Vakantie? Afkicken! Werk aan de brexit nu pas van start Vertrek zonder deal nog altijd mogelijk ECONOMIE 13 AAN HET WERK FRANKFURT KERSTDRUKTE 1^ M De kerstvakantie komt eraan. Waar dat voor door feestdag-enthousiastelingen, vuurwerkfanaten en fans van kerstmu- ziek ongetwijfeld goed nieuws is, is het voor mij een hachelijk moment. De start van zo'n vakantie is op zijn zachtst gezegd niet mijn beste moment. Als ik bij de start van zo'n vrije periode namelijk vanuit de vijfde versnelling vol op de rem ga, volgt er doorgaans een dip. Ik probeer me dan te ontspannen, maar mijn hoofd draait nog op volle toeren. Waar ik nor maal gewend ben om mijn dag te vullen met taakjes, voel ik me nu vooral nutteloos. In die eerste paar dagen klim ik tegen de muren op: ik wil wat DOEN! (Toegegeven, dat ik de kriebels krijg van die nummers van Mariah en Wham! helpt ook niet mee...) me zelfs laten vertellen dat het een fysieke oor zaak kent. Onze normale werkdagen bestaan namelijk uit een grote verzameling taakjes. Tel kens als je zo'n taakje succesvol afrondt, maken je hersenen wat van de neurotransmitter dopa- mine aan, die je beloont met een prettig gevoel. Inbox leeg? Beloning. Een taakje van je to-do- lijst? Pling, lekker bezig. Je automatische mail- beantwoorder ingesteld? Hier, wat dopamine. Werkdag overleefd tot aan de kerstborrel? Do- pamine. En alcohol. Voor je het weet heb je Facebook uitgespeld en de auto gewassen We zijn dus gewend om de hele dag door beloond te worden voor de taken die we voltooien. Dit voelt fijn en productief. Maar kom je dan met het begin van je vakantie opeens tot stilstand (,,hehe, even helemaal niets!''), dan blijft die be loning uit. Het grote genieten zou moeten be ginnen, maar in plaats daarvan beginnen de cravings voor je innerlijke dopaminejunk. Voor je het weet heb je, op zoek naar je kick, Face book uitgespeld, de kerstballen op kleur gesor teerd, de auto gewassen, een hele stapel kerst kaarten gefabriceerd en vraagt je partner of je nu als-je-blieft eens gaat zitten. Het begin van zo'n vakantie is dus afkicken van je dopaminerush. Is dat erg? Nee, maar het kan een paar dagen flink irritant zijn. Bedenk: er is niets met je mis als het ontspannen niet in één keer lukt. Relaxen komt vanzelf als de dope uit je systeem is. Tot die tijd kan het handig zijn om een 'zachte landing' te creëren door aan het begin van de vakantie nog wat klusjes te plannen om mee af te bouwen: toch maar op alfabetische volgorde dit jaar, die boekenkast! VW maakt WK-shuttles Geen extra heffingen tegen VS De opluchting was groot bij het be drijfsleven en de financiële mark ten na de eclatante winst van Boris Johnson en zijn partij. De Britse premier herhaalde direct zijn be lofte dat het Verenigd Koninkrijk de EU op 31 januari van het volgend jaar zal verlaten. Nu de Conservatieven de abso lute meerderheid in het parlement hebben, is de kans op een ordelijke brexit veel groter geworden. J ohnson wordt niet langer gegijzeld door de extreme vleugel van zijn partij die direct zonder deal de EU wil verlaten. Bij de Nederlandse ondernemers heerst tevredenheid. VNO-NCW is blij dat er nu 'even rust' is rond de brexit. Ook andere werkgeversor ganisaties wijzen erop dat er einde lijk duidelijkheid komt over de da tum dat de Britten vertrekken. De transportsector bijvoorbeeld weet waar die zich op moet richten. Handelsverdrag Ondanks de geruststellende uitslag is de vraag of alle onzekerheid nu snel voorbij zal zijn. 