4 DAGBOEK RUINERWOLD Niemand in Drenthe wist wat Gerrit-Jan van D. negen jaar lang uitspookte op zijn boerderij in Ruinerwold. Maar voor zijn online vrienden bracht hij bijna dagelijks verslag uit. 30 juli 2010 Een nieuw huis met een groot stuk land. Gerrit- Jan van D. kan zijn geluk niet op. Op de eerste foto's die hij deelt met zijn online vrienden is nog niet veel meer te zien dan lege weilanden met wat bloemen en vooral veel brandnetels. Maar einde lijk is het contract getekend. Dit is het moment waar hij al jaren naar heeft uitgekeken. De plek waar hij een spiritueel centrum wil beginnen en trainingen gaat geven. Waar dit paradijs is? ,,In Europa'', antwoordt hij cryptisch als zijn vrienden er naar vragen. ,,Meer wil ik er niet over zeggen op internet. Later zal ik vrienden uitnodigen die iets willen leren en delen over God, spiritualiteit en alles wat de natuur ons kan leren.'' Die geheimzinnigheid is niet voor niets, biecht hij later op. ,,We zijn nog bezig met het krijgen van de vergunningen. Het ligt gevoelig met buren en de autoriteiten. Zo lang dat niet rond is, onthul ik de locatie niet. Als het allemaal is geregeld, zal ik vrienden uitnodigen.'' Maar eerst moet er nog veel worden opgeknapt en verbouwd. Het plan is om een gastenverblijf te maken, een collegezaal en genoeg ruimte om oefe ningen te houden voor honderd mensen. Hij ver wacht dat de prijs voor een overnachting niet hoog zal zijn, hooguit een vergoeding voor het verblijf, eten, elektriciteit en warmte. De trainingen zijn gratis, zo belooft Van D. September 2010 Van D. en zijn Oostenrijkse vriend Josef B. (58) klussen er op los. De eerste schutting staat inmid dels. Niet zoals bij de meeste mensen met de 'mooie kant' naar binnen gericht. Van D. keert de schutting bewust om. Door de steunbalken aan de binnenzijde te plaatsen, kan hij zelf makkelijk over de schutting kijken. Het bouwen van een schutting is niet iets wat je volgens Van D. zomaar even doet. Als de constructie met spiritueel be wustzijn wordt gemaakt, zullen vriendelijke gees ten worden uitgenodigd en voelen anderen zich minder welkom. Zijn huis ziet hij als een tempel. Ook die wordt deze eerste weken flink onder handen genomen. Van D. bouwt aan zijn eigen houtoven in het woonhuis, opgetrokken uit zelfgemaakte lemen stenen. Er komen speciale ruimtes in waar de be woners fruit en kruiden kunnen drogen en vis kunnen roken. Op de eerste verdieping van de grote schuur richt hij een werkplaats in voor 'crea tieve houtbewerking'. Het is de bedoeling dat ze hier houten spulletjes gaan maken die ze kunnen verkopen en zo een inkomen kunnen genereren. Oktober 2010 De eerste huisdieren arriveren op de boerderij. Van D. toont trots zijn nieuwste aanwinst: een Mechelse herder van acht weken oud. Hij noemt haar Wolfkout en koos voor dit ras omdat deze dieren goed zijn te trainen. ,,Dat zullen we nodig hebben op onze geïsoleerde boerderij, omdat we veel verhalen horen over rondreizende bendes.'' Een jaar later komt er nog een boxer bij, Eagle- kout. De twee honden verwijzen naar de wolf en de arend, die een belangrijke rol spelen bij tradi tionele indianenstammen in Amerika. In de jaren die volgen ontstaat er een kleine kinderboerderij met katten, konijnen, een biggetje, kippen, kal koenen, geiten. Ook brengt Van D. jonge duiven met de hand groot. Juni 2011 Van D. toont trots de nieuwe waterput waar ze in april mee zijn begonnen. ,,Helemaal gebouwd door jongeren, met een beetje advies van mijzelf over het design'', laat hij weten. Voor het eerst spreekt hij hier in versluierde taal over de zes kinderen die ook op het terrein wonen. Februari 2012 Het moment is aangebroken om de oude koeien stal te verbouwen en er zijn gedroomde oefen ruimte van te maken. In deze 'Training Hall' wil Van D. gasten laten groeien en ontwikkelen. ,,Ik heb me hier al enkele decennia op voorbereid. De sessies zullen praktisch zijn, creatief met bijvoor beeld muziek of voor lichaamsoefeningen. Andere sessies zijn meer gericht op principes om dichter bij God te komen. Zonder religieuze organisatie, zonder hiërarchie, maar puur gericht op het delen van liefde tussen mensen. Ik verwacht niet - en wil ook niet - dat er veel mensen komen. Een paar goede vrienden is genoeg.'' Bijna twee jaar later is de oefenruimte af. zaterdag 14 december 2019 ZWEMBAD negen jaar aan zijn utopia Raymond Broere Ruinerwold Met maar liefst 1600 foto's en tachtig filmpjes gaf Gerrit-Jan van D. (67) zijn vrienden een bij zonder inkijkje in het uitzonderlijke leven op de hoeve. Daarin wordt voor het eerst duidelijk dat hij in het diepste geheim bouwde aan zijn eigen spirituele centrum. Dat ook zes van zijn negen kinderen er woonden, kreeg al die jaren niemand te horen. Van D. bouwt in 2015 zijn eigen zwembad met aangren zende vijver in Yin Yang-vorm. Elke dag is Van D. een paar uur in zijn moestuin te vinden. Hij ziet het als een dagelijkse oefening en spirituele discipline. Kijk op de site bij /video Meer beelden van Ruinerwold in de afgelopen negen jaar. Zo bouwde Gerrit-Jan Op de binnenplaats begint Van D. elke dag met hardlopen en tai-chioefeningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4