ACHTER DE SCHERMEN 14 ZEELAND Als je in de Zeeuwse hoofdstad de bibliotheek bezoekt, kom je hem steevast tegen. Jan van Holst. Een man in pak, met oranje stropdas en zilveren vink op de revers. Hij staat bij de ingang, is beschikbaar en bereikbaar voor iedereen en doet 's avonds, als laatste, het licht van onze Zeeuwse bibliotheek uit. De bieb is een fijne plek om te werken", ver telt Van Holst. ,,Als beveiliging zorgen we voor alles. Niet in houdelijk, maar wel algemeen. We zijn beschikbaar en bereikbaar voor personeel, bezoekers en het gebouw en dat gaat het hele jaar door." ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, gevestigd aan de Kousteensedijk in Middelburg, kent een verscheidenheid aan ge bruikers. ,,Soms kun je er de klok op gelijk zetten. Vaste bezoekers die om romannetjes komen. Men sen die elke dag komen studeren. Werknemers. De ploeg ruimers, scholieren die boeken sorteren. Maar je hebt ook de vakantiegan gers die gastlenen.'' ,,En de ZB doet veel meer dan al leen boeken uitlenen en bewaren. Het is hier niet alleen voor men sen die geletterd zijn. Het is ook een ontmoetingsplek. We hebben dienstverlening, overheidsinfor matie en cursussen, bijvoorbeeld voor de omgang met een PC of smartphone." Zaalverhuur De ZB verhuurt ook zalen voor bijeenkomsten van allerlei clubjes. ,,Ja, dat eindigt vaak later dan de sluitingstijd van de bibliotheek. Dan ben ik later klaar met werken. Maar dat vind ik mooi, dat ieder een in de bibliotheek terechtkan." Van Holst klinkt steevast opge wekt en klantvriendelijk. Hij is er ook voor de EHBO, die wordt door een groepje verzorgd. ,,De EHBO valt reuze mee hier, vertelt Van Holst. „Soms heeft iemand een glaasje water nodig. Of er valt een kind tegen een hoek van een boekenkast. Ik heb ook watrollator-tjes bij de ingang staan voor de oudere bezoeker die slecht ter been is. Wat je doet als beveiliger heeft effect", meent Van Holst, een geboren Rotterdammer. „Het gaat steeds makkelijker door de jaren heen. Ik ben er al op mijn 21ste mee begonnen. Ik heb ook in het in- wel eens een boek uit een kast trekt tijdens zijn dienst. ,,Ik lees heel veel en heel graag boeken. Maar tijdens m'n werk lees ik al leen de PZC. Als ik in een boek zou beginnen, dan zit ik erin en ben ik weg en dat moet niet tijdens m'n werk." Eigen geluiden Van Holst neemt ons mee op een tocht door het grote bibliotheek gebouw, langs deuren en hokjes en afdelingen en eindeloos veel boekenkasten. ,,Na alle jaren ken ik ieder geluid van dit gebouw. Als je hier niet vaak komt, is het mis schien vooral een brei aan geluid. Maar echt elke afdeling heeft zijn eigen geluiden. Na 20.00 uur, als de bibliotheek zelf sluit, gaat de kachel langzaam uit. Soms wacht ik nog op het einde van een cursus of een bijeenkomst in één de za len. Dan sluit ik af en doe ik het licht uit." ternationale transport gezeten, maar op een gegeven moment was het mooi geweest en ben ik weer de beveiliging in ge gaan. De liefde heeft me naar Zeeland gebracht. De sfeer hier is perfect en ge moedelijk." Je vraagt je af of Van Holst zaterdag 14 december 2019 Jan doet als laatste 't licht uit Liesbeth Labeur i Jan van Holst: ,,Ik ken ieder geluid van de bibliotheek.'' FOTO DIRK-JAN GJELTEMA J - X'f -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42