r wzvyy wA, X lk blaas 100% Zeeuwse wind in je haar Staten: 'Alle Zeeuwen moeten profiteren van aandelen Evides' Installatiebedrijf Synto in Goes breidt uit na overname door Unica 5 I '4 1 /iCl Frank Balkenende Goes Synto, een in Goes gevestigde spe cialist in duurzame installaties voor gebouwen, speelt al jaren in de Ju- piler League van de installatiewe reld. Met vijftig medewerkers op de loonlijst zit het bedrijf tussen ser vet en tafellaken. Groot genoeg om de vaste installatiepartner te zijn van olieraffinaderij Zeeland Refi nery, installatiewerk te verrichten aan boord van marineschepen bij Damen in Vlissingen en het Inte graal Kindcentrum in Kloetinge Geen enkel autonoom Zeeuws bedrijf zou zoiets als de marinierskazerne tot voor kort aan kunnen van duurzame installaties te voor zien. Maar te klein voor het echt grote werk. ,,We hadden niet de menskracht en het kapitaal om hoofdaannemer te worden van hele grote installatieprojecten zoals de bouw van de tweede zeesluis in Terneuzen. Daar hopen we trou wens wel als onderaannemer on derdelen te realiseren", zegt Ver beek. Grote vier Maar dat gaat veranderen. Vorige maand nam Unica een meerder heidsbelang in het installatiebedrijf Synto. Unica is landelijk één van de vier grote allround technische dienstverleners. Het bedrijf heeft 2600 medewerkers in dienst, ver spreid over 23 vestigingen. Ook is het van alle markten thuis: oplos singen op het gebied van installa tietechniek, energie, ict, internet of things (IOT) en slimme gebouwen die bijdragen aan functionele, ge zonde en veilige leef- en werkom gevingen. Tegelijkertijd gelooft Unica in de kracht van een regionaal bedrijf. ,,Je kunt het beste zaken doen vanuit de regio. Lokale medewerkers ken nen de markt veel beter dan wij op het hoofdkantoor", onderstreept al gemeen directeur John Quist. Daarom blijft Synto ook als merk bestaan. ,,Dat is immers een begrip in Zeeland." Met het pakket, de kennis en de kracht van Unica wil Synto als Zeeuws installatiebedrijf promove ren naar de Eredivisie. Daarin bokst het op tegen grote landelijke tech nische dienstverleners zoals Spie, Je kunt het beste zaken doen vanuit de regio Engie en Croonwolter&dros die in Zeeland allemaal een filiaal bezit ten. Verbeek: ,,Tot voor kort konden we daarmee in de grote projecten niet concurreren. Nu gaan we dat niet meer uit de weg. De mariniers kazerne in Vlissingen bijvoorbeeld, dat is een project waar we als Synto nu ook vol voor gaan. Geen enkel autonoom Zeeuws bedrijf zou zoiets tot voor kort aan kunnen." Wat betekent dat voor de werk gelegenheid bij Synto? ,,Ik zie kan sen om het aantal banen op termijn te verdubbelen van 50 naar 100. Het doel is minimaal groei naar 75 me dewerkers." Jouw föhn krijgt 100% energiie van DELTA DELTA deltaenergie.nl Het is een oude wens van de Sta ten. De aandelen van het waterbe drijf horen niet in handen van een commercieel bedrijf. Als aandeel houders van PZEM willen de pro vincie en de Zeeuwse gemeenten dat het aandelenpakket van Evides, dat 355 miljoen euro waard is, 'om niet' aan hen wordt gegeven. ,,Dat scheelt een slok op onze begro ting", zei Kok gisteren tijdens de Statenvergadering. Zijn voorstel om gedeputeerde Dick van der Velde (VVD) volgende week met die stevige boodschap naar de aan deelhoudersvergadering van de PZEM te sturen, kreeg de steun van alle partijen, behalve 50 Plus. PZEM weet dat natuurlijk al lang. Het bedrijf onderzoekt of het juridische en economische eigen dom van de aandelen kan worden gesplitst. In naam worden ze dan eigendom van een BV van de pro vincie en de gemeenten, maar de jaarlijkse winst gaat naar PZEM tot het verlieslatende bedrijf financi eel weer gezond is. Met een scherp lijstje 'wensen en bedenkingen' willen de Staten duidelijk maken dat dit niet te lang meer mag duren. Elke twee jaar moeten externe deskundigen be palen of de aandelen al kunnen worden overgedragen. Financieel gezond betekent 'geen verlies' en niet 'drie jaar achtereen zwarte cij fers', zoals PZEM wil. De Staten willen ook bewijs zien dat een overdracht 'om niet' juridisch on toelaatbaar is, zoals PZEM betoogt. Hiermee willen de Staten 'een hel der signaal namens de Zeeuwse samenleving afgeven', aldus Kok. zaterdag 14 december 2019 GO Kom maar op met die grote klus Soms is een bedrijfsovername gewoon nodig om meer markt te veroveren. Met de ruggensteun van technisch dienstverlener Unica denkt het Zeeuwse instal latiebedrijf Synto nu gewapend te zijn voor veel grotere opdrach ten. De marinierskazerne in Vlis- singen bijvoorbeeld, knipoogt al gemeen directeur Marco Ver beek van Synto. - Marco Verbeek, Synto „,«»T Syntodirecteur Marco Verbeek in het nieuwe Integraal Kindcentrum in Kloetinge. Synto tekende voor de duurzame installaties in het ge bouw. FOTO MARCELLE DAVIDSE - John Quist, Unica Het tekort op de jeugdzorg in Zeeland bedraagt dit jaar 20 miljoen euro. Datzelfde bedrag vangt energiebedrijf PZEM elk jaar uit de aandelen van water bedrijf Evides. Dat zint de Sta ten niet. Wim Kok (SGP): ,,Wie heeft maatschappelijk recht op die 20 miljoen?" Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33