Wordt de volgende Labourleider voor het eerst een vrouw? 3 WERELDKAMPIOEN ONTLADING De Oranje handbalvrouwen wonnen dit weekend de wereldtitel. De families van Estavana Polman en Kelly Dulfer volgden de wedstrijd in Arnhem en Schiedam. ,,Nu denk je: hadden we maar daar gezeten.'' f o gaaf, zo gaaf!" Met H tranen in de ogen en zijn armen in de lucht geniet Dario Polman van het bijzonderste moment in de sportcarrière van zijn tweelingzus Estavana (27). Zij schreef geschiedenis met de Leeuwinnen door vele duizenden kilometers ver derop in de WK-finale Spanje met 30-29 te verslaan. De spanning in café De Heeren van Aemstel in het centrum van Arnhem is om te snijden. Daar hebben zo'n veertig familieleden en vrienden van handbalster Estavana Polman zich verzameld voor een groot scherm. Ze leven intens mee: het is een uur lang schreeuwen, juichen en nagelbijten. In de slotseconden van de wed strijd maakt Oranje het beslissende doelpunt. De kroeg ontploft en iedereen valt elkaar in de armen. Vader Willem Polman is zo trots als een pauw. ,,Dit is kicken! Er gaat zo veel door je heen. Ze speelde goed! Het hele team trouwens.'' Polman is pas twee dagen terug uit Japan. Alle wedstrijden tot de halve finale tegen Rusland zagen ze daar. Met de wereldtitel hielden zijn vrouw en hij niet echt rekening. „Niemand! Nu denk je: hadden we maar daar gezeten. Maar dit is ook mooi, met vrienden en familie.'' Moeder Winniefred is minstens zo blij. Vooraf zei ze vol vertrouwen: „We gaan geschiedenis schrijven vandaag." Ze stelt dat dochter Estavana het succes niet in de schoot geworpen krijgt. De Arnhemse speelt al jaren op topniveau, onder meer in de Deense competitie. En sinds twee jaar is ze moeder van een dochter. „De combi- natie van topsport en moederschap is zwaar'', weet Polman. Ze had deze ochtend vroeg nog even contact met haar dochter. ,,Ik heb haar verteld dat we alle vertrouwen in haar hebben.'' Voorbeeld Ook in Schiedam wordt volop mee geleefd. Leden van handbalvereni ging Ventura zijn apetrots op voor malig clubgenoot Kelly Dulfer (25). In de kantine van de vereniging kijken tweehonderd handballers naar een groot scherm. „Dit is geweldig", zegt voorzitter Bernard Dries. Hij en de rest van de vereniging vol gen Dulfer op de voet. Vooral voor jonge kinde ren is ze een voorbeeld. „Bij voetbal wil iedereen Frenkie de Jong zijn. Bij ons wil iedereen Kelly zijn", zegt Dries. Ook moeder Ingrid is apetrots op de prestaties van haar dochter. Zij bekijkt de wedstrijd thuis met de familie op de bank. ,,Het is heel on werkelijk allemaal, maar zo gewel dig'', zegt ze. ,,We hebben voor de wedstrijd nog even gefacetimed. We zaten echt in spanning voor de televisie. Het is zo verdiend. Ze hebben er allemaal zo hard voor gewerkt.'' Kelly landt naar verwach ting morgenochtend met haar col lega-Leeuwinnen op Schiphol. Nog even terug naar Arnhem. Dario Polman, met een speelshirt van zijn zus aan, komt langzaam bij van alle opwinding. ,,Ik was zo zenuwachtig. Ik dacht: ik krijg een hartstilstand. Ze hebben geknokt en gevochten. Terecht dat ze wereld kampioen zijn! Het is haar echt ge gund. Dit pakken ze haar nooit, nooit meer af!'' Een soort rode Margaret Thatcher, een IJzeren Dame die de ene ver kiezing na de andere gaat winnen. Dat is de vacature. In januari begint waarschijnlijk de opvolgingsproce dure die de nieuwe Labourleider moet opleveren. Vrouwen maken volgens de wedkantoren de groot ste kans Jeremy Corbyn af te lossen. De meesten van hen zijn rond de veertig, moeder van j onge kinderen en afkomstig uit het noorden van Engeland. Het deel dat Labour weer moet heroveren na de zegetocht van Boris Johnson vorige week. Jess Phillips (38) studeerde eco nomie en geschiedenis en is een er kend strijder tegen geweld tegen vrouwen. Volgens haar moet La bour 'niet intolerant zijn' maar wat nederiger willen luisteren naar de mensen voor wie de partij zegt op te komen. Rebecca Long-Bailey (39) is van Ierse komaf en oud-mede werkster van een pandjeshuis waar ze naar eigen zeggen 'meer leerde over de problemen van het leven dan bij welke opleiding ook'. Dreigementen Lisa Nandy (40) vertegenwoordigt de noordelijke stad Wigan al tien jaar in het parlement. Ze begon in de daklozenopvang Centrepoint. Toen ze Corbyn niet steunde bij diens herverkiezing, kwam haar dat naar eigen zeggen te staan op dreigementen van extreemlinks. De vlak bij Manchester geboren Angela Rayner (39) heeft de sympa thie van de Labourkiezers. Een tie nermoeder uit de arbeidersklasse die haar school niet afmaakte, maar Angela Rayner, ooit tienermoeder, heeft de sympathie van de kiezers zich opwerkte tot sociaal werker en vakbondsbestuurder. Yvette Cooper (50) is een Schotse veteraan bij Labour die minister was onder de (Schotse) Labourpremier Gor don Brown. Ze is zeer ervaren, maar kwam eerder in opspraak door gedoe met belastingaftrek voor een tweede huis. En dan is er nog Emily Thornberry (39), schaduwminister van Buitenlandse Zaken. Zij is te gen brexit, jurist en afkomstig uit het zuiden van Engeland. Verbaal niet te kloppen en zeer gewaagd aan Boris Johnson. Slechts één man wordt geregeld genoemd: Keir Starmer (58), een magistraat uit Londen die namens de partij het woord voerde tijdens de brexitdebatten. Nadeel, schrijft het blad The Spectator wat plagend: hij is een man. maandag 16 december 2019 GO Een uur lang schreeuwen, juichen en nagelbijten M Familie en vrienden leefden hartstochtelijk mee. foto's erik van t HULLENAAR JAN KOK Janko van Sloten Barbara de Jong Arnhem/Schiedam Kijk op de site bij /video Het spannende slotstuk van de finale. Het warmlopen voor de opvol ging van Labourleider Jeremy Corbyn is begonnen. Zeven van de acht favorieten van de bookmakers zijn vrouw. Het zou voor het eerst in de geschiede nis zijn dat de Britse socialisten zich straks niet door een man laten leiden. Bob van Huët Rotterdam/Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3