II ZEELAND 11 KENDO KAMPIOEN De beste Japanse zwaardvechter van het land? Die komt uit Tilburg en heet Ivo van Roij. Een blik in de bijzondere wereld van shinai, kiai en nafuda. Eén voor één tikte Ivo van Roij met zijn bam boezwaard onlangs in Amersfoort zijn tegen standers van de vloer. „In de finale heb ik meervoudig kampioen Joeri van der Burgh ver slagen", zegt hij trots. Dat u het weet: met Van Roij (28) komt de beste kendo-vechter van het land sinds lange tijd weer eens uit Bra bant. Uit Tilburg dus. „Ik vind het gaaf hoe respect en discipline binnen deze sport bij el kaar komen", zegt hij. „Je moet versity in Japan specialiseerde de Tilburger zich verder. ,,Ik was be gin twintig en had mijn eerste graad." De sensei - docenten - wa ren zo te spreken over zijn presta ties dat ze hem adviseerden een club in Nederland op te richten. Zo geschiedde: WaShinKan. Vrij vertaald: vrede (wa), hart (shin) en plek waar getraind wordt (kan). De leden sporten aan het Dal tonerfin Tilburg. Zijn ambities voor de toekomst? „In de selectie komen voor het eerstvolgende EK en dan een prijs pakken." heel gefocust zijn. Na een slag hoor je meteen weer een bepaalde scherpte te hebben. Juichen doe je niet, uit respect voor je tegenstan der. De scheidsrechter neemt je dan een punt af." vies van een vriend met Japans zwaardvechten begon. De krijgs kunst beviel hem en hij bleek ta lent voor de shinai, het bamboe zwaard, te hebben. Aan de international budo uni- Kreten (kiai) Kroon De winst op het NK is de kroon op zijn relatiefkorte kendo-carrière. Van Roij was achttien jaar toen hij op ad- Juichen doe je niet, uit respect voor je tegenstander dinsdag 17 december 2019 VL Razendsnel met het bamboezwaard Hein Eikenaar Tilburg Kleur (indigo): Indigo is de kleur van de uitrusting, die zo'n 4 tot 6 kilo weegt. De broek met wijde pijpen heeft aan de voorkant vijf vouwen en aan de achterkant één. Ze staan allemaal voor een waarde: jin (ge nade), gi (gerechtigheid), rei (etiquette), chi (intelligentie), shin (vertrouwen). En aan de achterkant: makoto (loyaliteit). Om de heupen zit een tare (bescherm- stuk) van flexibel hertenleer gevuld met hertenhaar. De borstplaat bestaat uit bamboelatjes met een beschermings laag van antieke Japanse lak. Hand schoenen beschermen de polsen. FOTO RENÉ SCHOTANUS/PIX4PROFS Een kendo-wedstrijd zie je niet alleen, je hoort hem vooral: de vech ters slaken constant kreten. Een schreeuw (kiai) is een uiting van aanvalsenergie. Vechters roepen wat ze willen raken, bijvoorbeeld men (hoofd), kote (pols), do (buik) of tsuki (keel). Het is essentieel dat de kreet klinkt op het moment van raken. Roep je te vroeg, dan is je tegenstander gewaarschuwd. Te laat, dan kan de scheidsrechter het punt niet toekennen. Roep je tsuki maar raak je do, dan krijg je geen punt. Tralies ter bescherming (men): Het masker (men) is gemaakt van hertenleer en heeft tralies ter bescherming van het gezicht. Niet zicht baar, maar essentieel, is de hoofddoek die onder het masker wordt gedragen. Die voorkomt dat zweet in de ogen loopt. Op de doek staan spreuken ter aanmoedi ging, zoals 'Train honderd keer iets om het je eigen te maken'. Op die van Van Roij: 'Huilen tijdens training, zodat je kunt lachen tijdens wedstrijden'. Eerlijk open hart (nafuda): Om vechters te herkennen dragen ze een nafuda waarop het land of de club staat, evenals de eigen naam. Op die van Ivo van Roij staat zijn naam zowel in het Neder lands als in het Japans (verti caal). Daarboven de naam van zijn dojo: WaShinKan. Vrij vertaald: 'Plaats waar ge traind wordt voor en door een eerlijk open hart'. - Ivo van Roij Bamboezwaard (shinai): Het wapen van de kendo-vechter is het bamboezwaard: 120 centimeter, 550 gram, vier bamboestroken bijeen gehouden bij de punt. Een touwtje over de lengte van het zwaard geeft de botte kant aan. Raak je daarmee je tegenstander, krijg je geen punt. Punten scoor je door een rechte slag op het hoofd, de pols, de buik of een steek naar de keel. Een wedstrijd duurt maximaal 5 minuten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52