Klimaatadvocaat vecht namens burgers tegen overheden en De hoogste rechter velt vrijdag een oordeel in de Klimaatzaak van Urgenda, die van de Nederlandse staat meer maatregelen tegen broeikasgassen eist. De Limburgse jurist Roger Cox geniet door deze zaak inmiddels internationale bekendheid als klimaatadvocaat. 20 'Geen rechtszaak zal het probleem oplossen, geen enkele geïsoleerde actie kan dat' apt J. Cox is een van de initiatiefnemers van de eerste rechtszaak waarin een staat ter verantwoording wordt geroepen omdat die meer zou moeten doen om zijn burgers te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering. Die pri meur van de Nederlandse stich ting Urgenda, zes jaar geleden, heeft inmiddels wereldwijd na volging gekregen. Burgers in on der andere Ierland, de VS en Nieuw-Zeeland sleepten hun re gering voor de rechter en grote olieconcerns worden aangeklaagd vanwege hun aandeel in de schade die het gevolg is van kli maatverandering. Cox is tot ver over de landsgren zen bekend geworden door de kli maatzaak. Des te opmerkelijker omdat hij weliswaar een natuur liefhebber is, maar van oudsher weinig met het milieu op had. Hij is van huis uit ook geen milieu jurist, maar ondernemingsrecht advocaat. De eerste jaren van zijn carrière werkte hij voor een inter nationaal advocatenkantoor in Rotterdam en Londen. Toen er kinderen kwamen, verhuisde hij met zijn vrouw - ook advocaat - terug naar zijn Limburgse geboor tegrond. Vanuit hun opgeknapte oude boerderij fietst hij op zijn mountainbike zo de heuvels in. In 2006 zag hij de documentaire An Inconvenient Truth van Al Gore zag. ,,Voor het eerst werd me dui delijk hoe enorm en urgent het probleem van klimaatverandering is. Ik schrok daar erg van en was boos: waarom wist ik dit niet en waarom deed onze regering niets?'' Zijn twee dochters speel den daarbij ook een rol. ,,Ik wilde een antwoord hebben als zij over vijftien jaar zouden vragen: ,maar pa, wist jij dit dan niet?''' Bij de bioscoop in Maastricht regelde hij twee filmvertoningen voor zijn collega's. Hij zorgde dat de film een maand lang gratis draaide voor iedereen in de stad. Vervolgens richtte hij een stich ting op die gratis vertoningen or ganiseerde in het hele land. Zo rolde hij in 'het duurzaamheids wereldje', waar hij onder andere in contact kwam met oprichtster Marjan Minnesma van Urgenda. In de avonduren ploegde hij on dertussen bergen klimaatrappor ten door. ,,Ik werd ineens ge vraagd om presentaties te geven over klimaatverandering. Dat klonk allemaal zo onheilspellend, dat ik zeker wilde weten of alles klopte. Dat controleerde ik bij de bron.'' Die fanatieke zelfstudie is vol gens Minnesma bepalend geweest voor het succes van de Klimaat zaak van Urgenda. ,,Roger is een halve klimaatwetenschapper ge worden. Tijdens de rechtszittin gen bleek dat juristen van de staat die feitenkennis missen.'' Zijn onderzoek resulteerde acht jaar geleden in het boek Revolutie met recht, dat de grondslag vormde voor de rechtszaak van Urgenda. ,,Hoe meer ik leerde over klimaat verandering, hoe scherper ik in zag dat het de taak van overheden is om hun burgers tegen de gevol gen te beschermen.'' De Klimaatzaak tegen de Ne derlandse overheid werd aanvan kelijk vrij kansloos geacht. Maar tot grote verrassing van juristen won Urgenda. De rechter droeg de regering op de uitstoot van broei kasgassen in 2020 met minstens 25 procent te verminderen ten op zichte van 1990. De overheid ging tegen die uitspraak in beroep, maar het vonnis hield stand. Het gerechtshof ging zelfs een stapje verder: het oordeelde dat van kli maatverandering zo'n ernstige dreiging uitgaat, dat de staat vol gens het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens de zorg plicht heeft om burgers ertegen te beschermen. Na wederom een beroep van de overheid is vrijdag het laatste oor deel aan het hoogste rechtscollege van Nederland. Cox, die sinds het hoger beroep zelf niet meer be trokken is bij de rechtszaak, acht de kans groot dat ook de Hoge Raad Urgenda in het gelijk stelt. Twee belangrijke adviseurs van de raad, de procureur-generaal en advocaat-generaal, hebben name lijk geadviseerd om de uitspraak van het gerechtshof over te ne men. ,,Het oordeel van deze advi seurs wordt in de praktijk meestal opgevolgd, maar het wordt een spannende dag. Als de Hoge Raad meegaat, is dat een ongelooflijke overwinning.'' ,,De stikstofuitspraak ging over vergunningverlening, waardoor boeren en bouwvakkers er direct door werden geraakt. Dat is in de Klimaatzaak niet het geval. Een vonnis van het hoogste rechtsor- gaan zal de overheid wel dwingen om op korte termijn meer maatre gelen te treffen, zoals het sluiten van een extra kolencentrale. Mo gelijk in combinatie met de stik stofmaatregelen.'' Sinds 1990 is de CO2-uitstoot in Nederland 15 procent gedaald. In 2020 zouden we dan op 25 pro cent moeten zitten. Dat gaat zonder draconische maatregelen toch nooit meer lukken? „Misschien nog wel belangrijker dan die norm voor 2020 is het sig naal dat de Hoge Raad met zijn vonnis zou afgeven. De overheid wordt dan verplicht om een goed klimaatbeleid te voeren om de op warming van de aarde onder de 2 graden te houden. Als ze dat niet doet, maakt ze zich schuldig aan grootschalige mensenrechten schendingen. Ook voor alle inter nationale zaken die op de Neder landse Klimaatzaak zijn geïnspi- ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO 'Staat beschermt ons niet ANNEMIEKE VAN DONGEN !lw' Blijdschap en ongeloof bij Roger Cox en Urgenda-directeur Marjan Minnesma na de uitspraak van de rechter, die de regering opdroeg de CO2-uitstoot te verminderen. foto ap Zou zo'n vonnis even verstrek kende gevolgen krijgen als de in middels beruchte stikstofuit spraak van de Raad van State?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 68