II Ontlasten Zanddijk gordiaanse tracéknoop ZEELAND 23 CHALLENGE5500 PEUKEN GERAAPT Ruim 5500 peuken. Dat is het resultaat van de Peuken Challenge in Zierikzee. „In Singapore krijg je stokslagen als je een sigaret op straat gooit", zegt John Hagedoorn. ,,Dat gaat misschien iets te ver. Maar het is er wel schoon." Wie door het cen trum van Zierik- zee loopt ziet ze overal liggen: peuken. Tussen de stenen, in gootjes en bij riool putjes. ,,Daar wil je ze echt niet hebben", zegt Greet Timmerman. ,,Eén peuk vervuilt acht liter re genwater. Daar staan de meeste mensen niet bij stil." Na een kwartier peuken rapen aan de Mosselboomgaard staat de teller bij Timmerman op honderd. ,,En dan hebben we het nog niet gehad over de blikjes en de plastic troep die mensen op straat gooien. Die kan ik niet laten liggen." Timmerman steekt niet alleen tijdens de actie de handen uit de mouwen. Ook tijdens wandelin gen, gaat er steevast een plastic zakje mee. ,,Op die manier houden we onze leefomgeving schoon, dat geeft een goed gevoel." Regelmatig spreken mensen haar aan. Over wat ze aan het doen is. ,,Vaak krijg je complimenten." Zaterdag was dat niet anders. Ina Clement uit Schuddebeurs vindt het een geweldig initiatief. ,,Eigen- lijk zou ik ook mee moeten doen. Het is er niet van gekomen. Mis schien een volgende keer. Want ik stoor me er enorm aan." De Peuken Challenge in Zierik- zee is een actie van NME-centrum Schouwen-Duiveland in samen werking met Schoon Schouwen- Duiveland. ,,Het is een try-out", zegt Terry Bom van NME. ,,In Am sterdam was het een succes. Ook aan het strand is een soortgelijke actie gehouden. Je merkt dat het mensen bewuster maakt." Doorzichtige koker Aan de actie deden zaterdagoch tend veertien mensen mee. ,,Iets minder dan waarop we gehoopt hadden", zegt Bom. In een door zichtige koker, gemaakt door de gemeente, verzamelt ze alle peu ken. Maar niet voordat ze ze stuk Ook aan het strand is een soortgelijke actie gehouden. Je merkt dat het mensen bewuster maakt voor stuk heeft geteld. ,,In een uur tijd zitten we op ruim 3000 peu ken. Ongelooflijk." Leo Nouwen heeft er 1700 verza meld. Hij heeft een pesthekel aan afval op straat. En dat is meteen de reden waarom hij meedoet. ,,De Hoofdpoortstraat ligt be zaaid. Het gekke is, je ziet zelden iemand een peuk op straat gooien. Als ik het zie, dan stap ik er op af en zeg er wat van. Want zo zijn we toch niet opgevoed? Toch lijkt af val op straat gooien voor sommige mensen een tweede natuur ge worden. Ze denken er niet eens bij na. Zorgelijk." Oplossing Hoewel peuken rapen het straat beeld opschoont, is het niet de op lossing. ,,Plaats speciale peuken- bakken", zegt Nouwen. ,,Regelma- tig zie ik winkelpersoneel voor de deur staan paffen. Prima dat je dat doet. Maar gooi die peuken niet op straat. Dagelijks 10 sigaretten, zes dagen per week, zijn er 3000 per jaar." Loes de Widt die bij Poortam bacht een ronde heeft gedaan, op pert om de vangst van zaterdag ochtend in kaart te brengen. ,,Als je van alle deelnemers weet wat ze waar hebben aangetroffen, kan de gemeente daar misschien beter op inspelen." Terry Bom van NME is tevreden met het resultaat. ,,5500 peuken door 14 deelnemers, dat is gewel dig. Dit voorjaar gaan we zeker op herhaling." ,,Aan de ene kant zitten we met de belangen van de bewoners, die we goed willen laten meewegen", legt Sinke het probleem uit. ,,Maar aan de andere kant hebben we ook te maken met de financiële kaders. Het gaat echt om een majeur pro ject voor Reimerswaal." De provincie maakte vorige week bekend dat ze een voorkeur heeft voor tracé 'bruin'. Daarmee werd het duurdere poldertracé, waar in woners, ondernemers en de raad een voorkeur voor hebben, afge schoten. Reden was de weigering van minister Cora van Nieuwen- huizen om mee te betalen. ,,Donderdag hebben we verant woordelijk gedeputeerde Harry van der Maas op bezoek gehad en is ook de gemeenteraad bijgepraat over hoe die gesprekken zijn verlopen. Maar een standpunt hebben we als college of raad nog niet ingenomen. Daar moeten we de komende we ken mee aan de slag", aldus Sinke. ,,Er wacht ons nog een drukke Ik heb nog steeds hoop op een goede afloop. Honderd procent kerstvakantie." Ook de inwoners van Kaasgat, die het meest getroffen worden door de gekozen bruine va riant, hebben inmiddels met de wethouder gesproken. Sinke: ,,Dat was een positief gesprek. Zij heb ben hun bezwaren nog eens ken baar gemaakt. 'Laat het alsjeblieft geen bruin worden', was hun drin gende beroep op ons." Terwijl de wethouder nog wikt en weegt gaan de inwoners van Kaasgat verder met hun acties voor het poldertracé. Inmiddels hangen er in en rond Yerseke al tien grote spandoeken. ,,En er komen er nog tien bij", aldus woordvoerder René Reijngoudt namens de bewoners. Ondanks de hogere kosten voor 'tracé rood' heeft Reijngoudt nog steeds hoop op een goede afloop. „Honderd procent", zegt hij zelfs. ,,Het gesprek met de wethouder was inderdaad positief. Vanuit de gemeente wordt nog steeds una niem 'rood' ondersteund. En het bleek ook dat de gemeente best be- reid is om voor het poldertracé nog een extra duit in het zakje te doen. Dan heb je het al snel over 5 a 6 mil joen euro." Inmiddels heeft het actiecomité Kaasgat ook de fietsersbond bena derd. ,,Die gaan ook meedoen, want zij zien de fietsveiligheid in het ge drang komen bij 'bruin'. Terwijl bij het poldertracé de verkeersafwik keling helemaal gescheiden blijft." Morgenavond wordt er een in loopbijeenkomst gehouden in de Lepel. Daar zijn vertegenwoordi gers van de provincie, gemeente Reimerswaal en het waterschap aanwezig. Belangstellenden kun nen daar binnenlopen tussen 19.00 en 21.00 uur. maandag 16 december 2019 'Zorgelijk, al die peuken op straat' Timo van de Kasteele Zierikzee Jasmijn Veenhof, Asmara Fluijt als peuk en Theo Nieuwenhuizen rapen peuken in Zierikzee. foto dirkjan gjeltema -Terry Bom, NME ,,Het is eigenlijk een onmogelijke opgave", zegt wethouder Jaap Sinke over de keuze welke vari ant de Zanddijk naar Yerseke moet gaan ontlasten. Want ie dereen wil een poldertracé, maar dat is te duur. Willem Adriaansens Kruiningen -René Reijngoudt, woordvoerder inwoners Kaasgat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55