Buurt haalt kerstfooi op voor populaire bezorger EUWS 11 OPGELICHT SENIOREN zeiden ze nog. Maar ze kwamen niet opdagen.'' Mevrouw Pieterse rook pas echt onraad toen een dorpsgenoot aanbelde. Aan haar hadden Jan en Jolanda zich voorgesteld als kennissen van An Pieterse. Met hetzelfde verhaal peuter den ze 200 euro los. Beide dames deden in juni 2018 aangifte bij de politie. Pieterse: ,,Het ging zó geraffineerd. De man vertelde op een gegeven moment dat zijn vader was overleden. Nou, de tranen biggelden over zijn wangen.'' Jan en Jolanda blijken een berucht oplichtersduo. Daar kwam mevrouw Pieterse achter toen ze op het nieuws zag hoe de twee talloze particulieren en hoteleigenaren hebben opgelicht. ,,Ik herkende ze meteen.'' Ze zouden het geld zondag in de kerk terugbetalen Jan V. en Jolanda H. richtten zich spe ciaal op oudere kerkgangers. Adressen haalden ze van websites van kerken of uit kerkblaadjes. Begin dit jaar jaar werden ze veroordeeld tot vier en drie jaar cel. Ze moeten de slachtoffers in totaal zo'n 20.000 euro terugbetalen. Mevrouw Pieterse heeft intussen van het Centraal Justitieel Incasso Bureau haar 150 euro, inclusief 6 euro rente, teruggekregen. Het verdwenen geld vond An Pieterse niet eens het vervelendst. Erger is dat haar vertrouwen in de mens een deuk opliep. Sindsdien doet ze 's avonds de gordijnen dicht en ook de deur gaat vaker op de knip. Toen een tijdje terug iemand aanbelde die vertelde dat hij vroeger in haar huis heeft gewoond, heeft ze hem weggestuurd. ,,Ik ben arg wanender geworden. In de tussentijd heeft nog iemand met een babbeltruc bij me aangebeld, maar dat had ik snel door. Ik ben meer op mijn qui-vive. Er lopen vreemde snoeshanen rond.'' Rellen in Frans Sint-Maarten 16 doden na uitbarsting De onfortuinlijke bezorger brak zijn enkel en scheenbeen vorige week tijdens zijn dagelijkse ronde door de wijk. ,,Het was glad. Ineens lag ik op de grond en zag meteen dat het mis was'', reageert Kleinjan. Zijn val leidde al snel tot veel ver ontruste reacties. ,,Veel buurtbe woners zitten met elkaar in een buurtapp'', zegt Joke de Bree, wijk- bewoonster en een van de organi satoren van de actie. ,,Mensen re ageerden bezorgd toen daarin be kend werd dat de geliefde bezorger was gevallen.'' Een aantal buurtbewoners kwam direct al met het idee om hem een hart onder de riem te steken. ,,Hij is er altijd voor ons. Ook als het sneeuwt of keihard regent. Elke dag ligt tussen 05.15 en 05.45 uur de krant bij mij in de brievenbus'', zegt De Bree. ,,Daarom vinden we dat we nu ook wat voor hem mogen doen. We gunnen hem met z'n al len zijn kerstbonus.'' Hoewel er al binnen een aantal uur een doordachte actie op touw was gezet, was het lange tijd de vraag of de plannen wel konden doorgaan. De bezorger bleek name lijk 'onvindbaar'. „Gelukkig hebben we hem na een aantal dagen toch gevonden'', zegt Marcel Schelle- kens. Hij woont ook in de wijk en is betrokken bij de actie. Pauline, de vrouw van Schelle- kens die ook krantenbezorgster is, kwam uiteindelijk achter het huis adres van de bezorger en deed daar een kaart met haar telefoonnum mer in de brievenbus, zodat ze met de bezorger in contact kon komen. ,,Gelukkig reageerde zijn vrouw. Zij was blij verrast door de actie.'' Ook voor Marcel en Pauline is de bezorger, die opvalt met zijn grijze, krullende haar, een vertrouwd ge zicht in de wijk. Marcel lacht als hij denkt aan Kleinjan. ,,Weet j e wat zo apart is? Het lijkt wel alsof hij elke keer weer zijn best doet om de krant zo zachtjes mogelijk door je brievenbus te doen. Je hoort bijna niet dat hij aan je deur staat, maar hij is er iedere dag. Hij is nooit met vakantie.'' Kleinjan beaamt dat. ,,In de der tien jaar dat ik de krant bezorg, ben Ik baal er echt van dat