GEZOND Hoe stop je een stalker? 20 Vraag het onze specialisten Jaarlijks hebben zo'n honderdduizend Nederlanders last van een stalker. In de meeste gevallen krijgen ze ongewenste berichten opgestuurd, maar mishandeling komt ook voor. Wat doe je als je wordt gestalkt? Mijn vader bemoeit zich met mijn opvoeding Ga ik na mijn burn out terug naar die competitieve sfeer? Hoe combineer ik mantelzorg met een fulltime baan? M* <Gl Stalking is strafbaar, het valt in de wet onder 'belaging'. En toch blijkt het in de praktijk moeilijk om men sen ertegen te beschermen. Denk aan 16-jarige Humeyra Ergin- canli uit Rotterdam, die vorig jaar op school door haar ex werd doodge schoten na maandenlang lastig te zijn gevallen. Zo'n trieste wending komt gelukkig niet vaak voor. Maar evengoed houden veel slachtoffers vaak jarenlang last van de psychische en emotionele gevolgen. Volgens de wet is belaging 'het stel selmatig en opzettelijk inbreuk ma ken op je privacy'. Duidelijke voor beelden zijn de ex die vervelende be richten stuurt of een aanbidder die ongevraagd bloemen laat bezorgen, maar de buurman die leugens over je vertelt of dreigt met geweld, valt er ook onder. En ja, het zijn meestal mannen. Stalkers willen wraak ne men of angst aanjagen, ze willen je dwingen iets te doen of te laten. Soms maken ze daarbij gebruik van fysiek geweld. „Iemand die, nadat het uit is ge gaan, vaker berichtjes stuurt, is niet meteen een stalker'', zegt recherche psycholoog Bianca Voerman, stal- kings-expert bij de Landelijke Een heid van de politie. ,,Dat is het wel als hij je bedreigt, of als het zo heftig is dat je doodsbang bent. Angst voor een ex blijkt een goede indicator voor het risico dat een slachtoffer loopt. Als de overlast langer dan twee we ken duurt, is de kans groot dat de stalker doorgaat.'' Vroeg ingrijpen heeft effect bij on geveer de helft van de stalkers, zegt Voerman. Slachtofferhulp Nederland adviseert een aangetekende brief naar de stalker te sturen. ,,Geef daarin duidelijk aan dat je er niet van ge diend bent'', zegt woordvoerder Jytte Reichert. ,,Zo kun je aantonen dat je 'Sommige slachtoffers schamen zich, vooral als de stalker een ex- partner is' geprobeerd hebt het te stoppen.'' Volgens recherchepsycholoog Voerman kan de politie een 'stop- gesprek' voeren als je er melding van maakt. ,,Vooral mensen die geen strafblad hebben, houden daarna vaak op.'' Ook raadzaam: breng je omgeving op de hoogte. ,,En bewaar al die vervelende appjes en brieven, zodat je bewijs hebt.'' Wat je ook doet, zoek vooral geen contact met je stalker. ,,Sommigen willen een vin ger aan de pols houden, maar het is alsof je een shot geeft aan een ver slaafde. Houd de stalker op afstand.'' Belaging is een zogeheten klacht delict: de politie kan pas vervolgen als je aangifte doet. Veel slachtoffers zijn te bang dat het escaleert. Voer man: ,,Bij onze aanpak staat veilig heid voorop. Zo nodig nemen we ex tra maatregelen: we kunnen mensen aansluiten op het alarmsysteem AWARE, dan kun je met één druk op de knop de politie waarschuwen als je stalker voor je staat.'' Om een stalkingsgeval te kunnen beoordelen, wordt het zogeheten screeningsinstrument SASH ingezet. ,,We kijken bijvoorbeeld of er sprake is van bedreiging, heftige jaloezie of conflicten over gezamenlijke bezit tingen, allemaal zaken waardoor slachtoffers grotere risico's lopen.'' Idealiter leidt aangifte tot een straf proces tegen de verdachte, maar het komt voor dat slachtoffers niet seri eus worden genomen. Reichert van Slachtofferhulp Nederland: ,,Dat is frustrerend. Verzamel in elk geval zo veel mogelijk bewijzen.'' Op belaging staat maximaal