g-a Vissers tussen hoop en vrees Twee jongens (13) bedreigd en beroofd Multraship bergt bij Texel gezonken kotter Ledenvergadering 16 ZEELAND KRIMP VLOOT STORMBAL GEHESEN A Het zijn onzekere tijden voor de Zeeuwse vissers. Nieuwe windparken op zee beperken hun ruimte en het verbod op de pulsvisserij jaagt vanaf 1 januari de brandstofkosten omhoog. Om van de brexit nog maar te zwijgen. Aan krimp van de vloot valt niet te ontkomen. Commentaar De Zeeuwse boomkorvissers sluiten het jaar af met ge mengde gevoelens. Over 2019 zijn de inkomsten goed. Maar boven 2020 hangen donkere wolken. Nu de brexit doorgaat, moeten de vissers maar afwachten in welke delen van de Noordzee zij straks nog kunnen vissen. De ruimte wordt toch al kleiner door de overal oprukkende windparken. Allemaal opschuiven naar de noordelijke Noord zee lijkt geen optie. Dan wordt het daar te druk. Deze week gaan de vissers nog een laatste keer de zee op met de pulskor. Volgend jaar mag dat niet meer. Dan moeten ze meer brand stof verstoken om de vistuigen over de bodem te slepen. De toekomst van de vissers die met de sterke, zware kotters varen is dus zeer onzeker. Nu de pulskor in de ban is gedaan, lijken hun schepen en hun vangstmethoden achterhaald. De nieuwe schepen die worden gebouwd zijn op een andere leest geschoeid. In alle opzichten duurzamer. Om die vernieuwing te stimuleren, zouden de klassieke boomkorkotters en de bijbeho rende vangstquota eigenlijk moeten verdwijnen. Bij minister Carola Schouten ligt het advies om warm te sa neren, dus met een redelijke uitkoopsom voor boomkorvissers die willen stoppen. Of politiek Den Haag daarin meegaat, en of er genoeg geld voor is, moet worden afgewacht. De boomkor- visserij is niet de enige sector waar de overheid moet helpen het roer om te gooien. Boomkorvisserij niet de enige sector waar de overheid moet helpen het roer om te gooien MIDDELBURG Twee 13-jarige jon gens zijn vrijdagavond met een mes bedreigd in Middelburg. Een van de jongens heeft zijn telefoon moeten afstaan aan de daders. De politie is nog op zoek naar de verdachten. De jongens fietsten rond 19.25 uur in een groepje over de Hay- manstraat in Middelburg. Daar blokkeerden twee jongens tussen de 15 en 20 jaar oud, hun weg. De slachtoffers probeerden weg te fiet sen, maar hun belagers bleven hen achtervolgen. Uiteindelijk hebben zij de slachtoffers tegengehouden en hen bedreigd met een mes. Ze konden pas weg nadat een van de twee zijn telefoon had afgegeven. Agenten hebben nog gezocht in de omgeving, maar zijn de daders niet meer tegengekomen. De verdachten zijn twee jonge mannen tussen de 15 en 20 jaar oud. De ene heeft een normaal postuur en de ander een slank postuur en een licht getinte huidskleur. Ook had één verdachte een stoppel baardje. Hij is tussen de 1.65 en 1.75 meter lang. De daders droegen don- De daders droegen donkere kleding en een witte capuchon. Ze reden op een damesfiets zonder verlichting kere kleding en een witte capu chon. Ze reden op een damesfiets zonder verlichting. Mensen die iets gezien of ge hoord hebben kunnen contact op nemen met de politie. ALMANAK De ledenvergadering bij die Middelburgse voetbalvereni ging heeft vaak niks om het lijf. Meestal spreekt de voorzitter vijf minuten na de opening al weer zijn slotwoord uit. Daarna nestelt iedereen zich aan de bar voor het gratis drankje (agenda punt 15). Maar, die vergadering van komende week dan? Valt daar nog enig vuurwerk te ver wachten? Vorige week volgde via de mail de uitnodiging. De agenda kent dit keer één punt: het verzoek tot uitstel van de vergadering naar 16 januari! Het zal donderdag nog wel lang on rustig blijven in de kantine Politie onderzoekt mishandeling Jong en oud vecht om hegemonie in kartonnen wereld Krabbendijke Automobilist vanaf onverharde weg in de sloot beland De Arnemuidse visservoorman Cas Caljouw gooit maar meteen een ge tal op tafel. ,,Ik denk dat een kwart van de