ZEELAND GEBOEKT 7 'Republikeinen hebben afslag 21ste eeuw gemist' Chawwa Wijnberg gaat gewoon door Poëten bezingen seizoenen 21 Jaap van der Linde was burgemeester van de gemeente Kortgene van 1976 tot 1983. Hij schreef zijn herinneringen op. Kortgene vroeg een 'kerkelijk meelevende PvdAer'. Ze kreeg een humanist. maandag 16 december 2019 Er zijn maar weinig burgemeesters die de moeite nemen. Daarom zijn de memoi res van Jaap van der Linde (1938) best bijzonder. Na het afscheid van zijn actieve loopbaan nam hij de moeite om zijn herinne ringen op te schrijven. Het gaat niet alleen over zijn werkzame jaren, Terugblik en Over zicht 1938 2016/19 is een compleet levensver haal geworden. Van geboorte op een boerderij in het dorpje Simonshaven op de Zuid-Hol landse eilanden tot zijn leven als pensionado in het Belgische Beerse. Wat niet wegneemt dat de meeste van de 98 A4-pagina's worden besteed aan een terugblik op de bestuurlijke loopbaan. Na een niet-afge- ronde studie economie in Rotterdam werd Jaap - Jacob Leendert Dirk - van der Linde in 1963 de eerste en enige medewerker van het regionaal opbouworgaan in Voorne-Putten- Rozenburg. Tot 1974 maakte hij in die sector carrière. Vermeldenswaard is ook dat hij in 1966 lid werd van de PvdA. Pagina 22: De begrippen ge lijkheidsociale rechtvaardigheid en solidariteit spraken mij zeer aan en ik had grote bewondering voor hetgeen Drees had gepresteerd, terwijl ook aansprekende PvdA-voorlieden Anne Vondeling en Joop den Uyl voor een rechtvaardig sociaal be leid stonden. Omarmd In de welzijnssector zat hij vaak met gemeen tebestuurders aan tafel. Die bestuurlijke kant trok hem. In eigen kring kreeg hij al te horen dat de burgemeestersketen hem niet zou mis staan. In 1974 solliciteerde hij naar het burge meesterschap van de gemeente Diever in Drenthe. Daar viel de keus niet op hem. Jaap gaf niet op, hij schreef en zorgde ook voor een goed netwerk. Ook de gemeente Kortgene leek aanvanke lijk aan zijn neus voorbij te gaan. Toenmalig commissaris van de koningin Boertien no digde hem wel uit voor een gesprek. Pagina 23: ...maar het gesprek was in feite na 5 minuten afge lopen toen hij begreep dat ik lid was van het Hu- Terugblik 193812016/19 I en Overzicht manistisch Verbond Hij merkte op dat zelfs de PvdA-fractie van Kortgene gevraagd had om een kerkelijk meelevende PvdA'er'. Uiteindelijk bleek daar toch niet zo zwaar aan te worden getild en werd hij door de Noord-Bevelandse socialisten omarmd. Hij kreeg nog wel een verrassend verzoek (pagina 24): Nadat het er naar uitzag dat ik tenslotte burgemeester van Kortgene zou worden, werd ik benaderd door een Zeeuwse wethouder met de vraag om van Kort gene af te zien omdat hij daarheen wilde, dat het een unieke kans voor hem was en hij niet naar een gemeente buiten Zeeland wilde. Op dat won derlijke verzoek ben ik uiteraard niet ingegaan. De gemeente met 3500 inwoners bestond in die tijd uit drie kernen: Colijnsplaat, Kats en Kortgene. In de ruim zes jaar dat Jaap van der Linde daar burgemeester was, werd de aanleg van de jachthaven van Colijnsplaat één van zijn grootste projecten. Door een nieuwe dam rond de haven hoefde de eigenlijke zeewering minder te worden opgehoogd, zodat het dorp meer voeling kon houden met het water. De oud-burgemeester is er nog altijd trots op. Als burgervader had hij redelijk wat in de melk te brokkelen. Tegen commissaris Boertien heeft hij wel eens gezegd: ,,Een burgemeester van een kleine gemeente kan vrij ver een ver keerde weg opgaan, voor hij wordt gecorri geerd." FC Groningen Dat laatste overkwam hem niet. Hij werd na Kortgene burgemeester in steeds grotere ge meentes: Made en Drimmelen (12.000 inwo ners) en Hoogezand-Sappemeer (35.000 in woners). Daarnaast werd hij vier jaar voorzit ter van FC Groningen. In totaal was hij 26 jaar bestuurder. Jaap bewaarde al zijn agenda's uit die periode. Die dienden als leidraad bij het schrijven van de herinneringen. Charles Groenhuijsen komt vandaag naar Goes. De oud-correspondent van het NOS Journaal in Ame rika geeft om 20.00 uur een le zing in de bibliotheek aan de Oostwal in Goes. Groenhuijsen vertelt in Goes over zijn boek Alles gaat voorbij. Zelfs Donald Trump. Het is een verrassende kijk op het heden daagse Amerika. Je zou het niet snel zeggen als je de Nederlandse media volgt over het Amerika van Trump, maar het