drie jaar gevangenisstraf, al kan de rechter hogere straffen opleggen. In de prak tijk pakken vonnissen lager uit. Wel wordt steeds vaker een contactver bod opgelegd (in 2018 gold dit voor het gros van de 876 stalkers). Je kunt zelf via een kort geding een contact-, locatie- of gebiedsverbod aanvragen bij de civiele rechter. Je moet dan dinsdag 17 december 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Tja, die (groot)ouders zitten er soms ook tussen... Maar niet jij moet je daar iets van aantrek ken, maar je vader. Hij heeft namelijk een belangrijke stap in zijn ouderschap overgesla gen: stoppen jou te zien als een kind. Voor sommige ouders is dat moeilijk, met name de ouders van wie de eigen ouders die vergissing ook hebben gemaakt. Ze hebben daardoor zelf vaak ook niet geleerd dat de ouder kindrelatie na de puberteit fei telijk moet doorgroeien naar een gezonde relatie tussen twee zichzelf en elkaar res pecterende volwassenen. Ze houden te lang en te amechtig aan hun positie als ouder vast. En dat is niet alleen jammer voor hun volwassen kind, maar ook voor henzelf. Ze ontzeg gen zich de kans om in hun kind een krachtig mens te zien, met zijn eigen keuzes en afwe gingen. Geef je vader dit stuk en laat dat het begin zijn van een gesprek tussen twee volwassenen, die beiden in hun nieuwe rol moeten groeien. Zo leert hij jou als ouder van zijn kleinkind te respecteren. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Het is belangrijk dat je je eerst afvraagt waar die burn-out vandaan komt. Zolang je dat niet weet, is het moeilijk om eruit te komen. Ligt het vooral aan jezelf? Of aan de omge ving waar je werkt of de men sen daar? Als het niet goed met ons gaat, ligt dat niet altijd aan onszelf. Ik sprak een keer een man die bij ABNAmro werkte en letterlijk misselijk werd van de dingen die daar tij- BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Als uw ouders steeds meer zorg nodig hebben en u komt tijd tekort, dan zijn er verschil lende mogelijkheden. Wettelijk heeft u recht op zorgverlof. Op rijksoverheid.nl kunt u daar meer over lezen. In sommige cao's zijn andere regelin gen van kracht, dus bekijk die ook. Hoe meer u met uw werkgever overlegt en aangeeft wat u nodig heeft, en wat u wél kunt bieden, des te mak- dens beleidsvergaderingen werden gezegd. In de pauze stond hij over te geven op de wc. Hij is er weggegaan. Wat vind je: was zijn 'burn-out' een goede of slechte zaak, een teken van zwakte of van kracht? Sigmund Freud zegt het zo: 'Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure you are not, in fact, surrounded by assholes.' Is wat jij jouw burn-out noemt een tekort koming van je, een ziekte, of het tegenovergestelde: een gezonde reactie op een ongezonde omge ving? Als dat laatste het geval is, gaat het nu mis schien beter met je dan je denkt. kelijker is het om afspraken te maken in geval van langdurig zorgverlof. Bespreek uw situatie ook met collega's. Vaak zijn zij bereid mee te denken. Geef daarbij aan wat u wilt delen over uw zorgen. En werk kan ook een uitlaatklep zijn om even niet bezig te zijn met zorg. Ook andere werktijden, meer thuis werken, tijdelijk andere taken, weghalen van deadlines, meer of juist minder denkwerk, kun nen uw werk verlichten. In de maatschappij waarin veel mensen werken en er meer zorg bij kinde ren/ partners of ouders komt te liggen, is het heel belangrijk om samen te werken. 'Zorg dat schaamte je niet verlamt' BINA AYAR Wanneer is er sprake van stalking? Kun je het in de kiem smoren? -JYTTE REICHERT Wat doet de politie? Wat zijn juridische mogelijkheden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20