In 2011 werd Japan getroffen door ondenkbare rampen Een zeebeving, een tsunami en een kernexplosie: het Japanse Fukushima werd negen jaar geleden getroffen door een serie rampen van bijna Bijbelse omvang. Op bezoek bij de inwoners die weer opkrabbelden. 15 BOB VAN HUËT Probeer je het ondenk bare eens voor te stel len: de megastorm- vloed - die Nederland statistisch eens in de vierduizend jaar zou riskeren - is daar opeens. Als de dijk bij Bors- sele instort, beuken golven de kerncentrale plat. De elektriciteit in de kerncentrale valt uit, de noodaccu's houden het niet. Dap pere brandweermannen spuiten zeewater op de gloeiende reactor kern. Waterstofgas ontploft. Nu cleair materiaal spoelt over het Zeeuwse land, een radioactieve wolk waait oostwaarts. Bewoners van Noord- en Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuws-Vlaande- ren worden geëvacueerd. Breda en Rotterdam vangen tienduizen den vluchtelingen op. Uiteinde lijk wordt de reactorkern gekoeld met tonnen zeewater. De toplaag van 100.000 hectare besmette ak kers wordt verwijderd. Na jaren daalt de radioactiviteit. Voedsel uit een van de belangrijkste cen tra voor de handel in vis, schaal- en schelpdieren van Europa wordt op grote schaal getest en veilig verklaard voor consumptie. Maar onder consumenten heerst argwaan die wordt aangewakkerd door complottheorieën in de so ciale media. Ondenkbaar? Ook hier in Japan werd het voor onmogelijk gehou den wat de oostelijke provincies overkwam. Tot 11 maart 2011, toen het leek of er Bijbelse plagen over het land kwamen: een aardbe ving, tsunami en een kernramp, binnen een tijdsbestek van vier dagen. Al snel volgde een vierde plaag: paniekverhalen en com plottheorieën in de sociale media brachten reputatieschade voor lo kale producten en daarmee extra economische schade. Kansloos De baas van de visserscorporatie in Soma-Futaba, acht kilometer noordelijk van de centrale, kan erover meepraten. Terwijl er een flinke bries staat - deze zelfde kust is vorige maand weer geteis terd, nu door de cycloon Hagibis: 95 doden, zeven vermisten - wijst hij naar de bovenrand van een massief betonnen hal, zo'n vijf tien meter hoog. ,,Tot daar kwam het water", zegt secretaris-gene raal Yujiro Watanabe (56). Tsunami is de samenstelling van twee Japanse woorden: tsu (haven) en nami (golf). De water muur sleurde negen jaar geleden 101 van zijn mensen de dood in. ,,Een aardbeving kun je overle ven. Kom je in een tsunami als die van 2011, dan ben je kansloos", zegt Watanabe. Bijna alles ging plat. De hal van de visopslag bleef staan en - mirakel - in een vlakte van ruïnes, weggesmeten vissers boten, dood en stank werd één struik gevonden die het had over leefd. Een Chinese blauweregen. De plant werd meteen een sym bool van hoop. De blauweregen flankeert het monument voor alle doden die de stad Soma-Futaba betreurt. In het marmeren blok staat tussen 470 namen ook die van Watanabes vader, destijds 80. Hij zat bij de vrijwillige brandweer en was medeverantwoordelijk voor de evacuatie, na de aardbeving. Wa- tanabes stem lijkt te stokken als hij het vertelt. „Communicatie was onmogelijk. Geen telefoons, geen radio. Daardoor hoorde mijn vader de laatste informatie niet die nodig was om anders te han delen." Vader Wanatabe was er namelijk van overtuigd, net als zijn zoon, dat zo'n hoge golf deze baai nooit zou kunnen bereiken. ,,Zo zijn we opgevoed. Van gene ratie op generatie. Die tsunami was ondenkbaar." Die volkswijsheid zou volgens meerdere verhalen van overle venden hebben bijgedragen aan het hoge aantal slachtoffers: bijna GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 Terug naar Fukushima Jaren na de kernramp is een deel van de provincie Fukushima nog steeds onbe woonbaar. FOTO EPA LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63