ik mijn kerstfooi dit jaar zelf niet kan ophalen ik nooit op vakantie geweest. Ik heb alleen weleens een zaterdag gemist. Twee maanden geleden heb ik een week vrij genomen, omdat mijn hond moest worden geopereerd. Ik mis mijn werk en het contact met de buurt al snel.'' De buurt mist hem ook. ,,De bezorger laat bij ie dereen een prettige indruk achter'', zegt Pauline. ,,Hij maakt een praatje of zwaait vriendelijk.'' De buurtbewoners hopen dat zij de krantenbezorger over een paar dagen blij kunnen maken met het geldbedrag. ,,Ik vind het prachtig. Heel erg bijzonder dat deze mensen dit voor mij willen doen'', zegt Adriaan Jan Kleinjan in zijn rol stoel. ,,Ik baal er echt van dat ik mijn fooi dit jaar niet zelf op kan halen.'' NEE/NEE-STICKERS An Pieterse (77) uit Elst werd slachtoffer van een echtpaar dat met een babbeltruc senioren inpakte. Ze werd voor 150 euro opgelicht. ,,Het ging zó geraffineerd.'' Het was een zonnige junidag toen An Pieterse op straat haar naam hoorde roepen. Het echtpaar dat op haar af kwam lopen, kende ze niet. De man, een joviale zestiger, was klein van stuk. Hij zei dat hij net een artikel over haar had gelezen in het kerkblad van Elst. Grappig, want ze deelden dezelfde geboorteplaats. En zo raakten ze aan de praat. Het gesprek was zo gezellig, dat mevrouw Pieterse de twee, die zich voorstelden als Jan en Jolanda, binnen vroeg voor koffie. Ze vertelden dat ze in de buurt in een bed and breakfast sliepen, maar dat ze een fout hadden gemaakt: ze hadden hun pinpassen thuis laten liggen. Later die week zou hun dochter langskomen met geld. Was het mogelijk om in de tussentijd 150 euro te lenen? ,,Ze zouden het zondag in de kerk terugbetalen'', vertelt An Pieterse. ,,Ik ben geld gaan pinnen. Later ben ik ze nog tegengekomen. 'Tot zondag hè', maandag 16 december 2019 GO Slachtoffer babbeltruc: 'Ik ben argwanender geworden' -An Pieterse PHILIPSBURG De sfeer op het Franse gedeelte van Sint-Maarten is al enkele dagen grimmig. In Saint- Martin zijn in de afgelopen dagen auto's en autoban den in brand gestoken tijdens protesten. Op het Franse deel van het eiland zijn al enkele dagen de monstraties aan de gang en meerdere wegen zijn geblokkeerd. Zaterdag werd bekend dat de rege ring van het Nederlandse deel extra politie inzet bij de grensovergangen met het Franse deel. Toeristen wordt geadviseerd het Franse deel te verlaten. WELLINGTON Het officiële dodental van de vulkaanuit barsting op White Island in Nieuw-Zeeland is gestegen naar zestien. Er overleed opnieuw een slachtoffer in een ziekenhuis. In de nacht van vrijdag op zaterdag bezweek al een 21-jarige Australische vrouw. Een nieuwe zoektocht naar twee mensen die worden vermist leverde niets op. Volgens het ministerie van Volksgezondheid liggen nog 27 mensen in zieken huizen in Nieuw-Zeeland en Australië, van wie tien in kritieke toestand. Er waren 47 mensen op het eiland ten tijde van de uitbarsting. Een groep bewoners uit de wijk Dordtse Hout in Dordrecht haalt voor hun populaire krantenman Adriaan Jan Kleinjan zijn kerst fooi op. De bezorger zelf zit na melijk met twee beenbreuken in een rolstoel. Mike Bos Dordrecht —Adriaan Jan Kleinjan, bezorger niet zomaar iemand binnen. En als je het niet vertrouwt, bel de politie. De app en de sticker zijn te vinden op www.kbo-pcob.nl. Seniorenorgani satie KBO-PCOB organiseert trainin gen om ouderen weerbaarder te maken tegen oplich ters aan de deur. Ook is er de online app 'trucs tegen babbeltrucs' en kunnen mensen een babbeltrucsticker aan de binnenkant van hun deur plak ken. Daarop staan tips zoals: houd de deur op de kier- standhouder, zodat kwaadwillenden niet de deur kunnen openduwen. Laat Koen Voskuil Elst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11