75 jaar Bevrijding 10 Dit is het 22ste deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Siem Huigh (1937) over zijn vlucht uit Schoondijke, waarbij zijn vader om het leven kwam: „Achteraf bezien hadden we beter in Schoondijke kunnen blijven. Maar ja, je komt altijd slimmer van de markt dan je er naartoe gaat." De puzzel ligt in dui zend stukjes op de eettafel. Voor een deel in elkaar. Extra uitdagend is dat de getekende afbeelding op de doos niet helemaal overeenkomt met de in elkaar te puzzelen voorstelling. ,,Dit is mijn enige hobby", zegt Siem Huigh. Hij heeft erover nage dacht. Puzzels van duizend stukjes beslaan de helft van de tafel. Zo blijft er genoeg ruimte over voor de maaltijd met zijn tweeën, met zijn vrouw Ria. We zitten aan de vrije helft van de eettafel. De woning aan de Van der Slikkestraat in Schoondijke mogen ze al bijna zestig jaar hun huis noemen. Siem was in 1960 timmerman in dienst van aanne mer De Bliek. Hij kon zelf de af timmering verzorgen. Gezwegen Over de oorlog heeft hij tot nu toe gezwegen. Siem: ,,Het leed zit diep. Ik heb er nooit over kunnen en wiïlen praten. Telkens als ik er iemand over bezig hoorde, werd ik kwaad. Hoe ouder je wordt, hoe erger die woede opspeelt. Ik moest er wat aan doen. We zijn onlangs naar een herdenkingsbijeenkomst geweest en we bezochten de foto tentoonstelling in agrarisch the mapark Het Klinket. Het boekje Getroffen, met oorlogsherinnerin gen uit het dorp, had ik al een paar jaar in huis. Vorige week heb ik het voor het eerst opgeslagen. Nu is het tijd om te vertellen." Zijn ver haal begint tijdens de eerste jaren van de bezetting. Geboren in de zomer van 1937 is Siem te jong om zich de Duitse inval te herinneren. Het gezin Huigh woonde in een arbeiderswoning op de Dam aan de rand van Schoondijke in de richting van Breskens. Hij had één broer, de drie jaar oudere Ko. Hun vader Ko was losse arbeider, vaak op het land bij de boeren. Siem is voorzichtig in zijn omschrijving. Uiteindelijk kiest hij voor het woord 'vrijbuiter': zijn vader was een vrijbuiter, hij nam het niet zo nauw met wet en gebod. Spertijd ,,Mijn eerste herinneringen aan de jaren 1942 en 1943 zijn niet leuk te noemen. Ik geloof niet dat mijn vader in het verzet zat. Maar hij was ontzettend gebeten op de Duitsers. Als mijn vader naar het café ging, ging mijn moeder met de kinderen naar een schoonbroer in de Beatrixstraat. Daar haalde hij ons na spertijd op. Kwamen we een Duitser tegen, dan moest mijn moeder haar uiterste best doen om hem in toom te houden, anders begon hij te schelden." Een andere jeugdherinnering: ,,De familie Jansen woonde bij ons in de buurt. Ze hadden een gehan dicapte zoon. Waarschijnlijk heeft hij iets onbetamelijks gezegd, hij kwam bij ons binnen gevlogen, achterna gezeten door een Duitse militair. De Duitser maakte aan stalten om hem dood te schieten. Mijn vader is toen voor de jongen gaan staan. Eigenaardig is dat, ik zie het nog gewoon voor me." Schoondijke kwam in de vuurlinie te liggen: ,,Het centrum van het dorp werd in puin geschoten. Ik herinner me vooral het geluid van de dakpannen die naar beneden ritsten na de ontploffingen. We zochten dekking in een bunker in de wei van de overbuurman. Daar zaten geen deuren aan. Onze kaar sen werden uitgeblazen als er ex plosies waren. We schuilden er een paar dagen met mensen uit de buurt. Een jongetje was doofstom, hij werd hysterisch door de lucht druk in zijn oren. We kookten bui- ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO Koningin Wilhelmina bezoekt op 15 maart 1945 Schoondijke. Midden vooraan (vijfde van rechts) staat moeder Marie Huigh- van der Meulen. Achter het hekwerk van de muziektent staat Siem (met bril) midden vooraan. reproductie en foto peter nicolai 'Jij bent een mama's kindje' JAN VAN DAMME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58