alleen voor 18+ 10 NIEUWS Nederlander voor Franse rechter gesleept j independer Een Nederlandse mensensmokkelaar zou tegen forse betaling bijna honderd migranten Het Kanaal hebben laten oversteken naar Engeland. Eén vrouw verdronk. De man staat vandaag terecht in Frankrijk. J. O hoteldeal P 3 dagen Kloosterhotel in Brabant incl. 3-gangendiner woensdag 18 december 2019 Frank Renout Parijs itra Mehrad loopt op vrij dag 9 augus tus van dit jaar op het strand, in noordwest Frankrijk. Het is een warme zomerdag. Vanaf hier kan ze bijna de overkant zien. Aan de horizon, zo'n 40 kilometer verderop, lonkt Groot-Brittannië. DSSr wil ze naartoe. De Iraanse vrouw, 31 jaar oud, gooit samen met negentien anderen uit Irak en Iran een rubberen opblaas boot in het water. Iedereen springt aan boord en zo snel als ze kunnen gaan ze Het Kanaal op. In de boot zit ten ook drie kinderen: zij dragen als enigen een reddingsvest. Oye Plage, het strand ten noorden van Calais, verdwijnt langzaam achter hen uit het zicht. De tocht zou zo'n drie uur moeten duren. Maar halverwege de middag gaan aan de overkant van Het Kanaal alarmbellen af. Er komt een nood melding binnen. Op zee is een op blaasboot in nood. ,,Om 16:50 uur arriveert een Britse reddingsboot ter plekke. Ze zien drie mensen in het water: twee mannen en een vrouw. De rubberboot wordt heen en weer geschud door de gol ven. Er zijn geen motor of peddels meer aan boord'', vertelt de Franse plaatsvervangend officier van justitie Dorothée Perrier. Paniek Er is paniek. De golven zijn hoog, de stroming is sterk, de drie mensen in het water worstelen om boven te blij ven. De kinderen zitten nog in het bootje. ,,De drie in het water proberen de boot in goede banen te leiden. Er ligt een boei in het water en daar willen ze de stuurloze rubberboot aan vast maken'', aldus Perrier. ,,De twee mannen kunnen door de reddings werkers uit het water worden ge haald, maar de vrouw kan niet meer worden gered.'' Die vrouw is Mitra Mehrad. ,,We zien vanuit de opblaasboot hoe ze uit alle macht probeert haar hoofd boven water te houden. Maar we kunnen niks doen'', vertelde de Iraanse opva rende Ahmed Nadi later op de Britse televisie. We zien vanuit de boot hoe ze uit alle macht probeert haar hoofd boven water te houden. Maar we kunnen niks doen -Ahmed Nadi, overlevende De Britse kustwacht neemt de ne gentien overlevenden mee en brengt ze in veiligheid. Van Mehrad is geen spoor meer te vinden. ,,Haar stoffelijk overschot is pas later die maand te ruggevonden'', aldus Perrier. Het lichaam drijft honderden kilo meters noordwaarts, zonder te wor den opgemerkt. Pas na negen dagen, op zondag 18 augustus, wordt het ge vonden: voor de kust van IJmuiden, door de Nederlandse autoriteiten. Het onderzoek daar wordt geleid door officier van justitie Sylvia Ku- bicz. Er wordt autopsie verricht. De doodsoorzaak wordt vastgesteld. Er wordt dna afgenomen. En er wordt contact opgenomen met buurlanden. Al snel is er een match. Het gevonden lichaam is dat van de vermiste Iraan- se. Mitra Mehrad krijgt daarmee de treurige titel de eerste migrant te zijn die overlijdt bij een poging Het Kanaal over te steken. Onderzoek En dan kan het échte onderzoek be ginnen. ,,De reddingsactie op het wa ter is in feite het begin van ons inter nationale onderzoek'', zegt aanklager Dorothée Perrier. Mitra Mehrad was letterlijk een ge lukszoeker, blijkt uit het strafdossier en de getuigenis van Ahmed Nadi. Ze wil een beter leven. Ze heeft Iran ver laten en is gaan studeren in Thailand, aan de Engelstalige en katholieke Assumption University. Ze woont er in een appartement en haalt er haar diploma psychologie. Op foto's die haar familie ontvangt, staat ze lachend voor de Eiffeltoren in Parijs. Mehrad zou 'samen met een groep migranten' naar Frankrijk zijn gekomen, aldus justitie. Ze reist be gin augustus van dit jaar naar de om geving van Duinkerken, ten noorden van Calais. Daar slaapt ze 'twee tot drie nachten' in een opvanghuis. De migranten houden per telefoon contact met mensensmokkelaars. Die zorgen voor de boot op Oye Plage. Mehrads geliefde woont in Groot- Brittannië. Dat is haar doel, ze wil hém weer zien. Op het moment dat de negentien die het wel overleven, in Engeland aan land worden gebracht, beginnen de Britten meteen hun onderzoek. Ze leggen ook direct contact met de Franse autoriteiten. ,,Wij willen te weten komen of er een netwerk van mensensmokkelaars achter zit'', zegt Dorothée Perrier. Al snel wordt dui delijk dat de migranten zijn geholpen experts in financieel inzicht dagelijks tot 23:00 uur Fletcher Kloosterhotel Willibrordhaeghe V 2 overnachtingen in een 2-persoonskamer V 2 x ontbijtbuffet t.w.v. 33,00 p.p. V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 35,50 p.p.^ V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Tip! Eindhoven (ca. 30 min.) f C 088-0331506 GO Dood in Het Kanaal Vanaf je 18e verandert er veel. Zo moet je bijvoorbeeld zelf voor een goede zorgverzekering zorgen. Daarom geeft Independer inzicht, overzicht en advies. Zodat je zelf de juiste keuze kunt maken. Sluit hem direct af op independer.nl en ontvang een gratis Tandongevallen-verzekering. fnvh!-.° -ftïï.ï-2*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10