'Het echte werk moet nu beginnen. Dit is nog maar het einde van het begin', schreef Quentin Fitzsimmons van vermogensbeheerder T. Rowe Price in een notitie aan zijn klanten. Hij doelde daarmee op de onderhande lingen die gaan volgen over een nieuw handelsverdrag tussen de Britten en de EU. De Britten nemen op 31 januari namelijk nog geen af scheid van de EU. Dat zal pas op 31 december 2020 gebeuren. In de tus sentijd wil Johnson een nieuw handelsverdrag afsluiten met de EU. Daarin moet geregeld worden hoe het zit met de toegang van be drijven tot elkaars markten en de handel in goederen. Maar ook bij voorbeeld aan welke veiligheidsei- Het echte werk moet nu beginnen. Dit is nog maar het einde van het begin sen producten moeten voldoen om te worden toegelaten. Johnson wil zo'n deal al in 2020 sluiten. Dat is wel erg optimistisch, volgens kenners. Onderhandelin gen over grote allesomvattende handelsdeals duren vaak jaren. En de verwachting is dat dit nu niet anders zal zijn, ondanks het feit dat de Britten en de Europese landen al lange tijd samenwerken. Dat heeft te maken met de uit gangsposities van de beide partijen. Johnson ziet wel wat in het hand haven van vrij verkeer van goede ren, diensten en kapitaal tussen het VK en de EU. Dat heeft als voordeel dat de positie van de Londense City als financieel centrum blijft ge- handhaafd en zorgt er bovendien voor dat bedrijven niet hoeven te verhuizen naar het Europese vaste land. De Conservatieven willen wel af van het vrije verkeer van personen. Britten zien de instroom van goed kope Oost-Europese arbeidsmi granten als een bedreiging voor hun banen. En Johnson wil graag staatssteun kunnen geven aan noodlijdende binnenlandse bedrij ven. Iets waar de EU-regels heel streng voor zijn. Taai Wel de lusten en niet de lasten van een EU-lidmaatschap, in Johnsons taal 'We have our cake and eat it'. Daar zal hij niet mee wegkomen in de onderhandelingen, is de alge mene verwachting. De EU tilt zwaar aan de vier vrijheden: vrij verkeer van goederen, diensten, ka pitaal en mensen. Bovendien heeft de EU geen belang bij het 'belonen' van de Britten met een gunstige handelsdeal. Dat beloven dus taaie onderhan delingen te worden. Als de onder handelingen niet tijdig klaar zijn, kunnen beide partijen tot uitstel van de brexit besluiten. Maar de kans is ook aanwezig dat de Britten alsnog besluiten zonder deal de EU te verlaten. De kans dat de onzekerheid lang aanhoudt is derhalve levensgroot. En dat kan, evenals een no deal- brexit fnuikend zijn voor de Britse economie, waarschuwen econo men. Ook Nederland, een belang rijke handelspartner van het VK, zal daar door geraakt worden, is de vrees van economen. maandag 16 december 2019 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: hoe om te gaan met vrije dagen. Ik schijn hierin niet de enige te zijn, en ik heb Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). DOHA Volkswagen gaat in Qatar aan de slag om een transport netwerk met zelfrijdende shuttles en bus jes op te zetten. Dat moet in 2022 operatio neel zijn, het jaar dat Qatar het wereldkam pioenschap voetbal organi seert. De infra structuur en de software moe ten in Doha ook nog worden ge regeld. PEKING China heeft de geplande extra heffingen op Amerikaanse producten op geschort. Daar mee voldoet Pe king aan een van de afspra ken die presi dent Xi Jinping (foto) vrijdag is overeengeko men met Trump over een voorlo pige handels deal. De over eenkomst is de opmaat naar een brede deal. a> E o De traditionele kerstmarkten zijn overal in Duitsland weer van start gegaan. Reden voor heel veel Nederlanders om de komende weken een bezoek aan de oosterburen te brengen, om alvast wat kerstsfeer op te snuiven onder het genot van een glas glühwein en een braad worst. Steeds meer Nederlandse steden organi seren ook kerstmarkten. foto ap De beurzen en het Britse pond vlogen vrijdag omhoog na de verkiezingsoverwinning van de Conservatieven. De hoop is dat er nu een zachte brexit komt, eentje met goede afspraken, maar dat is helemaal niet zeker. Peet Vogels Rotterdam/Londen -Q. Fitzsimmons, T. Rowe Price

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13