Kookles van chef Pascale Naessens De Belgische televisiekok en bestsellerauteur kookt een kerstmaal voor verslaggever Peet Vogels. ,,Als je bloemkool te lang kookt, komen zwavelverbindingen vrij, waardoor het gaat ruiken.'' 8 PASCALE WIE? uiten is het druilerig weer, maar de kookstudio en kookboekenwinkel van Mevrouw Hamersma in de Amsterdamse Pijp is al in kerstsferen. Hier kookt Pascale Naessens, superster van de Vlaamse tv-koks, op ons verzoek een kerstmaal. Met boeken als Puur Pascale en Nog Eenvoudiger groeide dit voormalig fotomodel en tv-om- roepster in Vlaanderen uit tot best sellerauteur. Op het menu staan een voorge recht - bloemkoolpuree met forel eitjes en amandelschilfer - en een hoofdgerecht: lamskroon (Vlaams voor lamsrack) met witlof en pijn boompitten. Naessens begint met het voorgerecht. Ze snijdt de bloem kool in kleine stukjes. Een pannetje met een ruime bodem water staat al op het vuur. ,,Ik doe altijd olijfolie bij het water als ik groente kook. Dat geeft meer smaak aan de groente. Vergelijk het met in bouillon koken.'' Kooktijd Naessens drukt de verslaggever op het hart dat je bloemkool niet langer dan tien minuten moet koken. Het moet niet te papperig en slap wor- den.,,Als je bloemkool te lang kookt, komen zwavelverbindingen vrij, waardoor de bloemkool gaat ruiken en de smaak minder wordt.'' In de tussentijd roostert ze de amandelschilfers een paar minuten in de oven. Ze giet de bloemkool af en pakt een stamper en een pak slag room om de bloemkool verder te be werken. ,,Je moet de bloemkool niet helemaal tot moes stampen, er moe ten nog stukjes in zitten'', zegt ze ter wijl ze nog een scheut slagroom bij de bloemkool doet. Even proeven en zout en peper naar smaak toevoegen en het gerecht nadert zijn voltooiing. ,,Nog wat foreleitjes erdoor en wat amandelschaafsel en bovenop een hoopje eitjes. Ziet er toch fantastisch uit zo?'' Het is een ongebruikelijke combina tie, maar het smaakt goed. Door de helemaal slagroom krijgt de bloemkool een zachte en toch intense smaak. Van bitterheid is niets te proeven, en de foreleitjes en de geschaafde amande len combineren goed met de bloem kool. Ondanks de slagroom heeft het gerecht een opvallend licht karakter. Lowcarb Het gerechtje is geheel in lijn met haar visie op eten. Naessens' recepten zijn lowcarb ofwel koolhydraatarm. ,,Ik gebruik geen snelle koolhydraten, zoals pasta, brood, aardappelen en rijst. Wel goede koolhydraten, zoals linzen, quinoa en fruit.'' Ze compen seert het ontbreken van snelle kool hydraten met het gebruik van vetten. Sommige voedingsdeskundigen in haar thuisland zien het koolhydraat- arme koken als een modegril die om de tien jaar opduikt, maar waarvan de verdiensten niet zijn bewezen. Jammer, vindt Naessens. ,,Alles wordt over één kam geschoren. Maar ieder mens is anders. De een komt aan van eten, de ander niet. Dus één advies voor iedereen is absurd.'' Hoogste tijd voor het lamsrack met witlof en pijnboompitten: net als het voorgerecht een combinatie van smaken die je niet vaak aantreft. ,,Ik ben altijd op zoek naar verrassende combinaties. Met gewone ingrediën ten bijzondere gerechten maken. Daar heb ik talent voor.'' Het lamsrack moet op kamertem peratuur zijn, benadrukt Naessens. ,,Dan kun je het opensnijden en vul len met de witlof en pijnboompit ten.'' Ze hecht veel waarde aan de kwaliteit van de ingrediënten. ,,Je hebt niet veel nodig, dus gebruik goede spullen. Koop vlees bij een goede slager en zorg dat de groenten vers zijn.'' Naessens snijdt een paar witlof stronken. ,,Ik haal het kontje er af. De harde kern hoef je er niet uit te snij den. Vroeger was de kern van witlof erg bitter, maar dat is eruit geteeld.'' De witlof wordt in kleine stukjes ge hakt. Een pan gaat op het vuur. ,,De witlof gaan we vijf minuten in de ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO Op zoek naar verrassende combinaties Het voormalige Vlaamse topmodel Pascale Naessens is de best verkopende auteur in België. Met haar kookboeken is ze een boegbeeld geworden van pure en gezonde voeding. Eerder dit jaar ver scheen haar boek Nog Eenvoudiger II. B Het lamsrack is 'en portefeuille' opengesneden en krijgt een vulling van witlof en pijn boompitten voordat het dichtgebonden de oven in gaat. Naessens legt hobbykok Peet Vogels de fijne kneepjes van het vak uit. FOTO'S MARIJN SCHEERES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80