THE PEOPLE'S GOVERNMENT NIEUWS 3 Winnaar Britse verkiezingen roept op tot eenheid na 3,5 jaar brexitgeruzie De Britse kiezer beloonde de Get Brexit Donë- campagne van premier Boris Johnson met een klinkende verkiezingszege. Wat zijn de gevolgen van die overwinning voor de brexit, de Schotten, Jeremy Corbyn en Johnson zelf? v Vf Is de brexit nu dan echt geregeld? Voor de brexitstemmer is de verkiezingsuitslag een zegen: speculaties over of het Ver enigd Koninkrijk wel of niet uit de Europese Unie zal stap pen, zijn verleden tijd. De brexit is op 31 januari een feit. Boris Johnson wil nu zijn brexitwet zo snel mogelijk door het parlement goedge keurd krijgen. Dat lijkt een for maliteit: het obstakel waar Theresa May meermaals en Johnson eerder over struikel den, een dwarsliggend parle ment, is uit de weg geruimd. In de campagne beloofde hij dat het voor kerst in kannen en kruiken zou zijn. Of hij dat redt is onzeker, maar met de ge wonnen meerderheid kan het snel gaan. Dan heeft hij zich op 31 januari aan zijn allerbelang rijkste verkiezingsbelofte ge houden: de brexit regelen. Maar wat hij er niet bij ver telde was dat de uittreding pas fase 1 van de brexit is. Op 1 fe bruari begint fase 2: de onder handelingen over de toekom stige relatie en het handelsak koord met de EU. Volgens ex perts begint dan het echt moeilijke en tijdrovende werk pas, en de EU en het VK heb ben maar elf maanden om het eens te worden. Kansloos, zegt Brussel nu al. Uitstel ligt weer op de loer, en daarmee een ramkoers van Johnson ook. Maar dat zijn zorgen voor later. Scheidt Schotland zich af? ?'ilr "TÉs'Hsi© Wat gaat Boris doen? De toon die Johnson aan sloeg in de traditionele overwinningsspeech voor de ambtswoning was heel anders dan toen hij deze zo mer aan de macht kwam. Toen scherp, provocatief en strijdbaar. Nu riep hij op tot eenheid na een periode van verdeeldheid sinds het brexitreferendum in 2016. ,,Na drieënhalf jaar geruzie dring ik er bij iedereen op aan dit af te sluiten en de genezing te laten begin nen'', zei de premier. Hij speelde in op het sentiment dat hem voor een belangrijk deel hielp aan de overwin ning in veel traditionele La- bour-regio's: het verlangen naar een brexit en een ein de aan het geruzie. ,,Het Verenigd Koninkrijk ver dient een permanente pauze van de brexitdiscus- sie.'' De premier sprak ook direct tot de groep kiezers die voor het eerst voor zijn partij kozen. ,,We zullen klokje rond werken om dat vertrouwen terug te beta len. Ik wil dat iedereen voorbereidingen kan treffen voor Kerstmis, in de weten schap dat deze 'regering van het volk' hard werkt. Zodat 2020 een jaar wordt van voorspoed, groei en hoop. Met een parlement dat er voor het volk is.'' Johnsons eerste grote prestatie zal de brexit zijn, maar wat er daarna gebeurt, is minder duidelijk. Toch wil hij volgende week al met de Queen's Speech ko men: de troonrede met de regeringsplannen. Ook staat hij voor de zware taak het koninkrijk verenigd te hou den. Johnson noemt zijn bewind een 'One Nation Conservative Government'. Het is afwachten of de hele natie zich daarin vindt. Wat nu voor Jeremy Corbyn? Na de vernietigende nederlaag is de positie van Labour-lei- der Corbyn onmogelijk geworden. Direct na de uitslag eis ten collega-parlementariërs zijn vertrek. Maar Corbyn doet de dingen graag op zijn eigen manier: in plaats van - zoals gebruikelijk - de ochtend na de verkiezingen op te stap pen, maakte hij bekend Voorlopig aan te blijven, maar de partij niet naar de volgende verkiezingen te leiden'. Cor byn denkt nu aan een leiderschapsverkiezing begin vol gend jaar, maar de druk op hem om onmiddellijk te ver trekken zal intern enorm zijn. Om Labour te redden moet hij zo snel mogelijk weg, vinden zijn tegenstanders. Zij willen een nieuwe, gematigde partijleider die meer naar het midden van het politiek spectrum neigt en daar door een bredere groep kiezers aanspreekt. De Scottish National Party (SNP) won 48 van de 59 Schotse zetels in het parlement en zoekt nu keihard de confrontatie met de Britse regering. Partijleider Nicola Stur geon eiste direct een refe rendum over onafhanke lijkheid voor Schotland. Het belangrijkste argu ment van de SNP: Schot land slaat politiek een to taal andere richting in dan de rest van het land. In Engeland haalde Johnson een enorme overwinning. Maar in Schotland verloren Johnsons Conservatie ven, en won de SNP: een linkse partij die tegen brexit is en strijdt voor een onafhankelijk Schotland. De Schotten, die met 62 procent voor remain stemden in het brexitreferen dum, worden te gen hun zin de Euro pese Unie uitgesleept, vindt Sturgeon. ,,Het is duidelijk dat Johnson een mandaat heeft om Enge land uit de EU te halen, maar hij heeft ook heel duidelijk geen mandaat om Schotland daarin mee te trekken'', zei ze. ,,Schotland moet een keuze hebben over onze eigen toekomst.'' Zo'n onafhankelijk heidsreferendum moet goedgekeurd wor den door het Britse parle ment, en de Conservatieve Partij wil daar voorlopig niets van weten. Maar mocht Schotland in de jaren na een brexit wor stelen met eventuele ne gatieve consequenties dan zal de roep om onaf hankelijkheid alleen maar groter worden. En dan kan deze verkiezingsuit slag op lange termijn grote implicaties hebben voor de eenheid in het Verenigd Ko ninkrijk. zaterdag 14 december 2019 Plots slaat Boris Johnson toon van verzoening aan Boris Johnson spreekt in Londen zijn aanhang toe na de overwinning. FOTO GETTY IMAGES Zetels in Lagerhuis Conserva tieven Meerderheid bij 326 2019 2017 I Conservatieven I Labour SNP Labour Winnaar per kiesdistrict Liberaal-democraten Overige 141219 BRON: BBC tS-wPSjiijlsJ. '*>V' -*ïfllHWi C*ui Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3