Een op de vijf 55-plussers opgelicht door crimineel met smoes JOL AZ deelt nieuwe tik Jé§ uitaanAjax Piet Paulusma Walcheren Ten Hag: 'Zuur I dat een klein foutje grote gevolgen heeft' sport4-5 I beschrijft zijn leven in zeven weertypen De Nederlandse handbalsters hebben voor het eerst in de geschiedenis de wereldtitel veroverd. Door een treffer in de slotseconden werd Spanje na een zenuwslopende finale verslagen (30-29). De ploeg veroverde hiermee ook een ticket voor de Olympische Spelen van 2020. Qp3enspoRTi,2&3 Van de senioren die geconfronteerd zijn met babbeltrucs, is ruim een vijfde daadwerkelijk opgelicht. Met een trukendoos vol smoezen weten oplichters ze geld afhandig te ma ken. In 7 procent van de oplich- tingsgevallen was er sprake van (dreiging met) geweld. Dat blijkt uit onderzoek door KBO-PCOB onder 1300 senioren van 55 jaar en ouder. Directeur Ma- non Vanderkaa van deze organisa tie noemt de cijfers 'schrikbarend hoog'. Ze pleit voor maatregelen van de politie en van senioren zelf. Zo moeten wijkagenten weer zichtbaarder zijn en in contact staan met senioren. Daarnaast roept ze slachtoffers op meteen aangifte bij de politie te doen. Met babbeltrucs proberen crimi- nelen zich vaak de woning binnen te praten. Ze zeggen bijvoorbeeld dat ze de meterstand komen opne men of een pakketje komen bren gen. Ondertussen proberen ze geld of waardevolle zaken zoals sieraden te ontfutselen. Recent was zelfs een Mensen nemen het zichzelf kwalijk dat ze er zijn ingetuind bende actief die bloed kwam afne men bij oude mensen. Slechts 15 procent van de senio ren die geconfronteerd zijn met babbeltrucs zegt aangifte te hebben gedaan. Volgens Vanderkaa speelt schaamte daarbij een grote rol. „Mensen nemen het zichzelf kwa lijk dat ze er zijn ingetuind. Onte recht natuurlijk. Ze zijn slachtoffer geworden van gewiekste crimine len. Het is van groot belang dat meteen aangifte wordt gedaan, want oplichters gaan de hele buurt af op zoek naar het volgende slacht offer.'' Senioren blijken een dankbare prooi. Sommige oplichters hebben het zelfs speciaal gemunt op kerk gangers, blijkt uit het verhaal van de 77-jarige An Pieterse, die werd uitgepikt op basis van een inter view in het lokale kerkblad. „Schandalig dat criminelen op deze manier slachtoffers uitzoeken'', al dus Vanderkaa. KBO-PCOB pro beert senioren weerbaarder te ma ken tegen oplichters aan de deur of telefoon. De organisatie geeft trai ningen in het land en heeft een app ontwikkeld waarmee mensen kun nen oefenen. PU maandag 16 december 2019 9°C Nieuwsmedia Q WORLD CHAMPION Jfy* Veel slachtoffers babbeltrucs Maar liefst een kwart van de se nioren blijkt lastiggevallen door oplichters met babbeltrucs. Uit schaamte doen slachtoffers nauwelijks aangifte. Seniorenor ganisatie KBO-PCOB pleit voor betere maatregelen. Koen Voskuil Utrecht -Manon Vanderkaa, voorzitter ouderenorganisatie KBO-PCOB Vooral vanmiddag regen pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 55555

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1