030 2040 2050 2060 2070 2080 Jaren 1 I Een medewerker controleert of het exoskelet zijn werk doet bij Christjan Franken. foto koen verheijden De pensioenleeftijd gaat om hoog en dat valt werknemers met een fysiek veeleisend be roep zoals stukadoors, extra zwaar. Velen halen de eind streep niet zonder kleerscheu ren. Misschien is het exoskelet een uitkomst. Marie-Louise Hoogendoorn Veenendaal WWW.3FM.nl of scan de OR CODE OM TE DONEREN Mill IIII Illlllll I lllll llllllllllllll lllllllllllllllllll liiil-l. iifóiSjj 18 T/M 24 DECEMBER 2019 liriiif i lliii1' 60 40 20 0 Uitgaven in euro (x 1000) 80 In bbp 150 EMU-schuld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12