Weer even thuis 9 Twee jaar geleden trok Ina Heijblom- Kloet in haar ouderlijk huis in Burgh-Haamstede. Een plek waar ze volmaakt gelukkig groot groeide. Een kleine wereld, die van haar ook niet groter hoefde te zijn. 'In de Drunense Duinen zocht ik achter elk duin de zee. Dat die er niet lag, vond ik zo'n afknapper' Met haar broer Jan, die op 55-ja- rige leeftijd overleed, genoot ze als klein meisje al van het licht van de Haamsteedse vuurtoren die vanaf haar kamer boven was te zien. Hij was écht een 'kind van de duunen', die ervan droomde schaapherder te wor den of vuurtorenwachter. ,,Op het hele eiland was geen schaap te bekennen en van die vuurto ren was er maar één. Maar het is hem wel gelukt. Hij is dus echt vuurtorenwachter geworden." Als ze samen met haar broer bo ven op de rood-met-wit ge streepte Westerlichttoren stond, genoten ze intens. Daar hoefden de twee geen woorden aan vuil te maken. ,,Dan keken we om ons heen en keken elkaar aan. Dit is onze voortuin én onze achter tuin. Ik had nergens anders wil len wonen." nen wensen." Met opa's en oma's in de buurt, het ene stel in Burghsluis - het andere in Burgh-Haamstede, veel vrien dinnetjes en niemand ziek of dood had Ina een jeugd om door een ringetje te halen. ,,Ik ben op gegroeid in een bloemenwei." Het was een veilig wereldje; het Burgh-Haamstede van haar jeugd. Met de Beatrixschool op een steenworp afstand van huis. Met een paar bakkers, kruide nierswinkeltjes en wat slagers in de buurt. Naast de woning lagen moestuinen, waar de groenten vers uit de grond werden ge haald. Je kon er volop struinen in de duinen. Of na schooltijd, met een thermoskan limonade in de mand, op de fiets naar het strand van Westenschouwen. In Kaats heuvel woonde Ina met haar man vlakbij de Drunense Duinen. ,,Prachtig, maar ik zocht achter elk duin de zee. Dat die er niet lag, vond ik zo'n afknapper." Badgasten In Ina's jeugd kwam het toerisme op Schouwen-Duiveland al op gang. Met Pasen en Pinksteren rolde de ene na de andere caravan over de Weststraat voorbij. ,,Dan ging mijn vader op het bankje voor het huis zitten. Na een lange winter was dat leuk. Eindelijk weer leven in de brouwerij." Heel veel mensen verhuurden kamers aan badgasten. Of aan mensen die na de Watersnoodramp hiel pen met het dijkherstel of bij voorbeeld met de bouw van het toenmalige rusthuis Duinoord. Ook het gezin Kloet had een zo merhuisje in de tuin. Ina, die haar kleine wereldje als heel aan genaam ervoer, genoot van die levendigheid. ,,Het was altijd óntzettend gezellig." Dankbaar Ina groeide met haar vijf jaar ou dere broer Jan op in een liefdevol en zorgzaam gezin. Moeder Keetje (Cornelia) Krijger en va der Jaap Kloet waren fijne ou ders. ,,Ze hebben me gelovig op gevoed, waar ik ze tot op de dag van vandaag nog altijd dankbaar voor ben. En ze hebben me nor men en waarden bijgebracht. Ik had me geen betere ouders kun- Het duurde tien jaar voor Ina Heijblom - Kloet (71) en haar man Willem hun huis in Kaatsheuvel verkocht kregen. Maar ze was dan ook 'tien keer zo blij' toen ze ein delijk terug kon naar haar ge boortegrond. Sinds twee jaar woont Ina in het huis aan de Weststraat 19 in Burgh-Haam- stede, dat haar ouders rond haar vijfde bouwde. ,,Ik heb hier een geweldige jeugd gehad. Het was een kleine, compacte wereld. Veilig en leuk." Ze kan haar vader nog horen fluiten, als hij tussen de middag voor een warme hap naar huis kwam lopen. Hij werkte schuin tegenover, op het postkantoor. ,,Een vrolijke, aangename man. Mijn beste vriend. Hij floot altijd. Je hoorde hem aankomen." Haar ouders zouden het geweldig vin den als ze wisten dat hun dochter nu in het door hen gebouwde huis woonde, al is dat huisje van weleer inmiddels stukken groter en grondig gemoderniseerd. ,,Mijn vader zou zeggen: dat had je veel eerder moeten doen. Mijn moeder zou zeggen: het was toch goed zoals het was. Zij was rus tig, lief en heel tevreden." Toch woonde ze 21 jaar lang in Brabant. ,,Het was goed leven daar hoor, maar ik was er niet thuis." Na het overlijden van haar ouders - zij overleden op 80-ja- rige en 86-jarige leeftijd - maakte ze met Willem plannen om weer in haar ouderlijk huis te trekken. Haar neven ('Twee bomen van kerels, prachtige venters') hiel pen het huisje van oma opknap pen. Maar ondertussen werd de woning in Kaatsheuvel maar niet verkocht. Tien jaar lang ver huurde Ina haar ouderlijk huis aan vakantiegasten. Vier maan den per jaar zat ze vol en reed ze zelf af en aan om mensen te ver welkomen en de boel op orde te houden. Met al die vreemdelin gen over de vloer had Ina totaal geen moeite. ,,Het waren alle maal nette mensen. Er is geen kopje gebroken in al die tijd." Sterker nog, het alternatief was geweest dat ze haar ouderlijk huis had moeten verkopen. ,,Dat kon ik écht niet. Mijn voeten plakken hier aan de grond. Het is me allemaal zo dierbaar." Gedicht Ina, die haar leven lang al gedich ten maakt, schreef er het vol gende gedicht over: Bin wi tuus In m'ouderluk uus! Tuus, bi d'n diek, dune in strand Wi tuus in 't Schouwse land Blie op de fiets Blie om zoma iets 'k Zwaoie ne de meeuwen, as onderlinge Zeeuwen/ Kan ut amper behriepe/ Mot even in m'n erm kniepe/ Is ut aolemaele we waer..../ Ma bin wi tuus zonneklaer! GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 Terug naar de plek van je jeugd Ina Heijblom-Kloet woont tot haar grote vreugde sinds twee jaar weer in haar ouderlijk huis. foto marieke mandemaker 'Ik ben opgegroeid in een bloemenwei' ESMESOESMAN Ina koestert de herinneringen aan haar jeugd. REPRODUCTIE MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57