vloot eruit zal moeten." Hij baseert dat getal onder meer op de gesprekken die hij heeft gehad met Annemie Burger, die de minister heeft geadviseerd over de toekomst van de Nederlandse kottervisserij. Burger pleit voor een warme sane ring om schippers die willen stop pen uit te kopen en oude schepen plaats te laten maken voor vernieu wing. Daarvoor zijn honderden miljoenen nodig. De Zeeuwse vissers zitten letter lijk in het nauw. Hun traditionele vangstgebied is de zuidelijke Noordzee, het smalste gedeelte. Die krappe ruimte deelden de Zeeuwen altijd al met Belgische, Franse en Engelse vissers. Maar er zijn nieuwe, machtige spelers bijgeko- men. De windparken op zee staan, of komen nog, op hun beste vis gronden. ,,Neem de Westpit voor de Walcherse kust. Die is hartstikke belangrijk voor ons, maar die is ons ontnomen voor de bouw van de windparken." Door de aanleg van de windpar- ken en alle beperkingen die dat met zich meebrengt zijn vissers ge dwongen te zoeken naar nieuwe visgronden. Vier grotere Zeeuwse viskotters zijn al richting Dene marken vertrokken. Zij vissen nu in het noordelijke deel van de Noord zee, waar meer ruimte is. ,,Maar ja, als er steeds meer vissers naar de Het Terneuzense sleep- en ber gingsbedrijf Multraship mag de Ur- ker viskotter UK 165 bergen. Het schip zonk 28 november ten zuid westen van Texel waarbij de twee opvarenden om het leven kwamen. Een duikteam gaat vanaf ber gingsvaartuig Multrasalvor 4 eerst in kaart brengen hoe het bijna twintig meter lange vissersschip erbij ligt op de zeebodem. De kotter bevindt zich op een diepte van twaalf tot veertien meter op zo'n zeven kilometer uit de kust van Texel. Algemeen directeur Leen- dert Muller van Multraship kan nog niet zeggen wanneer de kotter zal worden geborgen. Vrij rustig weer is nodig om het schip met de drij vende kraan Cormorant van Mul traship te kunnen lichten. Het ge bied waar de kotter ligt, bij zand plaat De Razende Bol, staat erom bekend dat het er flink kan stormen en dat er veel stroming staat. Stuurhut De twee vissers (27 en 41) aan boord zijn 1 december na een zoek tocht door marineduikers in de stuurhut gevonden en in Urk be graven. De oorzaak van het zinken van de UK 165 is in onderzoek bij de On derzoeksraad voor Veiligheid. maandag 16 december 2019 Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De politie onderzoekt een mishandeling die in de nacht naar zondag heeft plaatsgevonden. Er is geen aangifte gedaan en er is nog niemand aangehouden. De politie zoekt getuigen. Op de Scheldestraat kwamen agenten iets na 02.00 uur een 22-jarige Vlissin- ger tegen die gewond was. Hij werd geholpen door de ambulance dienst, maar wilde daarna geen aangifte doen. Des ondanks stelt de politie een onderzoek in. Agen ten zochten een 35-jarige man uit Vlissingen, maar hij was niet thuis. Het OM beslist hoe deze zaak wordt afgehandeld. VLISSINGEN Met achttien deelnemers was de Zeeuwse voor ronde van het Neder lands kampioenschap Risk in Vlissingen zater dag wat magertjes bezet. Maar aangezien er slechts tien voorinschrij vingen waren geweest viel de opkomst toch nog mee. ,,Het is gewoon een hart stikke gezellige middag geworden", zei organisa tor Jaco Moelker. Wat hem helemaal tevreden stelde was het jonge ta lent dat in het Arsenaal aanschoof aan een van de drie wedstrijdtafels. Moelker zelf en Jeroen van Hoorn gaan in januari naar het NK in Rotter dam. Aan de jeugdtafel won Dylan de Lange, links op de foto. Een automobilist is za terdagmiddag rond 14.25 uur in de sloot be land langs de Platte Bank bij Krabbendijke. De inzittenden raakten niet gewond. Hoe de au tomobilist de controle over het stuur is kwijt geraakt is niet bekend. De Platte Bank op de plaats van het ongeval is onverhard. Mogelijk heeft dat meegespeeld. Een bergingsbedrijf heeft het voertuig weer uit de sloot getakeld. Visser is Theo Giele Vlissingen Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16