nog niet onderzocht Wat zegt de wetenschap Bij de onstuimige puber werkt het brein nog niet Eureka! Aan de leugendetector O 'Pleziergebied wordt geactiveerd als ze aardig worden gevonden 23 Elektromagnetisch spectrum 106 me; 'ik zet mijn telefoon altijd op gsm, want dan heb ik minder stra ling'. Als die persoon gewoon 5G zou gebruiken, dan zou de bloot stelling een. stuk lager zijn." Studies Het is overigens niet zo dat er geen onderzoek wordt gedaan. In een vijftal grote Europese landen lopen al geruime tijd studies naar ons mobiele telefoongebruik en de ef fecten van elektromagnetische straling. „Dergelijk onderzoek is belangrijk, maar kost veel tijd. Wil je de langetermijneffecten achter halen, dan moet je een groep men sen minstens twintig jaar volgen", aldus de epidemioloog. Dat de technologische ontwikke lingen doorrazen, maakt het niet makkelijker. Hoogleraar Smolders werkt al aan de technologie voor 6G, dat rond 2030 moet verschij nen. Daarmee moeten datasnelhe- den van 1 terabit per seconde moge lijk worden, ofwel een miljoen me gabit. „We onderzoeken of we naar nog hogere frequenties kunnen, maar we kijken ook ofwe licht kun nen gebruiken om data te verstu ren. Die techniek heet Li-fi en ge bruikt lichtsignalen die alleen sen soren kunnen opvangen." 1012 Pubers kunnen nogal eens overenthousiast zijn en ondoordachte acties uitvoeren. Soms zelfs oliedomme dingen. Hoe komt dat? Vuurwerkbommen maken, ID- bewijzen vervalsen en Area 51 be stormen; je zult niet de eerste zijn die zich afvraagt waarom pubers zo veel domme dingen doen. Ont wikkelingspsycholoog Eveline Crone van de Universiteit Leiden heeft het antwoord. ,,Het ligt aan hun brein. Jongeren maken op een andere manier keuzes", zegt ze. ,,Liever een kleine beloning nu dan een grote later." Jongeren nemen graag risico volgens Crone. Dat komt doordat de verbinding tussen hun plezier- gebied (striatum) in de hersenen en het gebied dat over controle gaat (prefrontale cortex) nog niet zo sterk is. Het brein ontwikkelt zich gedurende je hele leven. Als je geboren wordt, ligt de structuur van je hersenen er al. Het systeem werkt alleen nog niet heel effi ciënt. ,,De twee gebieden commu niceren nog niet goed met elkaar", zegt Crone. Tussen 0 en 5 jaar ko men daar heel veel hersencellen bij. ,,Als je 5 jaar bent, heb je de meeste hersencellen die je ooit zult hebben." Daarna volgt een gekke snoei- periode; het aantal hersencellen neemt af. De cellen die het heel goed doen, blijven en die je niet meer nodig hebt, worden afge voerd. Aan de andere kant neemt het aantal verbindingen in de her senen sterk toe. ,,Wanneer je klein bent, heb je eigenlijk allemaal kronkelweggetjes in je hoofd; er is veel ruimte voor ontdekking", legt Crone uit. „Naarmate je vaker over die weggetjes gaat, slijten ze steeds verder in. Tegen de tijd dat je volwassen bent, zijn het een soort vierbaanswegen die je snel van A naar B brengen." ,,Hoe sterker de verbinding tus sen de twee gebieden, hoe anders de keuze is die je maakt", legt Crone uit. Laat je pubers een gok spel spelen, dan wordt het plezier- gebied veel actiever dan bij oude ren. „Doordat de verbinding met het controlegebied nog niet zo sterk is, worden ze minder geremd dan volwassenen." Ook nemen jongeren nog meer risico als ze met hun vrienden zijn. ,,Het ple- ziergebied wordt geactiveerd als ze aardig worden gevonden door anderen of likes krijgen op sociale media. Daardoor kunnen jongeren minder goed met groepsdruk om gaan." Volgens Crone is dat overigens helemaal niet erg. ,,Je moet losko men, je moet fouten maken en de wereld ontdekken", zegt Crone. ,,Je kunt niet voor altijd bij je moe der op schoot blijven zitten." Daarvoor is het goed om soms ri sico te nemen. ,,Je kunt pubers vergelijken met een soort auto waarvan de motor al lekker draait, maar nog met een onervaren be stuurder." Volgens Crone is de pu berteit een unieke fase, waarbij je ongeremd nieuwe dingen kunt uitproberen, die je later niet meer durft. Het is dan ook een tijd die we moeten koesteren. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Bruno Verschuere (41), universitair hoofd docent forensische psychologie aan de Universiteit van Amsterdam ,,Het was aan het einde van mijn studie klinische psychologie en ik vond dat ik klaar was voor het 'echte' werk. Daarom koos ik voor een stage bij een penitentiair complex en dat heb ik geweten. Hier zaten zedendelinquenten of moordenaars die alle maal een celstraf uitzaten van minimaal vijfjaar. Aan de hand van gesprek ken, psychologische tests en dossieranalyse pro beerde ik in te schatten of deze mannen klaar waren om terug te keren in de maatschappij. Deze taak was moeilijk, mede omdat ik moest beginnen bij het verhaal dat een dader je vertelt. Soms bekenden ze meteen hun misdaad, maar veel vaker waren er mannen die de feiten ont kenden of spijt betoonden en beargumenteerden dat ze veranderd waren. Een man erkende seks ge had te hebben met zijn stiefdochter, maar kwam met allerlei verzachtende omstandigheden. Hij was eenzaam en dronken. Een leugentest zou in dit geval geweldig zijn. Leu gendetectie leek mij so wieso een geweldig on derwerp om op te promo veren, alleen werd dat te gengehouden door de universiteit. Ze vonden het pseudowetenschap. Een artikel van de be faamde gedragsgeneticus David Lykken was stof voor mijn weerwoord. Leugendetectie is net als een IQ-test of persoon lijkheidsvragenlijst een psychologische test, en niet zomaar een psycho logische test. Als je de juiste vragen stelt, kun je aan de hand van hartslag, ademhaling en zweet te weten komen of iemand daderkennis heeft en wel of niet liegt. Psychologen moeten zich dus juist wel bezig hou den met leugendetectie. Dat doe ik sindsdien en na twintig jaar verveelt het fenomeen liegen en leu gendetectie geen mo ment.'' -Jim Jansen GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 w Kijk op de site J bij /wetenschap Extreem lage golven Zeer lage golven Radiogolven 1 Megahertz Microgolven Infrarode golven Zichtbaar licht Ultraviolette stralen Röntgen stralen Nucleaire gamma stralen 1 Gigahertz 1 Terahertz 141219/TU FOTO ARIE KIEVIT LOES VAN LANGEN Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSCiCntiSt en met vanvnederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71