Risico van extra antennes -jy <P 4G 5G k WWWWWWW Met 5G is het downloaden van een film secondewerk. Critici vrezen echter dat het nieuwe netwerk gezondheids risico's met zich meebrengt. Maar is dat echt zo? Zelfrijden- de auto's zijn een stuk dich terbij 22 3G (2001) 4G 5G WWWWWWW' Steeds meer apparaten die we dagelijks gebrui ken zijn nu verbonden met internet. Denk aan de slimme thermostaat die je met een smartphone op af stand kunt bedienen. Maar ook au to's, koelkasten, verkeerslichten en zelfs sluizen zijn 'connected'. Dit 'internet der dingen' zal de komende jaren alleen maar groeien. Daarom werkt de telecomindustrie aan een sneller en sterker netwerk, 5G genaamd. De nieuwe technolo gie belooft hogere downloadsnel heden en minder vertraging bij de overdracht van data. 5G heeft een vertraging van 4 milliseconden, bij 4G is dat vier keer zo veel. Zelfrij- dende auto's, die snel moeten kun nen reageren, zijn een stuk dichter bij. Net zoals vorige netwerken, ver stuurt 5G signalen via radiogolven, een vorm van elektromagnetische straling. Als je belt, gaan de radio golven naar de dichtstbijzijnde zendmast. Die vangt het signaal op en stuurt dit door naar een andere telefoon. 5G werkt echter met een hogere frequentie, wat sneller internet op levert. „4G haalt een datasnelheid van 100 megabit per seconde, ter wijl 5G tot wel 10 gigabit per se conde haalt", zegt Bart Smolders, hoogleraar antennetechnologie aan de TU Eindhoven. „Daarmee is 5G honderd keer sneller dan de hui dige 4G-technologie." Nadeel van de hogere frequentie is het beperkte bereik, waardoor er meer zendmasten en antennestati ons nodig zijn. „Toekomstige 5G- antennes hebben een bereik van zo'n tweehonderd meter", zegt Smolders. „Voor een goede dekking zullen providers dus meer anten nes neer moeten zetten." Pas in 2025 wordt dit deel van het 5G-net- werk over Nederland uitgerold. Met de komst van al die zend- masten groeit bij sommige Neder landers de angst voor elektromag netische straling. Ze maken zich zorgen om de gezondheidsrisico's van 5G. Smolders: „Ook bij de uitrol van 3G was er een hoop discussie. Ditmaal maakt men zich vooral druk om de extra antennes.'' De hoogleraar begrijpt de be zorgdheid, maar ziet geen nadelen voor de gezondheid. „We worden voortdurend omringd door elektro magnetische straling, variërend van televisie- en radiosignalen tot wifi en 4G. Maar de straling komt ook uit natuurlijke bronnen, zoals zonlicht. De intensiteit daarvan is vele malen groter." Daarnaast is de straling van 5G niet anders dan die van 3G, 4G en wifi. „Het is niet zo dat met 5G meer energie wordt uitgezonden dan bijvoorbeeld met wifi. Een wifi-antenne straalt net zo veel ver mogen uit als een 5G-antenne.'' Weinig onderzoek „Het is begrijpelijk dat mensen zich zorgen maken over de introductie van 5G", zegt Hans Kromhout, hoogleraar epidemiologie aan de Universiteit Utrecht. Hij doet on derzoek naar de langetermijneffec ten van elektromagnetische velden op de gezondheid van de mens. Volgens Kromhout is niet bewe zen dat 5G schadelijk is voor de ge zondheid, maar ook niet dat het veilig is. Hij is dan ook verbaasd over de snelheid waarmee het 5G- netwerk wordt uitgerold. „We zijn in Nederland behoorlijk streng. Er komen geen nieuwe bestrijdings middelen of medicijnen op markt zonder dat ze door instanties uit voerig zijn bekeken en onderzocht. Bij 5G gebeurt dat mijns inziens te weinig, waardoor we niet weten of het schadelijk is of niet.'' Het probleem zit 'm deels in het feit dat de effecten van mobiele net werken lastig te onderzoeken zijn. „Als je onderzoek doet, wil je graag populaties hebben met een verschil in blootstelling. Maar op het mo ment dat iedereen wordt blootge steld aan straling, zoals vandaag de dag, dan wordt dat moeilijk", aldus Kromhout. Volgens Kromhout zijn veel mensen bang dat ze door de komst van meer antennes de straling niet meer kunnen ontlopen. „Daar heb ben ze een punt, maar tegelijkertijd is de straling van kleine antennes een stuk lager dan die van de grote masten die vroeger op flats ston den. Laatst zei iemand nog tegen ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO A Meer straling, meer zorgen X *v «r S Snelheids vergelijking netwerk or* 11 Jt r* c/« 384 Kbps 100 Mbps (2009) 10 Gbps (2025) Frequentie lager: minder masten Frequentie hoger: meer masten Gezondheidseffecten nog niet bekend KAJ VAN ARKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70