II Op de rug van Camino over de kerstmarkt ZEEUWS-VLAANDEREN 19 ROODKAPJE EN DE DRIE BIGGETJES PREMIÈRE Lintje voor Ansy Dobbeleir Kinderen riepen, zaten niet stil en toeterden om ter hardst op rolfluitjes, tijdens de première van Roodkapje en de Drie Biggetjes in IJzendijke. Dat was ook precies de bedoeling. Van Dorsselaer heeft enorm cv op fietsgebied Dobbeleir-Vervaeck komt uit Sluiskil en zet zich sinds 1986 in voor stichting De Zonnebloem. Ze vervulde in de afgelopen ja ren verschillende functies, van deelnemers aan de vakantiewe ken begeleiden tot coördinator van de evenementencommissie. Ze is daarnaast bestuurslid van bridgeclub Lady Churchill en medeorganisator van kaarteve- nementen. Ook zingt Dobbe- leir-Vervaeck bij twee koren. HULST Fons van Dorsselaer uit Hulst is al jaren actief in de we reld van het wielrennen. Toepasselijk genoeg kreeg hij tijdens een ATB- wielerwed strijd in Hulst zaterdag een koninklijke onderschei ding opge speld. Van Dorsselaer heeft een indrukwekkend cv op fiets- gebied. Zo is hij al jaren betrok ken bij Tourclub Hulst, Wieler- comité ATB (All Terrain Bike) in Hulst en hij begeleidt ID-ren- ners met een verstandelijke be perking. Ook landelijk was hij actief op wielersportgebied. Daarnaast is de decorandus vrijwilliger bij het Industrieel Museum Zeeland. Er klinkt in het jeugdge- bouw van IJzendijke zaterdag geen 'ssst' of 'op je stoel blijven zit ten!' In plaats daarvan is er een middag vol goed georga niseerde chaos met liedjes, dans en toneelspel waar volwassenen ook om moeten grinniken. Met de stichting Levend IJzen- dijke besloten Bert en Ria van Gel der-Pafort in 2017 om activiteiten voor heel het stadje te realiseren. De kindervoorstelling Roodkapje en de Drie Biggetjes is de eerste acti viteit en wordt meteen groots aan gepakt. Het stuk is een door Bert geschreven christmas pantomime, een Engelse theatervorm waarin bestaande sprookjes worden sa mengesmolten tot één voorstel ling waarbij het publiek mee mag doen en aanwijzingen mag ge ven. Ook de kostuums moeten, ge heel in lijn met het genre, extrava gant zijn. Ichelle van de Velde van Pins Needles uit Oostburg kreeg de creatieve vrijheid om die te ontwerpen. ,,Het mocht opvallen", vertelt ze. ,,Ik heb het hele stuk ge lezen en me laten inspireren door de karakters. Bloempje Big is héél uitbundig." De twee voorstellingen op zater- dag en zondag zijn van, voor en door het dorp. Er spelen tien vol wassenen mee, van wie er vijf voor De kostuums mochten opvallen, ik heb me laten inspireren door de karakters het eerst op toneel staan. Veertien elfjes en bosdiertjes worden ge speeld door kinderen uit IJzen- dijke. ,,We kregen hulp langs aller lei kanten", vertelt Ria. Van het uitlenen van meubelstukken en kunstkerstbomen tot het bouwen van het decor. ,,Mensen in het dorp zijn echt betrokken." Dat blijkt ook tijdens de pre mière, de zaal zit vol met kinderen en hun ouders of grootouders. Ria geeft vooraf nog wat uitleg aan het publiek. ,,Normaal gesproken ge beurt alles op het toneel, maar hier niet." Er kan zomaar een wolf voorbij sluipen, want de zaal ^s het sprookjesbos. Er staat een huisje achterin en een huisje op het to neel. Daartussen speelt zich het verhaal af van Roodkapje en de Drie Biggetjes. Varkenspaté Dat verhaal is lekker absurd. Drie biggen moeten oppassen dat ze niet verwerkt worden in de var kenspaté van Hortensia Unox (Ria van Gelder). Hun tante Bloempje Big, een glansrol voor Bert van Gelder, houdt een oogje in het zeil. De biggen werken direct op de lachspieren, door hun kostuums met dikke, roze billen. Roodkapje is de stiefdochter van de slager, ve getarisch en verzot op Pokémon spelen. Een prins wordt door een heks omgetoverd tot wolf en dwaalt ook met zijn telefoon door het bos. Op zoek naar Pokémon, terwijl hij onbedoeld iedereen de stuipen op het lijf jaagt. Met wat kleine aanwijzingen, doen kinderen moeiteloos en zon der schroom mee. Bloempje Big wordt vol liefde begroet als ze op het podium verschijnt. En op je rolfluitje blazen als je roodkapje ziet? Het getoeter is oorverdovend. De nare Hortensia Unox tegen spreken gaat ook vanzelf, als ze kinderen uit de tent lokt. ,,Die kin deren in de zaal kunnen er niks van op die rolfluitjes!" 'WELLES', klinkt het uit tientallen keeltjes. Een ritje maken op een beroemd ezeltje: dat lieten veel kinderen zich zaterdag geen twee keer zeggen. Tussen de buien door trok de kerst markt aan de Bierkaai in Hulst veel publiek. Ezel Camino en zijn baasje René, bekend door EO-televisiepro- gramma Typisch: Het Land van Hulst, waren 's middags één van de publiekstrekkers op de kerstmarkt. Het ezeltje maakte met kinderen een ritje over de Bierkaai waar ook alpaca's van Alpacaboerderij de Schommeling te zien waren, ge tooid met feestelijk kerstboompje op hun kopje. Populair waren ook het straat theater en kerstman Rudy Milliau. In een echte slee zat hij voor het pand van Reizen Van Laere, waar kinderen met hem op de foto kon den. Hij hield de tel niet bij, vertelt hij aan het eind van de middag. ,,Maar het waren tientallen kinde ren. Een meisje wilde zelfs meer dere keren met mij op de foto. Vooral die twinkelende ogen zijn leuk om te zien." Aan de met lichtjes versierde Bierkaai stonden ook heel wat kra- men. Biohoeve d'Haens uit Hulst verkocht pompoensoep en gaf gul het recept aan passanten mee. Le den van wagenbouwvereniging de D'roolse Woepers uit Terhole had den zich ook goed voorbereid op de kerstmarkt, met een enorme voor raad aan zelfgebakken oliebollen: ,,Vierduizend hebben we er gebak ken!" Even verderop, in de basiliek, werd Christmasfever gehouden. Na muziek van onder meer het dames koor en jeugdkoor de Wal-Noten gingen de lichten aan het begin van de avond uit en veranderde de kerk in een stemmig baken van rust. maandag 16 december 2019 TERNEUZEN Vrijwilliger Ansy Dobbeleir-Vervaeck heeft zater dag tijdens de kerstviering van stichting De Zonnebloem in Terneuzen een koninklijke on derscheiding ontvangen. Er kan zomaar een wolf in de zaal voorbij sluipen Sophie Stockman IJzendijke In Roodkapje en de Drie Biggetjes zaten bekende nummers verwerkt, zoals Hoofd, schouders, knie en teen. foto camile schelstraete -Ichelle van de Velde, Pins Needles Lilith van Ceulen uit Nieuw Namen maakt een ritje op ezeltje Ca mino, onder begeleiding van zijn baasje René (r). foto camile schelstraete Sophie Stockman Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54