Aanhouding in Leiden om aanranding vrouw Werkstraf voor partner van Halsema Rechtbank geeft veertien jaar plus tbs voor doodschieten Humeyra 7 De familie van Humeyra ontplofte om de straf die haar 'moordenaar' Bekir E. gisteren kreeg. Ook de rechters betreurden dat zij geen hogere straf konden opleggen. Geen moord, maar doodslag. Geen twintig jaar cel, maar veertien. De fa milie van de eind 2018 doodschoten Humeyra kon de straf die 'moorde naar' Bekir E. gisteren heeft gekregen, niet verkroppen en bestormde de rechtszaal. De rechtbank zei de familie te begrijpen en riep op zwaardere straffen in te voeren voor doodslag. De woede van de familie richtte zich direct na het uitspreken van het vonnis in eerste instantie op E., die on der geschreeuw en gebonk op de ra men werd afgevoerd. Maar de woede richtte zich ook op het Nederlandse rechtssysteem. De familie en vrienden van Humeyra hadden zich al vaak in de steek gelaten gevoeld en dat gevoel kwam gisteren helemaal terug. Zelfs de Rotterdamse rechtbank schaarde zich achter het ongenoegen van de nabestaanden. ,,Het verschil tussen de maximale straf voor moord en de maximale straf voor doodslag is te groot. De rechtbank realiseert zich dat dit onrechtvaardig voelt voor na bestaanden", zei de rechter. De recht bank liet weten dat de maximale straf die rechters aan verdachten kunnen opleggen voor doodslag, omhoog zou moeten. Nu is die vijftien jaar, terwijl die voor moord op dertig jaar of le- venslang ligt. Het kabinet werkt ove rigens al aan een wetsvoorstel om het strafmaximum voor doodslag te ver hogen. De nabestaanden zijn er vooral woedend over dat de rechtbank de kwalificatie 'doodslag' gaf aan het do den van Humeyra. E. (32) had na een kortdurende relatie met Humeyra de 16-jarige Rotterdamse maandenlang gestalkt. Politie en justitie, en zelfs de minister, erkenden pas na Humeyra's dood dat ze lichtvaardig met de be dreigingen waren omgegaan. Tevreden Het kostte veel moeite de familie weer enigszins te laten geloven in de Neder landse rechtsstaat. Een maand geleden was de familie nog tevreden met de strafeis van twintig jaar en tbs voor moord. Maar toen de rechtbank giste ren 'afschaalde' naar doodslag en veer tien jaar met tbs, sloegen de stoppen door. Bekir had immers al zo vaak aan- gekondigd haar te doden en hij was haar met een doorgeladen wapen gaan zoeken op haar school, waar hij haar van dichtbij met zeven kogels ver moordde. Hoe kan dit geen moord zijn? Maar de rechtbank redeneerde dat E. (zwakbegaafd en verminderd toereke ningsvatbaar) in een opwelling heeft gehandeld. Want wie echt maanden met een moordplan rondloopt, kiest niet een school uit om op klaarlichte dag toe te slaan, aldus de rechter. E. was wel op zoek naar Humeyra, maar handelde in een vlaag van woede toen hij haar zag. Ook het feit dat hij ren nend en schietend achter haar aan ging, getuigt niet van een moment van bezinning, vindt de rechter. Die was er ook niet toen hij haar van dichtbij door haar hoofd schoot. De straf pakte daarmee zes jaar lager uit dan justitie had geëist. Enkele fa milieleden kwamen na het aanhoren van het vonnis van de publieke tri- bune naar beneden en probeerden schreeuwend de rechtszaal binnen te dringen. Met de beveiligers sprong ook de advocaat van de familie, Nel- leke Stolk, ertussen, ondanks haar ge broken arm. Toen de gemoederen bedaard wa ren, moest ook Stolk een traan laten. Daarna zei ze: ,,Een straf van veertien jaar en tbs is op zich passend, maar die kwalificatie doodslag zit ons het meeste dwars. We gaan zeker bij het Openbaar Ministerie aandringen op hoger beroep." Liquidatie Het Openbaar Ministerie overweegt zeker in beroep te gaan. ,,We gaan eerst met de nabestaanden praten", al dus de persofficier. ,,Dit zijn de eerste emoties, maar willen ze straks weer de hele periode van onderzoek en rechts zaken door?" De officier van justitie sprak een maand geleden nog van een liquidatie. LEIDEN De politie heeft gisteren een 21-jarige Leidenaar aangehou den die onder meer wordt ver dacht van een aanranding in Lei den op woensdag 4 december. De politie onderzoekt nog of de man ook verantwoordelijk is voor de andere zedenincidenten die on langs in Leiden hebben plaatsge vonden. In de nacht van 3 op 4 december rond 03.00 uur werd een 24-jarige vrouw die door de Doelensteeg in Leiden liep plotseling vastgepakt door een onbekende man. De man bedreigde haar en randde haar aan. Daarna sloeg hij op de vlucht. Het slachtoffer deed diezelfde dag nog aangifte. Na onderzoek, gesprekken met getuigen en het bekijken van camerabeelden kon de politie een mogelijke ver dachte, de 21-jarige Leidenaar, gis terochtend aanhouden. De politie in Leiden heeft laten weten hoge prioriteit te geven aan het kunnen oppakken van de aan rander of aanranders die voor on rust zorgen in de stad. Sinds begin vorige maand zijn twee vrouwen aangerand en is een vrouw ver kracht in het centrum van de stad. Er surveilleren nu 's nachts extra agenten in de binnenstad. Daar naast heeft de politie extra recher checapaciteit vrijgemaakt. AMSTERDAM De partner van de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, filmmaker Ro bert Oey, krijgt een taakstraf van veertig uur voor verboden wa penbezit. Dat heeft het Open baar Ministerie (OM) gisteren la ten weten. Robert Oey (53) wordt verwe ten een verboden wapen voor handen te hebben gehad. ,,Het betrof een gas-alarmrevolver, met een versperring in de loop, waarvoor verdachte geen ver gunning had'', aldus het OM in een verklaring. ,,Het voorhanden hebben van zo'n wapen, waar van de werking berust op het af schieten van stoffen of gassen die een ontploffing teweegbren gen, is verboden op grond van de Wet wapens en munitie.'' Oey heeft twee weken de tijd om in beroep te gaan tegen de beslissing van de officier van jus- titie. Als hij dat doet, wordt de zaak aan een rechter voorgelegd. De kwestie kwam aan het licht nadat de 15-jarige zoon van Halsema afgelopen zomer met het wapen werd betrapt. Hij werd op 15 juli opgepakt, omdat hij met een vriend een leeg staande woonboot had betreden en daar overlast veroorzaakte. Hij zou een wapen hebben wegge gooid toen de politie ter plaatse kwam. De zaak deed veel stof op waaien. Halsema moest zich ver antwoorden in de gemeenteraad. De jongen wordt niet vervolgd; zijn zaak is afgedaan met een maatregel van Bureau Halt. zaterdag 14 december 2019 GO Rechters willen doodslag zwaarder kunnen bestraffen Victor Schildkamp Rotterdam Nelleke Stolk, de advocaat van de na bestaanden, arriveert met familieleden bij de rechtbank voor een eerdere zitting van het proces. foto anp Humeyra. privéfoto Robert Oey en Femke Hal sema. FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7