II 14 KERSTLIED STRIPTEKENAAR De Stamgasten van Toon van Driel komen vandaag tot leven op de website van deze krant. Met een kerstlied vragen de dieren aandacht voor hun familieleden die in deze tijd sneuvelen. ,,Ik vond het tijd dat ze een signaal zouden afgeven.'' Enkele maanden terug maakte Toon van Driel (74) de balans op van zijn leven. Wat, zo over peinsde de tekenaar, had hij nu werkelijk betekend? Ja, miljoe nen mensen laat hij dagelijks lachen met Knudde en De Stamgasten, de strip die in 2020 zijn veertigjarig ju bileum viert. Maar verder, zo vond hij, stelde het eigenlijk bar weinig voor. ,,Ik wil de wereld een beetje be ter maken, écht wat achterlaten.'' Hij noemt dat zijn missie. Van Driel is aangeschoven in zijn werkkamer in Amstelveen, een vro lijk domein van dophertjes en kana- riefantjes. ,,Ik ben een beetje gek, hoor.'' Vanuit zijn computer weer galmt het door hem bedachte kerst nummer van de Stamgasten. Daarin zingen zij over het lot van hun fami lieleden die tijdens de kerstdagen niet meer met hen aan de bar zitten, maar ergens op een bord liggen. ,,Al die arme beestjes die moeten sneu velen, zodat wij mensen een gezellige avond hebben aan de gourmettafel? Ik vind het een ingewikkelde ge dachte'', zegt Van Driel. ,,Ik vond de tijd er rijp voor dat de Stamgasten van zich lieten horen.'' Daarom maakte hij de animatie met het kerstlied, die vandaag ver schijnt op de website van deze krant. Daarin zijn zijn Stamgasten voor het eerst bewegend te zien. Het lied is een aanklacht tegen de vleesindu strie, maar dan op de kenmerkende Toon-toon, humoristisch met een knipoog. Truus het varken vindt zich in het filmpje als rollade terug in de ovenschaal. Wim de haan 'komt uit de kast als kippenpoot'. Van Driel: ,,Ik kan wel belerend gaan roepen dat mensen geen vlees moeten eten, maar ik ben zelf de grootste eikel. Bijna een leven lang heb ik me klem- gezopen en klemgevreten. Het liedje bevat geen waarschuwend wijsvin gertje. Het is eerder een plaagstootje aan al diegenen die zich zo nodig ,,Dieren lijden, maar wij ook'', zegt Van Driel. ,,We gooien ons zo vol met rotzooi, dat we dikker en dikker wor den. In de VS lijdt een op de drie men sen aan suikerziekte. In Nederland zijn we hard op weg dezelfde cijfers te halen. Voor mij is dat reden het roer om te gooien, en voor anderen mis schien straks ook. Bewustwording, dat signaal hoop ik met het liedje af te ge ven, in het belang van mens en dier. Ik wil dat de Stamgasten de aanzet geven tot een betere wereld.'' Van Driel formuleert zijn zinnen, zoals FC Knudde-doelman Dirk doorgaans keept. Van de ene naar de andere hoek duikt hij, even energiek als onvoorspelbaar, soms met een krachtige uithaal. Dat laatste gebeurt vooral wanneer hij over zijn missie praat. Zijn De Stamgasten-kerstlied is, Dieren lijden, maar wij ook. We gooien ons zo vol met rotzooi, dat we dikker en dikker worden stelt hij, de eerste stap op de weg naar de betere wereld die hij voor ogen heeft. De Amsterdammer broedt op een De Stamgasten-musical en een De Stamgasten-speelfilm, waarin be kende Nederlanders een dierenstem vertolken. Van Driel denkt aan Guus Meeuwis (,,Ik vermoed dat Guus de meeuw is'') of André Hazes (die in het kerstfilmpje al als André Haases aan de bar zit, red.). En wie weet, op pert de tekenaar, krijgt zijn initiatief zelfs een internationaal vervolg. Vast staat wel dat de opbrengst naar een nog door hem te bedenken dieren- stichting gaat. ,,Kijk'', zegt Van Driel. ,,Van mij mag iedereen nóg honderd jaar vreten, zuipen en roken. Ik weet hoe lekker het is. Maar naar mezelf toe kan ik het niet meer verantwoorden; al was het maar omdat ik, ouwe lul van 74, het leven nog zo leuk vind. Ik teken het liefst nog jarenlang poppetjes. Dat kan niet als je je gezondheid op het spel blijft zetten. Hopelijk krijg ik een paar mensen mee in de gedach tegang van ietsje minderen en ietsje meer nadenken. Dat is in het belang van ons, de dieren, en de planeet.'' Zijn honden Bowie en Jessie vin den het inmiddels welletjes, al die verhalen over de Stamgasten die be wustwording moeten bijbrengen. Ze willen naar buiten met hun baasje. ,,Wanneer mijn missie geslaagd zou zijn?'', besluit Toon van Driel, kort voordat hij de natuur intrekt met ze. ,,Als mensen zeggen: 'Die gekke Toon had wel een punt met dat steentje dat hij in de vijver heeft geworpen.' Dan laat ik tóch wat achter na mijn dood.'' willen volproppen; zo van 'jongens, in godsnaam, denk een beetje na'.'' Flexitariër Van Driel zelf doet dit, bekent hij, in middels al enige maanden. Als flexita riër eet hij nog vlees of vis als hij weet waar dat vandaan komt. Aanleiding was dat hij ziek was geworden van een stuk kip. In diezelfde periode zag hij een Netflix-documentaire over de 'gruwelijkheden in de slachthuizen'. dinsdag 17 december 2019 'Een betere wereld dankzij De Stamgasten' Dennis van Bergen Amstelveen -Toon van Driel (74) M De Stamgasten laten het contrast zien tussen eten en gege ten worden in de ani matie die een humo ristische aanklacht is tegen de vleesindu strie. PÊf.WS'iê, jMp'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14