De zeebeving, tsunami en kernexplosie werden ook nog 16 'Vroeger schoten we de wilde zwijnen af en aten we het vlees' 20.000 doden en 2500 vermisten. Had de brandweerman de men sen niet uit voorzorg de heuvels op moeten jagen? Het antwoord op die vraag doet er niet meer toe. Belangrijker is dat er weer vis wordt verkocht. Na alles wat ze hebben doorstaan, kan de handel worden hervat. Maar die wordt nu gehinderd door schadelijke ge ruchten, zegt Wanatabe. Negen jaar na de ramp is de straling sterk gedaald. ,,Al onze vis wordt ge controleerd en is absoluut veilig. We willen terug naar hoe het vroeger was. Dat zijn we verplicht aan de volgende generatie", zegt Wanatabe. Wilde zwijnen 11 maart 2011 is voor de bewoners hier hetzelfde als 1 februari 1953 voor mensen uit Zeeland, waar destijds 2551 doden vielen en de lokale economie langdurig was ontregeld. Wat Fukushima over kwam, was ongekend. Eerst een zeebeving met een kracht van 9,1 op de schaal van Richter, een van de zwaarste bevingen ooit geme ten in Japan. Op het land scheur den huizen. Daarna die tsunami die op sommige plaatsen piekte tot 21 meter. En toen ontploften drie reactoren van de overspoelde Dai'ichi centrale aan de kust. Meer dan 200.000 mensen wer den in paniek geëvacueerd. De centrale is zichtbaar vanaf de snelweg. Boven de bomen pie ken hijskranen. De wegen erheen zijn afgesloten en een aantal zal dat nog decennia blijven. We pas seren lege straten die gek genoeg niet zijn overwoekerd met groen, zoals in die andere kernrampstad, Tsjernobyl. Een spookstad van lege en vanwege de straling nog voor decennia onbewoonbaar ver klaarde huizen. Wilde zwijnen maken een bende van de tuinen, zegt een boer, verderop in veilig gebied. „Vroeger schoten we ze af en aten we het vlees. Nu wordt het vernietigd." Hetzelfde geldt voor paddenstoelen uit de bossen, al zijn er ouderen die het gevaar negeren. Als je heel oud bent, ga je toch snel dood en hoef je je ge woonten niet te veranderen, zo vertelt een bewoner. Het gevaar neemt een stuk ver der de vorm aan van enorme zwarte zakken met besmette grond. Ze zijn met groene hoezen afgedekt. 22 miljoen kubieke me ter grond is de laatste jaren afge schraapt en afgevoerd met 355.000 vrachtwagenritten. Als je deze grond vijf cen timeter dik zou uit strooien, bedek je een derde van de provincie Utrecht. Voor de zakken staat een meter die 90 millisievert per uur aangeeft. Sievert is de stra- lingsmaat die aangeeft hoe scha delijk radioactieve stoffen zijn voor de mens. 90 is niet gevaarlijk als je er maar even bent. Vanaf 100 millisievert aan acute en langdu rige straling zou je een procent meer kans hebben om kanker te krijgen. Of het echt schadelijk is, is afhankelijk van meer factoren, inclusief erfelijke. Maar de dap pere reddingsploegen van het eer ste uur zijn bij de kerncentrale aan een gevaarlijk veelvoud aan straling blootgesteld. De officiële lezing is dat dat nog niemand fa- taal is geworden. Eén omstreden geval van longkanker bij een oud werknemer van de centrale is vol gens de Japanse autoriteiten niet direct te wijten aan de kernramp. Het voelt beter de zwarte zakken achter ons te laten. Ruim op tijd om binnen veilige normen te blij ven. Reflex Wetenschappelijk mag alles dan veilig zijn, gevoelsmatig blijft het ongemakkelijk. Een menselijke reflex bij onzichtbaar gevaar, maar regeringsvertegenwoordi gers benadrukken dat die angst niet op feiten berust. Twijfel bij de consument frustreert in hun ogen het herstel van Fukushima dat faam genoot als de gecombi neerde Betuwe en Schelde van Ja pan. De beste perziken komen er vandaan. De fameuze rijst is de basis voor prijswinnende sake's. Voor de vis en schaaldieren werd grif betaald. ,,Ik eet het voedsel en de vis die daar vandaan komt. Ik vertrouw vooral de boeren en de vissers omdat zij het voedsel zelf ook consumeren. Er zit wel een 'maar' aan dat verhaal", zegt Azby Brown, hoogleraar en auteur van vele boeken over Japan maar vooral senior onderzoeker bij Safecast, een onafhankelijke orga nisatie die radioactiviteit moni- tort in Japan en de gegevens deelt op internet. Anders dan in Tsjer- nobyl, kwam de Japanse regering wel snel met een verbod op voed sel uit het besmette gebied. Er kwam een redelijk betrouwbaar systeem voor het meten van stra ling en om de ontwikkelingen te monitoren. Reputatieprobleem ,,Dat was grondig werk", oordeelt Brown die regelmatig in Fukushima vertoeft. De Japanse overheid adviseerde de boeren onder meer kalium in hun akkers te mixen zodat planten minder snel het radioactieve en gevaar lijke cesium opnemen. Zeker in het begin ging er veel mis rond de kerncentrale en daarna in de communicatie over de gevaren naar de burgers, maar uiteindelijk werd die beter, aldus Brown. ,,Maar dat gebeurde dus wel onder druk van onafhankelijke organi saties", benadrukt hij. Het reputatieprobleem heeft volgens hem minder te maken ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 De tsunami overspoelt de waterkering van Miyako. Onder: verwoestingen in Minamisanriku. fotos ap 11 maart 2011 veroorzaakte een zeebeving een vloedgolf. Toen die de kerncentrale van Fukushima bereikte, explodeerden de reactors. De ontploffing van de eerste reactor op het Fukushima- complex op 11 maart 2011. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64