Een wasje 5 ken te halen'). In 1976 namen hun ouders de stomerij over. ,,Toen zat die nog in de Scheldestraat. En daarvóór in de Sotteghemstraat", blikt Jan van Campenhout terug. In die tijd had je alleen in Vlissin- gen al een stuk of vijf stomerijen, herinnert zus Annelies zich nog. ,,Die van ons pa en ons moeder. Edelweiss, aan de Paul Kruger- straat. Modern Express in de Bo- nedijkestraat. In Pauwenburg had je Clean-In. En op de Markt, Palthe. Zelf zitten we sinds de ja ren 80 in de stomerij." Servicepunten Op het industrieterrein aan de Australiëweg in Hulst is De Zon Textielreiniging gevestigd. Ruim 30.000 stuks textiel van particu lieren gaan er hier jaarlijks door- heen. Pantalons, colberts, jurken en rokken en huishoudtextiel zo als dekbedden en gordijnen uit heel Zeeuws-Vlaanderen. ,,Parti- culieren kunnen hun wasgoed af geven bij een van de dertig ser vicepunten hier in de regio. In elk dorp hebben we er wel een, bij onder meer supermarkten, hob bywinkels en schoenmakers", vertelt directeur Laurens Diehl. ,,Maar de bulk van ons wasgoed komt niet van particulieren. Tach tig procent van wat wij wassen komt uit de horeca of industrie." Elke dag zijn de acht perso neelsleden druk doende met het vullen en legen van de machines en met de finishing: het kreukvrij maken en in model brengen met behulp van stoompoppen, broe kentoppers en strijktafels. ,,Je kunt het proces niet volledig au tomatiseren", verklaart Diehl. ,,Er komt heel veel handwerk bij kij ken. Elk kledingstuk is anders." Wassie Gemak dient de mens. Als alles goed gaat, kunnen klanten uit heel Zeeland straks via een app hun wasgoed aanbieden, zegt Diehl. Achter de schermen werkt de branche hard aan de lancering van dat 'on demand' systeem. ,,Al- leen textielreinigers die aan strenge kwaliteitseisen voldoen, mogen zich daarbij aansluiten. Via de app Wassie kun je aange- ven wat je wil aanbieden en wat ermee gebeuren moet. Vervolgens wordt het opgehaald op een tijd stip dat jou uitkomt. Twee dagen later krijg je het schoon en gestre ken terug. Wij denken dat het be antwoordt aan de behoeften van bijvoorbeeld tweeverdieners met kinderen die weinig tijd hebben voor het huishouden. Ook in Zee land zijn die er steeds meer. Die doelgroep willen we bereiken via een campagne op social media. Maar wij denken ook aan ouderen die nog zelfstandig wonen, voor wie huishoudelijke taken te zwaar worden. De huidige generatie ou deren kan echt wel met zo'n app overweg. Een zeer interessante doelgroep. Wij kunnen hen ont- zorgen." Jaarlijks doen Nederlanders ruim zes miljard kilogram was goed de deur uit. Toch wordt het uitbesteden van de was nog ge zien als een luxe; 95 procent van het wasgoed wordt thuis gerei nigd. Gordijnen of een matras hoes, ja: die kun je niet zelf thuis in de wasmachine stoppen. Maar de hele was? Dat gaat komen, is de overtuiging in de branche. ,,On- derbroeken en sportkleding zul len mensen nog wel zelf blijven wassen", denkt Diehl. ,,Ik denk meer aan overhemden, lakens en dergelijke. Heerlijk toch, om die tot in de puntjes verzorgd terug te krijgen?" Peter Wennekes van Ne- tex weet intussen hoe dat voelt: ,,Sinds drie jaar besteden we onze gezinswas uit. Hadden we veel eerder moeten doen, zegt mijn vrouw nu." GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 i V ei t-> Directeur Laurent Diehl van De Zon Textielreiniging in Hulst: ,,Elk kledingstuk is anders." FOTO PETER NICOLAI Annelies van Cam penhout: Vaste prik bij bruids jurken is de vieze zoom. foto RUBEN OREEL Voor een wasje in de wasmachine is zo'n 44 liter water nodig. Op jaarbasis is dat 4180 liter per per soon. Een professio nele wasmachine ver bruikt 36 tot 80 pro cent minder. Als alle Nederlanders hun was zouden uitbeste den, zou dat per jaar zo'n 60 miljard liter drinkwater besparen, becijferde branche vereniging van wasse rijen Netex. Boven dien is er een CO2- besparing van 24 pro cent per wasbeurt, omdat de wasma chine thuis naast water ook aanzienlijk meer energie ver bruikt. In die bereke ning is het vervoer (per auto) van de was meegenomen. Netex wijst erop dat thuis- wassers bijdragen aan de plastic soep, omdat bij iedere was beurt microvezels wegspoelen die in het milieu terechtkomen: per persoon, per jaar tussen de 2 en 20 gram. Doordat profes sionele textielverzor- gers speciale filters gebruiken en het water hergebruiken, vangen ze veel van die microvezels af. Hun bijdrage aan de plastic soep zou daarom slechts 0,1 procent zijn. Netex (Nederlandse Vereni ging van Textielreini- gers) houdt zich al jaren bezig met het onderzoek naar de milieubelasting van reinigingsmethoden. De reinigingsvloei stoffen zijn biologisch afbreekbaar en wor den telkens herge bruikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 53