Hagelwitte lakens met messcherpe vouwen, wie wil dat niet? gooien ze gewoon weg als ze vies zijn. 3 Nederlanders een proper volkje? Welnee, zegt directeur Peter Wennekes van Netex, de brancheorganisatie van stomerijen. Internationaal onderzoek wijst uit: wereldwijd zijn wij de grootste viezeriken. Wij laten onze dekbedden niet wassen, wij nvoorstelbaar: nog geen kwart van onze dekbed den of kussens wordt gereinigd. Hetzelfde geldt voor tapijten. Kostuums worden vaak na een aantal malen dragen weggegooid. En we laten het veel vuiler worden dan bijvoorbeeld de Amerikanen, voor we het weg brengen", weet Netex-directeur Peter Wennekes. Wie wordt er niet blij van de geur van schoon wasgoed, van messcherpe vouwen in hagelwit beddengoed en strakke tafella kens? Rob d'Hondt uit Hulst zeker wel: ,,O ja! Met kerst dek ik altijd de tafel en dan strijk ik het tafella ken nog eens extra voor ik het erop leg." Maar zo mooi als bij de stomerij kan hij het zelf niet. ,,Kostuums en overhemden breng ik altijd weg, wollen truien ook; dan blijven ze veel langer mooi. Mijn vrouw en ik zijn fervente stomerijklanten. We kunnen het betalen: daar moet je eerlijk in zijn. Twee keer per maand een was wegbrengen kost ons, omge rekend, zo'n 1,25 euro per dag. Wij zijn thuis met zijn vieren en dat geeft best veel was. En vooral veel strijk. Daar hebben we gewoon weg niet altijd tijd voor. Wij wer ken allebei. Het is gewoon ontzet tend gemakkelijk en fijn om het voor je te laten doen. Bovendien, je krijgt het perfect terug. Zo kan ik het zelf echt niet. Laatst nog, twee dure winterjassen: glanzend schoon en weer waterdicht terug gekregen. En als je dan 's avonds tussen dat schone, strakke bed dengoed kruiptDat is pure luxe, daar geniet ik van." Warme winkels Zo'n vijftig jaar geleden waren er rond de duizend stomerijen. Nu zie je amper nog 'warme winkels' in het straatbeeld. Maar vergis je niet, zegt Peter Wennekes, direc teur van branchevereniging Ne- tex: ,,Daarvoor in de plaats zijn zo'n vierduizend innamepunten gekomen. Er zijn minder bedrij ven, maar ze zijn groter. Dat moet, om te voldoen aan de strengere milieu-eisen." Ook de hoeveel heid wasgoed die we wegbrengen is niet kleiner geworden. Wenne- kes: ,,We voorzien nog een flinke bedrijfseconomische groei vanuit de expats, de tweeverdieners en GO ZATERDAG 14 DECEMBER 2019 komen 'Zo fijn, als een ander je was draait' ONDINE VAN DER VLEUTEN Rob d'Hondt (links) uit Hulst geeft een was af bij Carlos de Smet van Pico Bello. foto camile schelstraete O LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51