oliereus Shell Ilonaproeft 'Ik ging voor een grote hap van de kroket, het voelde als een plak gips in mijn mond' 'Gamba's ga ik niet lekker vinden sinds die keer dat het hoofd van het zeediertje uit elkaar spatte' 21 reerd is dat een ongelooflijk be langrijk signaal.'' Cox voert in België namens bijna 60.000 burgers een verge lijkbare zaak tegen overheden en hij staat Milieudefensie bij in een klimaatzaak tegen Shell. Milieu defensie wil het olieconcern via de rechter aansprakelijk stellen voor zijn aandeel in klimaatveran dering en het bedrijf tot een duurzame koers dwingen. Consumenten zijn niet bij machte om klimaatverandering te stoppen, hun individuele aandeel erin is verwaarloosbaar, juridisch. Shell is daarentegen verantwoor delijk voor één vijftigste van alle CO2-emissies sinds de industriële revolutie. Veel meer dan alle be drijven en consumenten in de meeste landen samen. Van de 30 miljard dollar die Shell op jaarba sis investeert, gaat komende jaren nog 28 miljard naar fossiele ener gie: naar olieraffinaderijen, pijp leidingen en gasvelden. Die inves teringen moeten worden terug verdiend, dus dat levert nog tien tallen jaren CO2-uitstoot op. Ook overheden kunnen daar vaak wei nig tegen beginnen. Zodra die strengere regels opleggen, dreigen multinationals regelmatig werk gelegenheid naar een buurland te verplaatsen. Of ze komen met claims tegen de overheid, zoals ei genaren van Nederlandse kolen centrales. Zij dreigen dat ze de Nederlandse staat aansprakelijk willen stellen voor onteigening van hun centrales vanwege het verbod op kolen in 2030.'' De zaak tegen Shell gaat waar schijnlijk jaren in beslag nemen. Omdat Cox niet met drie grote za ken tegelijk bezig kan zijn, heeft hij de Urgenda-zaak overgelaten aan andere advocaten. In plaats van verdedigen wilde hij dóór, procederen tegen andere belang rijke spelers in de energietransi tie. ,,Want de tijd dringt. Een paar uitspraken tegen overheden en multinationals kunnen genoeg zijn om het hele systeem in bewe ging te krijgen.'' „Natuurlijk stoten 1,3 miljard Chi nezen meer uit dan 17 miljoen Nederlanders. Maar een groot deel van de vervuiling in China, India en Bangladesh is het gevolg van het feit dat wij onze productie daarheen verplaatsen omdat de milieuregels daar minder streng zijn en de lonen lager. Per persoon zijn we in het westen de grootste vervuilers. Dus hebben we vol gens het recht ook een grotere verantwoordelijkheid om er iets aan te doen.'' Dergelijke rechtszaken zetten de tegenstellingen in de samenle ving op scherp. Zie alleen al de felle protesten die het gevolg zijn van de stikstofuitspraak... ,,Die zijn niet het gevolg van de uitspraak, maar van politiek falen om een probleem aan te pakken dat al dertig jaar speelt. Als de po litiek begin jaren 90 rustig maar duidelijk met het stikstofover schot aan de slag was gegaan, was er niets aan de hand geweest. Maar wat deed Mark Rutte in 2010? De snelheid verhogen naar 130, puur voor electoraal gewin. Zulke kortetermijnbelangen in de politiek en het bedrijfsleven ver morzelen belangen die op langere termijn spelen. De rechter is er voor om de kwetsbare partij tegen de macht te beschermen: de werknemer tegen de werkgever, de burger tegen de staat, het mi lieu tegen de economie.'' ,,Nee, onze rechters controleren alleen of de wetten worden uitge voerd waarover het parlement voor ons heeft besloten. In de Kli maatzaak zei de rechter enkel dat de overheid een minimale emis siereductie moet halen om groot gevaar voor de samenleving te voorkomen. Niet hoe de overheid dat moet doen. Wij geven als bur gers veel macht af aan de staat, maar uiteindelijk dienen we ook tegen de staat beschermd te zijn. Dat is hier aan de orde, de staat faalt erin de samenleving te be schermen tegen het gevaar dat op ons afkomt.'' ,,Een paar jaar geleden zou ik daar flink van in de put zijn geraakt, maar ik ben milder geworden. Dat moet ook wel, anders hou je dit werk niet vol. Als je niet oppast wordt het een zorg waar je con tinu onder gebukt gaat. De opvoe ding van mijn dochters heb ik grotendeels aan mijn vrouw over gelaten, omdat ik altijd aan het werk was. Toen ze een jaar of ze ven was, belde de jonste me om te zeggen dat ze de tafel voortaan maar voor drie zouden dekken, omdat ik toch nooit thuis was. ,,Geen rechtszaak zal het kli maatprobleem oplossen. Geen enkele