is echt waar: Amerika wordt in rap tempo een progressiever land, schrijft de oud-correspondent. De Republi keinen hebben de afslag naar de 21ste eeuw gemist. Groenhuijsen woont een deel van het jaar in een plaats net buiten Washing ton. In zijn boek analyseert hij het huidige Amerika, vertelt hoe Trump aan de macht is gekomen en blikt vooruit naar de verkie zingen van volgend jaar. De hui dige Democratische fractie weer spiegelt de veelkleurigheid van Amerika, maar bij de Republikei nen is het bolwerk van blanke mannen onaangetast. Hoe lang nog? Een uitgave om even in de zevende hemel te verke ren, bijna letterlijk. In Alle Hemelen van Chawwa Wijnberg worden ze stuk voor stuk be schreven, de zeven hemelen. De tweede hemel bijvoorbeeld, een soort sportschool waar geen plaats voor kneusjes is. Chawwa Wijnberg gaat ge woon door, ook na haar dicht bundel Het ontbreken hoor je niet, vanwege haar ziekte aangekon digd als haar laatste werk. Het nieuwe boekje, oogstrelend ver zorgd, bevat een sprookje, mis schien wel een gelijkenis, waar aan de schrijfster al een paar jaar geleden begon. De lezer ontmoet Mokmokvogels, een Konijn met de naam Haas, een sprokkel houtje en een glimworm die samen overeen komstig de sprookjeslogica houtwormen voortbrengen. De bron van de bloedrivier moet van haat wor den gezuiverd. Daarvoor zijn ze allemaal nodig: de dieren, de mensen van goede wil, en na tuurlijk de engelen met hun spreekwoordelijke geduld. Chawwa Wijnberg: Alle Heme len - Éditions Spinet, hardco ver, 62 pagina's, 17,50 euro. Zeeuwse schrijvers Het is de mooiste bloemle zing voor alle seizoenen: Weer en wind. 100 gedichten en 100 gezichten (240 pag./ 19,95 euro/ Uitgeverij Thoth), samenge steld door Boudewijn Bakker, Helmi Goudswaard en Nicolaas Matsier. Je komt volop Zeeuwse gezichten en gedichten tegen. De poëten bezingen storm en sneeuw, en natuurlijk veel regen. Ongetwijfeld het meest regent het in Narrenwijsheid van J.C. van Schagen, pokkepuntjes in het kille strand, waar het seizoen verkeken is. Ook de schilders houden van on bestendig weer, zij het minder van regen, al bekijkt een enkeling het plenzen van achter het raam. Het boek biedt talloze varian ts ten op de re- 1 gels van J de Friese dich ter Tsjêbbe Hettinga: En weerde wolken, de wolken/ Steeds maar weer de wolken. Het laatste woord krijgt H.H. ter Balkt met zijn be- hartenswaardige Leg de weerman nen terug in de la waar ze vandaan gekomen zijn. Sommige gedichten zijn ver weesd en sommige afbeeldingen ontberen tekst, maar in veel geval len zijn voor de gelegenheid poë zie en illustratie gekoppeld. Soms onverbiddelijk logisch, soms een beetje vreemd. Naast In de manteling van Domburg door P.C. Boutens staat Ferdinand Hart Nibbrigs Gezicht op Zoutelande. Watersnood van Gerrit Achterberg krijgt een illustratie die naar 1799 verwijst in plaats van naar 1953. Maar naast Wasgoed van Piet Meeuse staat onontkoom baar Vrouw bij een waslijn van An ton Mauve. Hans Warrens Nazomer op Wal cheren, dat met een regel over pe ren begint, krijgt een perenpor tret. Bij welke dichter hoort eigen lijk de weerkaart van de Zeeuwse kunstenaar Marinus Boezem? Er staat een gedicht van Menno Wig man naast, maar Ter Balkts anti weerman gedicht op de volgende bladzijde is veel toepasselijker. Het weer volgens de dichters. En tegelijk is de bundel een verken ning van het literaire klimaat. Ne derland is, in de befaamde Boutade van P.A. de Génestet, het land van mest en mist, van vuilen, kouden re gen. Een ware weerprofeet blijkt schuil te gaan achter Ester Naomi Perquin. Ze maakt de schade op na de januaristorm van 2018 en beschrijft hoe het land in de droge zomer van hetzelfde jaar naar regen smacht: Grote weer man, aarde die/ ons kostbaar is, geef ons heden regen. GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Flinke vinger in de pap Jan van Damme Jaap van der Linde (links) met commis saris van de koningin Cees Boertien tijdens de opening van de vismijn en de jachtha ven van Colijnsplaat in 1981. FOTO PRIVÉCOLLEC- TIE JAAP VAN DER LINDE Jaap van der Linde: Terugblik en Overzicht 1938 2016/19 - Eigen uitgave, 98 pagina's, 17,50 euro, te bestellen via linjai@telenet.be Kaartjes a 10 euro zijn te koop in boekhandels Het Paard van Troje of De Koperen Tuin in Goes. Wppr pn winr 10 gezichten Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21