Textielreinigers vervangen stomerijen 'Vlekken, daar moet je wel gevoel voor hebben, hoor. Thee, drank en rode wijn. Dat zijn de gemeenste' gen. Ze willen hem schoon weg hangen. Of doorverkopen. Hoewel ik er pas een had van een vrouw die haar 25-jarig huwelijksfeest vierde en alle dames gevraagd had: kom in bruidsjurk! Meestal is de zoom vies geworden, die sleept natuurlijk over de grond." Het voor- en najaar, als de kas ten uitgeruimd worden, is het even extra druk met particuliere wasjes. ,,Dan komen er dingen uit de kast met een hardnekkig vlekje dat ze er toch uit willen hebben. Wat wij vaak zien is dat mensen het eerst zelf gaan proberen. Niet doen. Dat maakt het voor ons al leen maar lastiger. Zo'n vlek zet zich vast in de stof. Laat ons het oplossen." Aqua-Rette is een van de laatste zelfstandige stomerijen in Vlissin- gen. Achter, in de stomerij zelf, is elke centimeter benut. Grote pro fessionele wasmachines en dro gers, de machine voor 'chemisch reinigen' die het kloppend hart van de stomerij vormt. En dan zijn er nog allerlei apparaten voor de 'finish' of afwerking, zoals pers en strijktafel, de stoompop (om col bertjes te ontkreuken) en broe kentopper ('om plooien uit broe- jongeren die geen zin meer heb ben om die was zelf te doen. Daar spelen we dit jaar op in met de campagne Doe De Was De Deur Uit: voor dezelfde kosten, alles voor je geregeld. Want als je mee telt wat het kost om een wasma chine te kopen, het vloeropper vlakte dat je voor het wasproces nodig hebt, hoeveel uur je per week bezig bent, het wasmiddel en de elektriciteit, zijn de kosten ongeveer gelijk." Misleidende term trouwens, stomerij. ,,Bij het strijken en per sen van de kleding komt stoom vrij. Daar komt die naam van daag", verklaart Wennekes. ,,Vroe- ger werd daarom ook wel gespro ken over 'warme winkels'. Tegen woordig zeggen we: textielreini- ging. Een textielreiniger gebruikt onder meer oplosmiddelen om kleding te schoon te maken. Een jaar of dertig geleden zeiden de mensen ook wel 'chemisch reini gen', ter onderscheid van het rei nigen met water en zeep." De Netex viert dit jaar het hon derdjarig bestaan. Een moment om terug te kijken, maar ook voor uit. Wennekes: ,,De stomerij van weleer reinigde vooral representa tieve, hoogwaardige kleding. De afgelopen jaren kozen consumen ten voor goedkopere, casual kle ding die snel met de mode mee wisselde en vaak van minder kwa liteit was. Nu is er weer meer aan dacht voor kwaliteit en duurzaam heid. De milieubelasting is twee tot drie keer minder dan als je zelf wast. Textiel dat langer meegaat is goed voor het milieu. Kleding die door ons behandeld wordt, houdt langer zijn vorm en materiaalei genschappen. Na tien wasbeurten zie je echt verschil." Rare vlekken Rare vlekken, onbestemde geur tjes: Jan van Campenhout van sto merij Aqua-Rette in Vlissingen kijkt nergens meer van op. ,,Je hebt natuurlijk wel eens dat je zegt: gadverdamme, wat vies." Hij lacht. Een enkele keer blijkt het wasgoed een verrassing te herbergen. Jan kijkt altijd alles na. ,,Zat er een heel klein sleuteltje in dat colbert. Van een kluis, bleek later. Die man was hem al maanden kwijt. Ook wel eens een gouden kettinkje en een gouden armband, in de zak van een leren jasje. Klant blij! Zijn vrouw was plotseling in het zie kenhuis opgenomen en had hem haar sieraden gegeven. Hij had ze in zijn zak gestopt en in alle hec- tiek vergeten waar hij ze gedaan had." Een ander zijn vieze was doen - wat is daar nou leuk aan? Jan; ,,Al- les schoon te krijgen! Alle vlekken eruit!" Zus Annelies, in onvervalst Brabants: „Vlekken, daar moet je wel gevoel voor hebben, hoor. Thee, drank en rode wijn. Dat zijn de gemeenste." Bruidsjurken: die doet Annelies graag. ,,Leuk werk hoor. Ik heb er nu ook twee han- ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Annelies van Campenhout (rechts) helpt een klant in stomerij Aqua-Rette in Vlissingen. foto ruben oreel Jan van Campenhout bij het kloppend hart van elke stomerij: de machine waarin de was gereinigd wordt met behulp van biologisch afbreekbaar oplosmiddel. FOTO RUBEN OREEL Ook Sinterklaas laat zijn mantel reinigen bij stomerij Aqua-Rette. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52