II Vogels kunnen straks 'vet' smullen BEVELANDEN EN THOLEN 19 LEGER DES HEILS KERSTFEEST Niemand kijkt vreemd op, zegt vrijwilligster Carien Traas, als er een onbekend iemand binnenloopt bij het kerstfeest van het Leger des Heils. Dat werd zaterdag gevierd in het Ostrea Lyceum in Goes. Het mooie aan dit kerstfeest? Je haalt mensen even uit hun isolement. Ze zien er echt naar uit om een mooie middag te hebben en de geboorte van de Here Jezus te vieren. Want daar gaat het voor mij om. Dat daar een stukje gezelligheid bijkomt, is na tuurlijk mooi meegenomen.' Terwijl de ene na de andere rol stoel de aula van het Ostrea Ly ceum wordt binnengereden, heeft vrijwilligster Carien Traas tussen de bedrijven door wel even tijd om te vertellen wat volgens haar zo bijzonder is aan de jaarlijkse kerst viering. ,,De muziek hier, dat mag ik wel zeggen, is uniek. Nergens in een kerk heb je een muziekkorps. Dat hoort, net als het zangkoor, echt bij het Leger des Heils. Ook nodigen we elk jaar een gastkoor uit", vertelt de heilsoldate. Juist door die liederen krijgen volgens haar ook mensen die meer op de gezelligheid afkomen de kerst boodschap mee. Carien is al 33 jaar betrokken bij het kerstfeest. Als hoofd van de keuken heeft ze de taak om de ruim tweehonderd gasten op tijd van een hapje en een drankje te voorzien. Een hele klus. ,,Op zo'n dag gaat er wel zestig liter koffie doorheen." Kees en Anthoinette Boon zijn dit jaar voor het eerst als vrijwilli ger van de partij. ,,Ik had jullie be dacht voor rij vijf. De eerste ronde krijgen mensen koffie met een grote kerstkoek, bij de tweede rondje een sapje met een choco laatje", legt Carien uit. Alle lagen Kees, die als organist in contact is gekomen met de mensen van het Leger des Heils, helpt maar wat graag mee met het kerstfeest. ,,Ik speel in verschillende kerken, maar het bijzondere is dat je hier mensen uit alle lagen van de be volking ziet. Of ze nu in een rol stoel zitten of een andere beper- Het gaat om mensen in contact met elkaar brengen en zo samen het kerstfeest te kunnen vieren king hebben, dat maakt bij het Le ger des Heils niets uit. Een groot verschil met andere kerken waar nog wel eens vreemd wordt opge keken als een onbekend iemand binnenloopt." Eenzaam De 97-jarige Francine Govers kan dat alleen maar bevestigen. ,,Ik vind het fijn dat hier mensen van alle gezindten welkom zijn, of ze nu protestant of katholiek zijn, bij het Leger des Heils is iedereen welkom." Een jaar of vier geleden ging ze voor het eerst met een buurvrouw mee naar het kerst feest. ,,Omdat ik een rolstoel zit, ben ik altijd afhankelijk van ande ren. Het is fijn dat ze je komen op halen voor een leuke middag, want soms kan het best eenzaam zijn", zegt ze. Mevrouw Govers is niet de enige gast die thuis wordt opgehaald. ,,Ongeveer honderd mensen komen op eigen gelegen heid, de rest halen wij op. In Goes, maar ook in omliggende dorpen op de Bevelanden", vertelt Rien Heijboer. Hij nam ruim veertig jaar geleden het initiatief voor het kerstfeest dat na om zwervingen bij onder meer de oude veilinghal en de Betho al ja ren te gast is bij het Ostrea Ly ceum. Het vervoer met tien rolstoel busjes is een hele logistieke ope ratie, maar dat heeft hij er graag voor over. ,,Het gaat om mensen in contact met elkaar brengen en zo samen het kerstfeest te kunnen vieren." ligt het voer in het vogelhuisje. Maar al na anderhalve week waren ze leeg." Ook bij de kinderen die zaterdag op de activiteiten in het infopunt bij de Zwaakse Weel afkomen, valt de gevulde sinaasappel in de smaak. Dan wel als het om het maken gaat, want lang niet iedereen heeft trek in het sap dat uit de sinaasappels geperst moet worden. En ook aan de gevriesdroogde meelwormen ('in andere landen is dat heel ge woon om te eten') durven maar weinigen zich te wagen. Kyana van Leeuwen (5) uit Yer- seke is één van de zestien kinderen die op de Vette Vogel Dag is afgeko men. ,,Ze is lid van Natuurmonu menten en er worden niet veel ac- tiviteiten voor kinderen in Zeeland gehouden. Daarom hebben we ons hier voor opgegeven", vertelt haar moeder terwijl Kyana aandachtig de uitgeholde sinaasappel vol- schept met een het vette prutje. Marshmellows Het eindresultaat moet eerst nog even drogen, maar mag daarna aan het plankje met ander lekkers wor den gehangen. Ook de hongerige kinderen worden niet vergeten door Natuurmonumenten. Voordat de deelnemers naar de volgende activiteit fladderen, wordt ook voor hen het buffet geopend: warme chocomelk en marshmel- lows om boven een vuurtje te roos teren. ,,Daar zijn ze dól op", kan llonka Trommelen uit ervaring vertellen. De vrijwilligster van Natuurmonu menten ging als voorbereiding op de Vette Vogel Dag eerst thuis aan de slag. ,,Het duurde even voor ze het ontdekt hadden, want normaal maandag 16 december 2019 'Mensen zijn even uit hun isolement' Joeri Wisse Goes Leger des Heils in Goes. ,,Door de muziek willen wij mensen de kerstboodschap meegeven." Het jaarlijkse kerstfeest van het FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN - Rien Heijboer, initiatiefnemer Kyana van Leeuwen (r) vult een halve sinaasappel met vogel- voer. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Het buffet is geopend voor Be- velandse tuinvogeltjes. En dank zij de Vette Vogel Dag krijgen ze deze feestdagen niet alleen de traditionele pelpinda's voorge schoteld. Wat te denken bijvoor beeld van rozenbottels of si naasappels gevuld met ossewit, zaden en meelwormen? Joeri Wisse Kwadendamme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52