Zogezien Middelburg praat met twee monden Wat is de overeenkomst tussen Cultuurhuis Kuiperspoort, Kledingbank Zeeland en Biljartvereniging Middelburg? Ze doen allemaal - vindt de gemeente - heel belangrijk werk voor de samenleving, maar worden allemaal - door diezelfde gemeente - op straat gezet. Hoewel maatwerk sympathiek overkomt, voelt het niet goed 11 ten de bunker. Zaak was dat het niet rookte, want daar kwamen vliegtuigen op af. Een keer is dat toch gebeurd. Meteen viel er vlakbij een bom, een krater zo groot als een huis." Het gezin Koster - vader, moeder en dochter - zat ook in de bunker. Moeder Koster was een Brakman, ze had fa milie in de Walenstraat in het Rode Kruisdorp Groede. Dat leek een veilig toe vluchtsoord. ,,Om drie uur 's nachts vertrokken we met paard en wagen van onze overbuurman. Door de Schoondijkseweg. Er werden lichtkogels afgeschoten, we doken enkele keren de sloot in. Nadat we in Groede wa ren aangekomen, ging mijn vader naar buiten om zijn jachthond uit te laten. Het verhaal gaat dat dronken Duitsers vanaf Zuidzande granaten schoten. Een pro jectiel ontplofte. Door de luchtdruk was vader op slag dood. De mensen van Koster zaten op zolder en raakten lichtgewond. Een zuster kwam hen verplegen. Zij kwamen om - het gezin Kos ter en de zuster - toen er een nieuwe granaat viel." Begraven Na een paar onrustige nach ten op de zolder van de fami lie Basting naast het toenma lige gemeentehuis ging moe der Huigh met haar twee kinderen terug naar huis. Door de Torenweg deze keer. Zo ontliep ze de controlepost tussen Kruisdijk en Schoon- dijke, waar alle vluchtelingen vanuit Breskens werden op gevangen en doorgestuurd naar Oost-Zeeuws-Vlaande- ren. ,,Ik vermoed dat er een oom met ons mee liep. Mijn vader was in Groede begra ven. In een kist. Vele andere slachtoffers waren alleen in dekens gewikkeld. Ons huis stond er nog, met ramen en deuren eruit. We hadden niet veel maar er waren toch spullen weg. Zoals een klokje dat mijn moeder twee jaar la ter bij andere mensen op de schoorsteen zag staan." Na de bevrijding was de armoede niet geweken. Moe der Huigh kreeg per week 2,50 gulden ondersteuning. Via de HARK - de Hulpactie Rode Kruis - kwam Siem aan PASPOORT wat kleren. ,,Niet de beste. De burgemeestersvrouw en andere prominenten zaten in het bestuur. Je begrijpt dat wij het overschot kregen. Mijn vader was er niet meer. Dat was een gemis, ik kan er moeilijk over praten. Je werd er mee gepest. ''Jij hebt lek ker geen vader meer', zeiden andere kinderen zo in m'n gezicht. Of: 'Je bent een ma ma's kindje', omdat ik altijd met mijn moeder op stap was. De ouders van mijn moeder kwamen bij ons wo nen. Hun huis was kapot en mijn moeder kon hulp ge bruiken." In die donkere tijden kwam er een verrassend be richt. Siem Huigh werd via het Foster Parents Plan ge adopteerd door Minerva Harbage, een Amerikaanse hoogleraar. Voor zover Siem weet kwam adoptie zelden voor, hij hoorde alleen van nog een meisje in Schoon- dijke en een jongen in Nieuwvliet. Minerva Har- bage bleek een gulle pleeg moeder. Ze betaalde elke maand 17,50 gulden, met kerst kwam er een groot voedselpakket en toen Siem naar de ambachtsschool in Oostburg ging, kreeg hij een fiets en gereedschap. In 1961 was ze voor een congres in Nederland en bezocht Schoondijke. ,,Ik was net ge trouwd. Wij hadden geen Engels geleerd, dus we kon den niet met haar praten. Jammer genoeg." Middelburg bezit meer panden dan ze nodig heeft. Althans, de ge meente vindt het niet meer haar taak huisbaas te zijn van organisa ties met een goed doel maar met weinig geld. Bovendien kan zij door geldgebrek niet meer alle kosten betalen voor onderhoud. De oplossing lijkt simpel: verko pen aan de hoogste bieder. Zodat er dubbel geld verdiend kan wor den. Eerst aan de verkoop, want de koper moet het volle pond betalen. Vervolgens aan het onderhoud, dat niet meer betaald hoeft te worden. Dat Middelburg daarna een be roep doet op het eigen initiatief, de creativiteit en de vindingrijkheid van de betrokken organisaties in het zoeken naar een nieuw onder komen, is niet erg. Dat kan leiden tot verrassende oplossingen. Zo koos Stichting Welzijn Middel burg na het gedwongen vertrek uit een gemeentelijk pand in de bin nenstad voor een verhuizing naar de drukbezochte ZB. Maar dus met naar het stadskantoor, waar de ge meente nog ruimtes vrij heeft en die graag wilde verhuren aan de stichting om nog wat extra geld te