Onderzoek wijst niet op grote sterfte door puls boldErman.nl Voor fantastische reizen! bolclerman.nl II 17 Een eerste verken nend onderzoek op de Noordzee wijst niet op directe sterfte van zeeleven door gebruik van pulsnetten. Bij de pulstechniek wordt platvis van de zeebodem opge schrikt door elektri sche stroom. De puls is nog even een alter natief voor de ouder wetse methode waarbij kettingen over de bodem ge trokken worden. Doordat de pulselek troden veel lichter zijn dan de kettin gen, besparen de vis sers veel brandstof. Bovendien wordt de zeebodem veel min der beroerd en is er minder ongewenste bijvangst. Tegenstanders van het elektrisch vistuig zeggen al jaren dat de pulsvisserij de zeebodem in een kerkhof verandert. Het ministerie van LNV vroeg Wagen- ingen Marine Re search dit te onder zoeken. Er is in Ne derland en België al eerder naar de effec ten van elektrisch vissen gekeken, maar dat gebeurde in het laboratorium. De wetenschappers wil- den kijken of ook op zee onderzoek uitge voerd kan worden. Bij het onderzoek werden vertegen woordigers van de Nederlandse klein schalige visserij, die grote zorgen hebben over de puls, betrok ken. In het spoor van twee pulskotters werd voor de Hol landse kust de sterfte van platvis en krab ben bekeken. De conclusie: 90 tot 100 procent is nog in le ven nadat een puls- net is gepasseerd. Volgens onderzoeker Edward Schram mo gen uit dit verken nende onderzoek nog geen definitieve conclusies worden getrokken. Maar de eerste bevindingen wijzen niet in de richting van dood en verderf door de puls. De verwachting is dat volgend jaar een breder opgezet on derzoek wordt uitge voerd naar de directe sterfte van zeeleven door de pulsvisserij. Op 31 december lo pen de meeste puls vergunningen af. Een klein aantal vis sers mag tot 1 juli 2021 pulsen. Vanaf dan geldt een abso luut verbod in de EU. De Europese visse rijverordening laat een muizengaatje open als bewezen wordt dat de puls ecologisch een goede methode is. Daarom zijn de onderzoeken nog van belang. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ^51 wr 12 dagen Rondreis Dalmatische kust 12 dagen Corsica en Sardinië 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland 12 dagen Rondreis Zweden 17 dagen Rondreis Rusland: Moskou, Sint-Petersburg 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur noord gaan, krijg je scheve gezich ten bij de lokale mensen. Het is zo jammer, want we hadden zo'n mooi evenwicht op de Noordzee." Veertien Zeeuwse kotters heb ben nu Vlissingen nog als thuisha ven. Daarvan mogen nog acht de pulstechniek gebruiken, maar op 31 december moeten ook zij ermee stoppen. Caljouw weet dat naar kansrijke nieuwe vismethoden wordt gezocht, maar voorlopig is de ouderwetse wekkerketting het enige alternatief voor de puls. Het grote nadeel is dat de brandstof kosten zullen verdubbelen. Caljouw: ,,Het afgelopen jaar Het is zo jammer, we hadden zo'n mooi evenwicht op de Noordzee hebben we een goede opbrengst gehad, maar 2020 wordt spannend voor de zuidelijke vloot. Er heerst veel onzekerheid, en niets is slech ter dan dat. Een paar vissers den ken erover om maar helemaal te stoppen. En het gaat niet alleen om de vissers, maar ook om alles er omheen. Is er straks nog genoeg aanvoer om de vismijn hier renda bel te houden? Ik verwacht dat we uiteindelijk met onze vis ergens naartoe moeten. De schepen zul len Vlissingen wel als thuishaven houden, maar de vis gaat dan in vrachtwagens naar een grote vis mijn elders in het land." maandag 16 december 2019 in2020van niets zeker Visserschepen in de haven van Vlissin- gen. foto marcelle davidse Theo Giele IJmuiden Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl Calamiteitenfonds Cr reserveringskosten Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 iIHH/'ni Cas Caljouw bij de pulskor op zijn Arm 25, de Deo volente. Na I januari is het klaar met pulsen en moeten de vissers weer met de wekkerketting over de zee bodem slepen. foto marcelle davidse -Cas Caljouw, vissersvoorman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17