'Hé jij, knakker' EGBERT JAN Als hij een frietje wil halen, wordt Egbert Jan lastiggevallen. Wat te doen? Jan-Paul: ,,We zeggen regelmatig tegen elkaar 'jouw geld is mijn geld', toch vind ik ons systeem makkelijk. Als Carmen losgaat in een kledingzaak, of als ik on zin koop, hoeven we daarover geen ver antwoording aan elkaar af te leggen.'' Carmen: ,,We hebben wel afgesproken de boodschappen beter te plannen. Ik merk dat ik vaak naar Albert Heijn ga voor iets kleins en toch weer 25 euro uitgeef. We willen vaker boodschappen voor een week doen.'' Jan-Paul: ,,Soms geven we wel 800 euro per maand uit aan eten. Dat bedrag kunnen we halveren.'' Carmen: ,,Ik beknibbel niet op wijntjes, maar ik vind wel dat ik moet stoppen met superfruitmix bij het ontbijt. Zo'n potje kost 3,99 euro en is zo leeg. Aan kleding voor Rocco en mij ben ik zo'n kleine 300 euro per maand kwijt.'' Jan-Paul: ,,Ik verzamel sneakers en koop veel tatoeageboeken en vintage speelgoeditems. Ghostbusters-lego voor Rocco, bijvoorbeeld.'' Carmen: ,,Dat koop je voornamelijk voor jezelf.'' Jan-Paul: ,,Klopt. Via Marktplaats. Er zijn genoeg spullen op de wereld, dus ik koop het liefst tweedehands." Carmen: ,,Ik geef Rocco vaak nieuwe speeltjes. Als we naar de Action gaan, weet hij dat hij iets krijgt. We storten ieder maandelijks 50 euro voor Rocco op een spaarrekening.'' Jan-Paul: ,,Om mijn borst te laten tatoeëren ben ik naar een artist in New York gegaan. In totaal betaalde ik 2000 euro.'' Carmen: ,,De meeste van mijn tattoos heeft Jan-Paul gezet. Als ik meer geld had, zou ik vaker naar de schoonheids specialist willen, en naar een masseur.'' Jan-Paul: ,,We zijn vier keer in Thai land geweest. Met mijn broer heb ik een huis in Spanje geërfd van mijn vader.'' Carmen: ,,Daar vliegen we zeker twee keer per jaar heen. Heerlijk.'' Jan-Paul: ,,Een keer zijn we met de auto gegaan. We bespaarden maar 200 euro.'' Carmen: ,,En als je vliegt, zit je veel sneller aan het strand.'' Ik sta in een grote stations hal in de rij voor de balie van een frietzaak, waarachter een opge wekt gezin in de weer is het de klanten naar de zin te maken. Naast de rij braaf wachtende burgers rukt een groep opgescho ten knapen op naar de balie. Twee duiken eroverheen en maken graaiende bewegingen naar de kassa. Het gezin verstart, weg is de lach. De knapen draaien zich om naar de brave burgers. Vóór mij houden die de blik nadrukkelijk van het tafereel afgewend. De leider: ,,Hé jij, knakker.'' D e knakker ben ik. Ze dringen op in mijn richting. Slungelige pubers, vage snorre tjes, maar groot. Ik kijk om: de meeste brave burgers achter me turen geboeid naar hun schoenpunten. In de verte staan drie hesjes van Hand having met elkaar te geinen. De vluchtneiging is er, en de angst, maar ik blijf staan. Niet uit dapperheid, ik weet gewoon zo snel niks anders. D e leider loopt tot vlak voor mijn neus. het overtroeven zijn - ik haak dan standaard af- denken ze óf dat ik het allemaal ook heel grappig vind, óf dat ik de gang van zaken ten sterkste afkeur. Meestal is geen van beide het geval. Sta ik er op een feest in gedach ten verzonken bij, dan zegt ie mand: ,,Jij hebt het niet zo naar je zin, hè?'' De jongens ogen intimiderend, vervaarlijk, maar ze spelen met het effect. Daarnet graaiden ze niet echt in de kassa, het was pro vocatie. Ze hebben, net als het gezin achter de balie, een migra tieachtergrond en beseffen dat wij brave burgers dergelijk ge drag van hen verwachten. Het is even stil. ,,Ook een patatje halen?'' zeg ik. Het is een ingeving. Meteen verflauwt hun aan dacht, de spanning loopt terug. Ze drijven af, elkaar duwend, ginnegappend. Opeens weet ik waarom de lei der mij koos: ik zag er ongevaar lijk uit. D e brave burgers kijken nog steeds voor zich. Omdat ik keek - maar er waren er meer die keken. Kwam het door mijn uit straling? Mijn leven lang is het me, al doe ik nog zo m'n best, nooit gelukt er neutraal of onverschillig uit te zien. In situaties waarin mensen elkaar met gevatte opmerkingen aan Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Waarom koos hij mij? Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95