gevolgd door kwalijke geruchten Japan stelt hoge eisen 'Dit is de meest gecontroleerde en veiligste vis die je kunt kopen' 17 met geruchten in de sociale me dia, maar wel met een fundamen teel verlies aan vertrouwen in een overheid die zelf ruimte heeft ge geven aan onwaarheden door niet meteen volledig transparant te zijn. ,,Die onwaarheden werden op zeker moment meer ver trouwd dan wat de regering naar buiten bracht." Het was een reden Safecast te beginnen en waar mo gelijk zelf de straling te gaan me ten in samenwerking met diverse Japanse milieuorganisaties. Brown: „Daardoor hebben we vergelijkingsmateriaal voor de data die we van de overheid krij gen. En ja, veel van die milieuor ganisaties zijn tegen kernenergie, dus erg voorzichtig als het om voedsel gaat dat uit Fukushima komt. We checken alles. Zonder die onafhankelijke data zou ik de data van de regering niet zo ver trouwen als ik nu doe. Mijn ver trouwen als consument is ge groeid. In het begin hoorde je wel verhalen dat oneerlijke boeren besmette rijst mixten met andere rijst, maar iedereen weet nu dat alles wordt gemeten en gecontro leerd. Niemand gaat zijn reputatie nu nog op het spel zetten. In Tokyo betreurt de Japanse minister van Wederopbouw twee atoombom men (1945, 74.000 doden), melkpoe dervergiftiging in Tokushima in 1955 (13.000 slachtof fers, 100 doden) en het kwikschandaal in het vissers plaatsje Minamata (1956): 2265 slachtoffers, 1784 doden. Het ver klaart waarom de Japanse veilig heidseisen van voedsel twaalf keer strenger zijn dan die van de EU. Twee jaar geleden al hief de EU de controle op rijst uit Fukushima op. Eind 2019 zou ook de vis weer geëxporteerd mogen worden. Ichiro Kanke (64) dat sommige landen de Japanse inspanningen niet op waarde schatten en nog steeds importbeperkingen hand haven, al hebben die volgens hem meer met handelspolitiek dan met volksgezondheid te maken. Kanke wil de Olympische Spe len van 2020 aangrijpen om de wereld te laten zien hoeveel voor uitgang is geboekt in Fukushima. De fakkel met het olympisch vuur vertrekt straks uit het getroffen gebied richting Tokyo en er wor den straks niet ver van de centrale groepswedstrijden gespeeld voor de softbalmedaille. Heel bewust heeft de bewindsman noedels uit Fukushima op de menukaart van zijn eigen ministerie gezet. ,,Veili- ger voedsel bestaat niet", zegt hij lachend. Kanke had als burge meester van Aizuwakamatsu een belangrijke rol in de evacuatie na de ramp. 7000 vluchtelingen nam hij op in zijn stad, daarvan zijn er nu nog duizend over. Mensen die niet terug naar huis kunnen, want een paar honderd vierkante kilo meter is nog altijd onbewoonbaar. Het gebied is voor landbouwpro ductie verboden en slechts be perkt toegankelijk. Kankes eigen stad werd niet getroffen door de tsunami. ,,Vanaf de eerste beelden begreep ik dat dit ongekend was.'' Onder de vluchtelingen was ook zijn zus. ,,Ze was gelukkig oké, maar erg aangedaan." Terug naar Fukushima waar in middels is begonnen met het - door robots - verwijderen van ra dioactieve brandstofstaven. Een actuele en heikele kwestie is nu wat te doen met de enorme en bijna volle bassins koelwater. Die kwestie zorgt voor onrust in Ja- pan. Op veel plaatsen in de wereld wordt dat behandelde water ove rigens in zee gegooid na verdun ning. Voor Japan ligt dat gevoeli ger. Heel de wereld kijkt Fukus- hima inmiddels op de vingers. In Tokio wordt daarom gestudeerd op minder omstreden alternatie ven om van het radioactieve wa ter af te komen. Boeren en vooral de vissers in Fukushima vinden dumpen in zee een heel slecht idee. ,,Ik ben faliekant tegen. Dit kan onze re putatie nooit ten goede komen, na al het werk dat we hebben gedaan om duidelijk te maken dat onze vis eindelijk weer veilig is", zegt vissersbaas Watanabe. In een lo kale supermarkt blijkt zijn gelijk als een vrouw vertelt waarom ze net vis uit Fukushima heeft ge kocht. ,,Dit is de meest gecontro leerde en dus veiligste vis die je kunt kopen. Ze zouden alles zo grondig moeten testen." Begin Brown onderschrijft de zorg van de vissersbaas. ,,Niemand heeft exacte cijfers over de gevolgen van het in zee pompen van dat water. De autoriteiten kunnen tenmin ste schattingen daarover maken maar die zien we nog niet. De di verse overheidsinstanties zijn in het begin van dit soort operaties zelden transparant over wat ze gaan doen. De toon is dat er geen reden is om ongerust te zijn. Na negen jaar is er bij veel mensen daarom nog steeds een gebrek aan vertrouwen. Dat ligt niet alleen aan Japan. Ook andere regeringen zijn zelden transparant als het om nucleaire zaken gaat." GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 Afgeschraapte landbouwgrond wacht op behandeling De visafslag van Soma-Futaba test op radioactiviteit In laboratoria worden groente en fruit nog steeds steekproefsgewijs gecontroleerd. fotos bob van huët De angst van Ja panners voor stra ling en vergiftiging is begrijpelijk na

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65