I 'Een spel van geluk en strategie' In2021 camping Waterdunen open Heen €CMTW/M Poop me CO7- uitstoot?' 9 ach scHAcie.sfeei jn wgiekmp net Je PtfigftCMINI'S van ALgeWHeiJN dan is ner toch een S Nieuwe start voor Delta Ride for the Roses ~f~Kl MAA12of?& /WlA?f WORDT H6TN VIER VRAGEN AAN KAMPIOEN RISK COR DE JONGE De Delta Ride for the Roses wordt is in 2020 van 12 tot en met 14 juni, met waarschijnlijk de toertocht vanuit Terneuzen op zaterdag en die vanuit Goes op zondag. Het jaar daarop is dat dan andersom. Interim-voorzitter Ben de Reu bevestigt het jaarlijks rouleren van de zaterdag en de zondag, maar hij houdt nog een slag om de arm over de komende editie, omdat het organiserende comité in Midden-Zeeland daar over nog zijn zegje moet doen. Na bemiddeling van De Reu maakt de Delta Ride for the Roses een nieuwe start. Er is een nieuw vijfkoppig koepelbestuur aange steld, waarin sponsor Delta en de gemeentebesturen van Goes en Terneuzen niet in zijn vertegen woordigd. Naast De Reu zitten daarin de voorzitters van de co mités boven en onder de Wester- schelde: Michel Quinten en Marc Stam. De overige bestuursleden zijn Marjolein Gernler-Van Wes ten en Henk Remijnsen. Twee maanden geleden ont stond ruzie over een bestuurs model waarbij het comité in Zeeuws-Vlaanderen zich over vallen voelde door Delta. Het mooiste is samenwerken en dan door tactisch te spelen weten te winnen Waterdunen had in augustus 2018 al klaar moeten zijn. In de Statenverga dering keek Rinus van 't Westeinde gisteren terug op eerdere debatten over het project. In november 2016 moesten de Staten 3,7 miljoen euro bijpassen en werd augustus 2018 als einddatum genoemd. In december 2017 werd gemikt op een einddatum van 31 december 2019. Nu was het weer tijd voor de jaar lijkse begroting van Waterdunen. Daarin wordt 31 december 2020 als einddatum genoemd voor de uit voering. ,,Je zou bijna kunnen den ken dat we aan het lijntje worden gehouden", aldus Van 't Westeinde. Hij is niet de enige die zich zorgen maakt. Er is een post onvoorzien van 4,7 miljoen euro. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft aangegeven dat aan het eind van de rit geld over kan blijven, maar het is ook niet uitge sloten dat er nog geld bij moet. Dat hangt met name af van het functioneren van de getijdenduiker, waarmee zout water het natuurge- bied inloopt. Met hulp van advies bureau Royal Haskoning wordt ge keken hoe die kan voldoen aan de ei sen van de Waterwet. Dat levert waarschijnlijk diverse scenario's op met verschillende prijskaartjes. CDA, PvdA, SGP en VVD willen niet verrast worden met slecht nieuws, zoals in het verleden al va ker is gebeurd. VVD en vooral Partij voor Zeeland drongen erop aan dat de regio moet profiteren van het project. De natuur is aangelegd, de zwakke schakels in de kust verhol pen, maar het wachten is op allerlei voorzieningen van recreatieonder nemer Molecaten. Volkomen mislukt ,,De belofte aan de regio moet wor den ingelost", zei Hans van Geesber- gen (VVD). Francois Babijn (PvZ) somde op dat het hotel, de wandel boulevard en de fluisterboot al uit het project zijn geschrapt. Hij vindt het project nu al 'volkomen mislukt'. ,,De terugblik klinkt heel pijnlijk", erkende Pijpelink. Toch heeft ze er nog 'alle vertrouwen in' dat behalve waterveiligheid en natuur ook de re creatie een volwaardige plaats krijgt in het project. Nog voor de zomer komt ze met een voorstel voor de grondoverdracht aan Molecaten, zo dat de aanleg van een camping kan beginnen. Die opent op 1 april 2021 en daarna volgen ook vakantiewo ningen. Van een verrassingstactiek is geen sprake, zei ze. ,,Ik blijf u in formeren over de voortgang." zaterdag 14 december 2019 GO Ernst Jan Rozendaal Terneuzen gend spelen, die slaan de hele wedstrijd de beurten over. Als je die moet vernietigen, is dat hart stikke lastig. En er zijn de agres sieve spelers, die proberen met een een continent te veroveren. Zelf probeer ik altijd om samen met een speler iemand anders kleiner te maken." Manipulatie aan de speltafel, dat hoort erbij. Ja, tijdens een potje Risk lopen de gemoederen soms hoog op, weet Jaco Moelker uit Kapelle. Hij werd drie jaar gele den Nederlands kampioen en or ganiseert nu zelf een voorronde van dat NK, in Vlissingen. Theo Giele Kapelle Die voorronde ('pre-event') vindt vandaag plaats in het Vlissingse Arsenaal. Het NK is op 18 januari in Rotterdam. Jaco Moelker ver telt over het bordspel, dat in 1957 werd bedacht door de Fransman Albert Lamorisse en daarna de wereld veroverde. J Wie doen er aan zo'n NK mee? ,,De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat het voor het overgrote deel mannen zijn. Wel mensen van alle leeftijden. Er doen veel stu denten mee en ook best wel wat vijftigers. Maar het zijn niet alleen mannen. Twee jaar geleden zaten in de finaleronde twee vrouwen." 2 Bij Risk draait het om legers en continenten. Elke deel nemer krijgt een opdracht en dobbelstenen bepalen winst en verlies als de legers ten strijde trekken. Is Risk nu een kwestie van geluk of van strate gie? ,,Het is een combinatie van beide. Jaco Moelker werd in 2016 Nederlands kampioen Risk. FOTO MARCELLE DAVIDSE Je moet geluk hebben met je op drachten en met de dobbelstenen Maar het is ook een kwestie van de andere spelers inschatten. Je hebt allerlei verschillende types. Er zijn mensen die heel verdedi- 3 In de aanvullende spelre gels staat: 'Het is niet toe gestaan te schelden of dronkenmansgedrag te verto nen.' Kunnen de gemoederen zo hoog oplopen? ,,Ja, zeker. Kijk, je mag afspreken om samen te werken tegen een derde speler. Maar soms knapt ie mand alleen het vuile werk op en gaat de ander dan ineens voor zijn eigenbelang. Je hoeft je niet aan de afspraken te houden hè, maar als je zoiets halverwege het spel doet, wordt er wel behoorlijk wraak genomen. Toch vind ik dat het mooiste: Samenwerken en dan door tactisch te spelen weten te winnen. Er wordt volop gemani puleerd aan de speltafel, want ie dereen wil uiteindelijk winnen." 4 Hoeveel Risk-spelers wor den vandaag in Vlissingen verwacht? ,,Dat valt tot nu toe fors tegen. Pas tien spelers hebben zich ge meld, terwijl aan het NK wel zes honderd mensen deelnemen. Wie mee wil doen in Vlissingen kan zich nog aanmelden via nkrisk.nl." Op 1 april 2021 gaat de camping in Waterdunen open. Dat is geen grap, hoewel tot nu toe alle data in de planning van het natuur- en recreatieproject bij Breskens zijn opgeschoven. Gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA): ,,Ik begrijp het gevoel van eerst zien, dan ge loven." Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37