Saskia Noort We zijn niet alert op verkrachters 1 Zo doen zij dat Corruptie in Brazilië: er valt altijd en overal iets te ritselen VEEL GEDEELD 'Als jij mij nou een zak Nederlandse tulpenbollen bezorgt, zet ik die stempel 14 Je naar huis laten brengen is niet per se een garantie voor veiligheid 'i Barack de Bouwer Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. n het centrum van Leiden loopt een verkrachter rond. Twee vrouwen zijn 's nachts op straat bedreigd en aange rand en een derde is verkracht. Uiteraard leidt dit tot grote onrust bij studenten en vrouwen, die niet meer al leen naar huis durven fietsen. De Leidse burgemeester Lenferink vond het in eerste instantie totaal niet nodig om extra maatregelen te nemen, dus moesten de studentes zelf maar aan de slag met appgroepen en zelf op zoek naar nach telijke begeleiding. Inmiddels wordt er extra gesurveilleerd en zit de politie er bovenop, maar pas na grote druk van so ciale media en een brief van Lindey van Weers, een stu dente die de burgermeester smeekte om maatregelen. Len- ferinks reactie was een oproep aan de vrouwen om een aan tal basisregels in acht te nemen: 'Laat je altijd thuisbrengen en drink niet te veel.' Let wel, Lenferink is de man 'verantwoordelijk voor vei ligheid en handhaving'. Nu is iedereen woedend op deze burgervader, maar hij sprak uit hoe de meeste mensen nog steeds denken over seksueel geweld. Kijk naar de Villa, waar een hele re dactie het in eerste instantie volkomen normaal vindt dat een bloedgeile jongen zich opdringt aan een be wusteloos meisje. Wie uit eindelijk het lef heeft aan gifte van verkrachting te doen, krijgt vaak het gevoel met dezelfde oordelen aan gehoord te worden, waarna wordt aangeraden geen aan gifte te doen, aangezien de verkrachting niet te bewij zen is. We zijn niet alert. Zelfs ik, met mijn verkrachtingser varing, heb ooit een dron ken vriendin van me naar huis laten brengen door een vage mannelijke kennis, waarna hij haar in haar huis aanrandde. Ik heb me daar heel lang schuldig over ge voeld. En nee, ze deed geen aangifte. Je naar huis laten brengen is dus niet per se een garan tie voor veiligheid, die erva ring heeft zo ongeveer elke vrouw. Menige verkrachting is daarmee begonnen. Waar Lenferink en al zijn mede burgervaders en -moeders nu eens echt werk van zou den moeten maken, is een serieus meerjarenplan om de toename van seksueel geweld in te dammen. Er worden tienermeisjes gedrogeerd en ver kracht, pubers delen filmpjes van verkrachtingen van min derjarige meisjes in appgroepen, Gerard Cox tapt onbekom merd moppen over verkrachting bij Frits Spits op de radio. Het is niet alleen een probleem van vrouwen, dat opgelost wordt met een celibatair bestaan en een man als bewaker. Waar het aantal slachtoffers groeit, groeit ook het aantal daders. Jongens leren kennelijk nog steeds niet dat ze met hun poten van vrouwen en van elkaar af moeten blijven, ongeacht de toestand waarin hij/zij zich bevindt. De voor lichting en preventie moet zich op hen richten. Want velen van hen hebben blijkbaar geen idee dat ze iets verkeerds doen wanneer ze naaktfoto's van hun ex delen, een meisje nog een shotje extra geven, of ze achterna fietsen op straat. En daar begint het mee. Leer ze van jongs af aan vrouwen en meisjes te zien als mensen, in plaats van als objecten die je moet overhalen (desnoods met dwang) tot het bevredigen van je onbedwingbare lusten. Nederland kent slechts drie grote corruptie schandalen: de Pangka-affaire (1861), de lintjesaffaire (1909) en de Lockheed-affaire (1976). In Brazilië is omkoping een dagelijkse bezigheid. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO Wie in Brazilië wel eens een verkeersboete krijgt wegens een loshangend au tolampje, op het gemeente huis achteraan een lange rij aansluit om een verzoek in te dienen om een boom voor zijn huis te snoeien, of als buitenlander net buiten de termijn zijn visum wil verlengen, weet: er valt al tijd iets te ritselen. Brazilia nen hebben er ook een woord voor, jeitinho: het maniertje. Kijk in het geval van die buitenlander dus vooral niet gek op als de dienstdoende politieambte naar na minutenlang moei lijk kijken naar je paspoort mompelt: ,,Zeg, als jij mij nou een zak Nederlandse tulpenbollen bezorgt, zet ik die stempel. Ik ben gek op die prachtige bloemen uit Holland.'' In het land van ultrabu reaucratie zonder deugde lijk controlesysteem, een overblijfsel uit de Portugese koloniale overheersing, is er altijd een uitweg. Voor wat, hoort wat. En dat hebben ze in de politiek en bedrijfsle ven, waar veel geld gemoeid is met aanbestedingen van lucratieve overheidscon tracten, geperfectioneerd. Zo rolt Brazilië al tientallen jaren van het ene grote schandaal in het andere. Vijftien jaar geleden was er het mensalao, een omvang rijke omkoopaffaire waarin parlementariërs hun stem verkochten. Sinds 2014 is Brazilië in de ban van 's lands grootste omkoop- en witwasschandaal ooit, Ope ratie Wasstraat, dat draait om het jarenlang toespelen van lucratieve overheids contracten, waarvoor on dernemers politici en amb tenaren honderden miljoe nen smeergeld betaalden. Tientallen van hen zijn in middels veroordeeld. Onder hen grote vissen, zoals voor malig gouverneur van Rio de Janeiro Sergio Cabral, die meer dan 200 jaar celstraf uitzit voor meer dan vijftien zaken. Maar de grootste vis van allemaal is Lula da Silva (foto), de gevierde oud-pre sident die tot bijna negen jaar gevangisstraf werd ver oordeeld voor het aanne men van smeergeld in de vorm van een appartement aan zee. Hij zat ruim een jaar vast, maar is recent vrij gelaten in afwachting van zijn hoger beroep. Voor een andere zaak is hij veroor deeld tot twaalf jaar cel, maar ook daarover loopt nog beroep. Want ook dat is corruptie in Brazilië: wie zich slimme advocaten kan veroorloven, vindt altijd een gaatje in het net. Barack en Michelle Obama, op bezoek in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur vanwege een conferentie over vrouwelijk leiderschap van de Obama Foundation, nemen deel aan een klusworkshop van hun stichting. Barack houdt het plankje vast, Michelle hanteert de boor. foto epa ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO FOTO HOLLANDSE HOOGTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62