baldErman.nl Last-Minute Winterreizen! bolderman.nl EUWS 11 op verdenking van grootschalige mensensmokkel 199,- woensdag 18 december 2019 Mitra Mehrad kreeg de treurige titel de eerste migrant te zijn die overleed bij een poging Het Kanaal over te steken. privéfoto Een rubberbootje dat wordt ingezet door mensensmokkelaars. met hun oversteek. Op de telefoons worden nummers gevonden, die de Franse autoriteiten traceren. De bel lers worden gelokaliseerd: dankzij zendmasten kan worden bepaald waar zij waren toen ze belden met de migranten. Eén plus één is twee. Sommige bellers zijn in de buurt van Oye Plage als daar de rubberboot van Mehrad en de anderen vertrekt. Het is tijd voor ouderwets speur werk. De politie heeft twee mannen in het vizier: een 25-jarige Afghaan, Wakil, en tot hun verrassing ook een Nederlander: de 44-jarige Ibrahima. Hij is geboren in het Afrikaanse Gui nee, maar heeft een Nederlands pas poort en woont in Brussel, blijkt uit stukken van justitie. Het tweetal wordt stilletjes achter volgd. ,,Ze reizen heel Frankrijk door om rubberboten te kopen'', aldus Perrier. De reden daarvoor is simpel: bootverkopers in de omgeving van Calais zijn allemaal gewaarschuwd door de politie. Ze weten dat men- sensmokkelaars op zoek zijn naar de boten, om migranten naar Engeland te laten varen. Om geen argwaan te wekken, ko pen de Nederlander en de Afghaan daarom meestal rubberboten op websites als Le Bon Coin, de Franse versie van marktplaats.nl. Ze halen de boot daarna persoonlijk op bij de verkoper, ergens in Frankrijk. ,,De twee werken de hele tijd sa men. Ibrahima is vooral de chauffeur. Hij heeft een baantje als kelner en bordenwasser in de horeca, en een baantje als taxichauffeur.'' Hun werkwijze is grofweg steeds hetzelfde, afhankelijk van de weers omstandigheden en of het dag of nacht is. De boten worden naar de stranden bij Calais gebracht. Soms worden ze daar verstopt en krijgen migranten per telefoon te horen waar ze liggen. De illegalen moeten de bo ten dan zelf zoeken, oppompen en ermee de zee op gaan. In andere ge vallen zijn de smokkelaars erbij en De twee mannen reizen heel Frankrijk door om rubberboten te kopen -Dorothée Perrier, aanklager namens de Franse justitie worden de migranten geholpen. ,,De Nederlander en de Afghaan worden ervan verdacht in augustus en september verantwoordelijk te zijn geweest voor de overtocht van 84 illegalen met acht boten'', vertelt Perrier. ,,Elke migrant betaalde daar voor 3.500 euro.'' Na twee maanden speurwerk wordt besloten in te grijpen. ,,Op dat moment weten we zeker wat hun werkwijze en identiteit is. Als we langer zouden wachten, bestaat het risico dat nog meer migranten het water op gaan en er nog zo'n drama gebeurt als met de Iraanse vrouw.'' Ibrahima en Wakil rijden op maan dag 7 oktober vanuit Dijon, in Bour gogne, met een bestelbusje richting Parijs. Bij tolstation Fleury-en-Bière, zo'n 50 kilometer ten zuiden van Pa rijs, worden ze aangehouden door de politie. Achterin de bestelbus ligt een gekochte rubberboot. Het is geen 'heterdaadje', maar een Nederlander van Guinese afkomst en een Afghaan, in midden-Frankrijk met een rubberboot: dat vraagt wel om een verklaring. De twee erken den tegenover agenten de boot te hebben gekocht, maar zeggen niks te maken te hebben met grootschalige mensensmokkel. ,,Ze worden verdacht van het in ge organiseerd verband helpen van ille galen om een land binnen te komen. En van doodslag, omdat ze de situatie hebben gecreëerd waardoor de Iraanse vrouw is verdronken'', aldus aanklager Perrier. „Daarvoor kunnen ze ieder een maximale straf van tien jaar cel krijgen.'' De advocaat van Ibrahima wilde, ondanks herhaalde verzoeken, niet inhoudelijk reageren op de zaak. De Nederlandse verdachte heeft de schijn in elk geval tegen. Hij werd vo rige maand al veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf omdat hij ie mand uit Guinee, die ook Het Kanaal wilde oversteken, aan illegale Franse papieren had geholpen. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ANVR 8-daagse winterreis Krakow en omgeving 8-daagse wintersfeerreis Praag en Bohemen 8 dagen Winter in Wenen 8-daagse wintersfeerreis Beierse Woud all-inclusive 8-daagse wintersfeerreis Zwarte Woud 8 dagen vlieg-bus Excursiereis Fins Lapland FOTO GETTY IMAGES Vertrekdata: 15,22,29feb 14,21 mrt Vertrekdata: 24,31 jan 7 7,14,21,28feb 7 6,13,20 mrt. v.a. sLechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 25 jan 7 8,15,29 feb/7 mrt. Vertrekdata: 1,15 feb 77,28 mrt Vertrekdata: 1,15,29 feb 714 mrt. Vertrekdata: 1,15,29 feb 714 mrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11