geïsoleerde actie kan dat. Maar al die acties samen kunnen wel degelijk de systemen in de wereld doen kantelen. Ik kan straks in elk geval naar mijn doch ter verantwoorden dat ik niet op de bank ben blijven zitten.'' Ilona Braat eet de komende weken producten die ze nog nooit in haar leven at. Aflevering 2: een Hollandse kalfskroket. ederlanders zijn dol op kroketten. Het liefst op een wit puntje met een lik mosterd. Per jaar eten we er met z'n allen zo'n 300 miljoen, blijkt uit het meest recente onder zoek uit 2012. Omgerekend komt dat uit op zeventien kroketten per persoon per jaar. Nederland heeft zelfs een 'Krokettenwet', geïnitieerd als grap door oud-premier Jan Peter Balkenende in 1993, toen nog als gemeenteraadslid in Am stelveen: duurt een raadsvergadering tot na 23.00 uur, dan hebben de deelnemers van die vergadering recht op een kroket. Die 'wet' is er trouwens nog steeds. Nederland is dus fan van de kroket. Ik be grijp alleen niet waarom. De ragout vind ik er niet smakelijk uitzien, en gezond is het ook niet. Voorheen dacht ik: het zal vast heel lek ker smaken. Waarom zou anders heel Neder land wekelijks kroket eten? Nu ik er zelf een tje geproefd heb, blijkt die vlieger niet op te gaan. Ik lijk een van de weinigen die zo over kroketten denkt." De korst van de kroket was prima, smaakt gewoon alsof 't ding uit het frituurvet komt. Maar zodra je door die krokante korst heen bent, begint de ellende. De ragout smaakt he-le-maal niet zoals ik het had verwacht. Ik ging voor een grote hap en waande mezelf di rect in de stoel bij de orthodontist met een plak gips in mijn mond. Een negatieve associ atie dus. ,,Als je iets nieuws gaat eten is het handig om bij jezelf na te gaan wat voor associaties je hebt bij het product'', legt Bob Cramwinckel uit. Cramwinckel, voormalig directeur en op richter van het Centrum voor Smaakonder zoek, staat mij bij tijdens dit experiment met uitleg, adviezen en tips. Proeven helpt alleen als de associaties de goede kant opstaan. Staan de associaties de verkeerde kant op, dan heeft proeven ook geen zin, aldus Cramwinckel. Beeldvorming heeft, net zoals je herinne ringen, invloed op je persoonlijke beleving van smaak. Word ik er ziek van? Ga ik uit mijn mond stinken? Is het slecht voor me? Cram- winckel: ,,Het gaat om het verkrijgen van een goed, plezierig gevoel. Dat is iets wat je per soonlijk ervaart." Een plezierig gevoel is niet hoe ik mijn er varing tijdens het eten van de lauwwarme kroket zou beschrijven. ,,Gezondheid is naar mijn idee ook het plezier wat je in eten hebt'', vindt Cramwinckel. ,,Als je groenten met te genzin eet of je walgt ervan, dan vind ik dat niet gezond." Daarmee bedoelt hij niet je li chamelijke gezondheid - want daarvoor zijn groenten natuurlijk belangrijk - maar de geestelijke gesteldheid. ,,Als je iets tegen je zin in doet, dan werkt het helemaal niet." Zo weet ik van mezelf dat ik gamba's nooit lekker ga vinden, sinds die keer op vakantie in Frankrijk dat het hoofd van het zeediertje uit elkaar spatte voor mijn gezicht (gamba's heb ik overigens ook nog nooit gegeten, de kans dat dat nog gaat gebeuren acht ik klein). ,,Je moet je realiseren dat je helemaal niet alles lekker hoeft te vin den", geeft Cram- winckel me mee. ,,Proef niet met je zintuigen, maar vanuit je gevoelens en gedachten", vervolgt mijn adviseur. Ofwel je associaties en ervarin gen met een voedingsproduct. ,,Die zintuigen doen niets anders dan de informatie die jij zelf wilt hebben naar je toe te brengen." Wat hij bedoelt: ,,Als je geïnteresseerd bent in mo derne kunst, dan helpen je ogen om moderne kunst te verzamelen, te bekijken. Je ogen be palen niet waar je naar kijkt, jij bepaalt waar je naar kijkt. Met smaak gaat dat net zo." GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 Maar Shell is toch geen overheid met zorgplicht? Shell is een be drijf dat brandstof verkoopt aan consumenten die daar om vra gen. Kunt u niet beter een klimaat zaak aanspannen tegen China? Rechters in Nederland gaan vol gens critici te veel op de stoel van de politiek zitten. Hoe groot is uw teleurstelling als de staat vrijdag toch wint? FOTO MARCO DE SWART En laat dat nou net niet de bedoeling zijn. Kijk op de site bij /video hoe Ilona meer leert eten De rubriek Ik heb Geleefd keert terug op 4 januari. annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69