verdienen. Dat was een pijnlijke misrekening voor het college. Praktijk De theorie is veelal weerbarstiger dan de praktijk. Kopers van ge meentelijke gebouwen staan niet te springen om die tegen lage op brengsten weer te verhuren aan dezelfde maatschappelijke organi saties. Meestal hebben zij lucratie vere plannen. Ook eigenaren van andere panden vragen doorgaans commerciële prijzen. En dus kloppen verenigingen weer aan bij dezelfde gemeente die hen eerst de deur wees. De Bil jartvereniging Middelburg en de Kledingbank Zeeland bijvoor beeld, die beide per augustus 2020 een oud schoolgebouw aan de Ra- vensteijnweg moeten verlaten. Maar ook de Voedselbank Walche ren en de Speelgoedbank Zeeland hopen op hulp van de gemeente Middelburg. En nu ook Cultuurhuis Kuipers poort. Dat moet een monumentaal complex verlaten omdat de ge meente het gaat verkopen. Daar mee dreigt een einde te komen aan tientallen jaren van kunst- onderwijs, van pottenbakken tot fotografie en van schilderen tot edelsmeden. Een kunstenaarscol lectief van acht docenten geeft er nu les aan 175 cursisten per week. De zoektocht naar een ander pand is nog op niets uitgelopen. En het plan om met steun van de Stichting Moerman Promotie Vlissingen het gebouw te kopen van de gemeente is door het col lege van B en W afgewezen. Het bod van 150.000 euro en het over nemen van de onderhoudskosten van 11.400 euro per jaar is als veel te laag afgewezen; volgens een taxatie kan het gebouw 540.000 euro opbrengen. Voor het armlas- Michiel Paalvast (midden) is één van de acht kunstenaars die in Cultuurhuis Kuiperspoort workshops geven. foto lex de meester tige Middelburg is dat een niet te versmaden vooruitzicht. Laat de gemeente iedereen dan in de kou staan? Dat ook weer niet. Per geval wordt voorzichtig een helpende hand uitgestoken. Het Cultuurhuis krijgt door ingrijpen van de gemeenteraad een half jaar langer de tijd - tot 1 juli 2020 - om elders onderdak te vinden en de gemeente gaat 'meedenken'. Voor de Kledingbank, de Speelgoed- bank en de Voedselbank wordt al gewerkt aan een gezamenlijke huisvesting onder de naam 'soci aal warenhuis'. B en W bemidde len in het belang van de Biljartver eniging Middelburg ook met een kandidaat-koper die behalve zorg- appartementen toch ook ontspan ningsruimte nodig zal hebben in dat oude schoolgebouw. En wat is er dan mooier dan de biljartzaal in stand te houden? Hoewel dat maatwerk sympa thiek overkomt, voelt het niet goed. Het hap-snap-beleid staat in schril contrast tot de grote rol die de gemeente toekent aan diezelfde organisaties. In oktober, bij de aankondiging van miljoenenbe zuinigingen op zorg, ondersteu ning en welzijn, wees het Middel burgse college van B en W uitgere kend op het belang van verenigin gen die zich bezighouden met sport, cultuur en welzijn. Die kun nen ervoor zorgen dat Middelbur gers actief en gezond blijven en minder snel hulp en zorg nodig hebben, is de hoop en de verwach ting. En dan kan de gemeente veel geld besparen op jeugdzorg en maatschappelijke ondersteuning. Geen garantie Het wrange is dat de gemeente zo met twee monden spreekt. Ze maakt verenigingen nog belangrij ker dan ze al zijn, maar biedt hen geen garantie op goede en langdu rige huisvesting. Dat is niet meer geloofwaardig en lijkt bovendien alleen een door geld gedreven compliment. Binnen de gemeen teraad groeit het besef dat Middel burg die samenhang moet zien. De raad moet de extra tijd die het Cultuurhuis Kuiperspoort nu krijgt, zelf ook benutten voor be zinning op het eigen beleid. Gooi niet alles in de verkoop, maar hou wat achter de hand. Zodat maat schappelijke verenigingen de rol kunnen blijven spelen die Middel burg zo belangrijk zegt te vinden. Dat is meer waard dan geld. GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 Siem Huigh in de Prinses Beatrixstraat in Schoondijke. Linksachter is de katholieke kerk te zien. foto peter nicolai Siem (Simon) Huigh werd 7 juni 1937 in Schoondijke geboren. Op de ambachtsschool in Oostburg leerde hij voor timmerman. Net als zijn oudere broer Ko vol tooide hij op aandrang van zijn moeder de drie jarige opleiding. Van 1954 tot 1994 werkte hij voor aannemer De Bliek. Met 58 jaar ging hij met vervroegd pensioen. In 1960 trouwde hij met de toen 17-jarige Ria van de Walle. Hun zoons Frank en Erik wonen nu in Oostburg en IJzen- dijke. Er zijn drie klein kinderen. MAURITS SEP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59