24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV De ontknoping van Maestro en de start van een nieuw seizoen Heel Holland Bakttrekken morgenavond een miljoenenpubliek naar NPO 1. Waarom kijken we graag naar programma's die ambachten in de schijnwerpers zetten? Lekker avondje zappen Voor wie er oog voor had, bood de tv donder dagavond een wrange tegenstelling. Met aan de ene kant de hedendaagse sterren die er niet voor terugdeinzen om hun privésores voor de tv-camera's uit te vechten, waarbij de meest in tieme details langskomen. En aan de andere kant de Indiëveteranen van dik in de 90 die tegen Coen Verbraak in Onze jongens op Java, veelal voor het eerst van hun leven, vertelden over wat ze daar hebben meegemaakt en hoe dat hun leven heeft bepaald. Je zou kunnen stellen dat de mensheid en de maatschappij in zeventig jaar behoorlijk wat progressie heeft gemaakt. Er is nauwelijks gêne meer om iets te benoemen. Er worden persoon lijke documentaires gemaakt over de meest in tieme onderwerpen, zoals het gebrek aan zin in seks, jarenlang seksueel misbruik en ongewenste kinderloosheid. Overtreffende trap was Bridget Maasland die donderdag naar de rechter stapte omdat Privé/De Telegraafh ad gesuggereerd dat zij en An- dré Hazes vijfjaar geleden al een keer seks had ge had. Tijdens de afterparty van de meest recente bruiloft van Patty Brard, in het flessenhok van een scharrig café in Amsterdam, ten overstaande van de halve Shownieuws-redactie, terwijl Dré toen al met Monique was. Ze vond, voornamelijk voor haar 11-jarige zoon, dat ze die leugen en het bijbe horende etiket 'sloerie' niet hoefde te pikken. Wat natuurlijk haar goed recht is. Maar ik vroeg me al leen wel af of alle aandacht voor de rechtszaak, de gretig ronkende camera's en getuigenverklaringen als 'ze stond met haar slipje op haar enkels' het niet juist allemaal nog net een tandje erger maakte voor haar en haar zoon. Het contrast met Onze Jongens op Java kon een uur later niet groter zijn. In die zwarte peri ode uit onze nationale geschiedenis was zwijgen jarenlang het devies. Het is razend knap dat Ver braak die Indiëveteranen aan het praten heeft ge kregen en de visuele vorm die hij koos, is ronduit briljant. De camera staat heel dicht op het gezicht van de geïnterviewden en registreert elke plooi en groef. Maar vooral de ogen en de emotie erin. En die ogen vertelden soms een heel ander verhaal dan wat er werd gezegd. Ogen van mannen die als onschuldige jonge knapen voor het vaderland op pad gingen, slecht voorbereid in een hel terecht kwamen, 6200 kameraden verloren en bij terug komst werden onthaald als moordenaars en oor logsmisdadigers. Met als cru detail dat ze vervol gens werden afgescheept met 300 gulden en een maand vrij reizen, derde klas. Ja, we hebben als mensheid vooruitgang geboekt. Maar met de zaak-Bridget in gedachten: waar ein digt die precies? Roses op Pinkpop Evers keert even terug Het zijn ogenschijnlijk twee heel verschillende programma's. Bij de een staat buurvrouw Tina te zwoegen op de perfecte appelflap, bij de ander probeert een BN'er een orkest van professionele muzikanten te leiden. De een zo herkenbaar, iemand als jij en ik die zich toevallig heeft toege legd op het perfectioneren van de baksels die we thuis ook wel eens maken. De ander een onbereikbare beroemdheid die iets doet met wat vaak wordt gezien als 'moeilijke mu ziek'. Toch ligt het dichter bij elkaar dan je zou denken, zegt Omroep MAX- baas Jan Slagter, maker van Heel Hol land Bakt. ,,Want iedereen zit wel eens op de maat van muziek mee te tikken. Maestro laat, net als Heel Hol land Bakt, vakmanschap zien. Bij beide is het zo dat je, als je maar ge noeg oefent, er veel beter in kan wor den. De BN'ers van Maestro worden in zo'n seizoen niet de nieuwe Jaap van Zweden, maar ze leren wel maat houden. En zonder dat je in een Te- leac-cursus verzeild raakt, leer je op een toegankelijke manier over bak- technieken of klassieke muziek.'' Dat zit niet alleen in hits als Mae stro en Heel Holland Bakt, maar ook nieuwere shows als Aan 't Zand (zandsculpturen maken) en Project Rembrandt (schilderen). Ook daarin draait het om ambachten waarin je jezelf zou kunnen perfectioneren. ,,We hebben allemaal wel eens een TELEVISIE zandkasteel geprobeerd te bouwen met een emmertje en een schepje, al leen kunnen deze mensen het net een tikkeltje beter'', zegt Slagter. Vervlogen tijden Dit soort programma's nodigt bo vendien uit tot het ondernemen van actie, denkt televisiekenner Bert van der Veer. ,,Niet dat je aan het dirige ren slaat, maar je zet misschien wel wat vaker klassieke muziek op. En je wil toch ook zelfs eens proberen zo'n taart te bakken'', zegt Van der Veer, die als regisseur betrokken was bij programma's als Toppop, de Sound- Taarten bakken brengt ons terug naar de vorige eeuw, naar een leven zonder telefoons mixshow en Barend Van Dorp. ,,Die neiging om tot actie over te gaan heb je totaal niet bij een programma als Expeditie Robinson (ook morgen avond op tv, zie kader). Althans, ik zie mezelf niet op een onbewoond eiland over de meest vreselijke con structies klimmen.'' De ambachte lijkheid en het vakmanschap die in Heel Holland Bakt en Maestro centraal staan, zorgen voor 'geruststellende Quote van de dag Ik begin met warme chocolademelk en het eindigt altijd met rode wijn Contrast MUZIEK Guns N' Roses sluit op zondag 21 juni Pinkpop af. Eerder werd al bekend dat onder meer ook de Red Hot Chili Peppers, Keane, Kensington, Twenty One Pi lots en Post Ma- lone op de 51ste editie van het muziekfestival staan. RADIO Edwin Evers is vanaf maandag weer een week op de radio te horen. Tussen 14.00 en 16.00 uur presenteert hij op Radio 10 de Top 4000. Evers, die stopte met zijn show op Radio 538, houdt het bij een tijdelijke rentree. zaterdag 14 december 2019 De kracht Marlies van Leeuwen Morgenavond kunt u op de bank ploffen voor meerdere kijkcijferknallers. Op NPO 1 strijden Lucas Hamming en Monic Hen- drickx om de gouden baton in- Maestro (om 20.25 uur). Daarna proberen vijftig thuisbak- kers juryleden Janny van der Heijden en Robèrt van Beckhoven te overtuigen van hun bakkwalitei- ten in het nieuwe seizoen van Heel Holland Bakt (om 21.35 uur). Wie liever BN'ers ziet afzien op een on bewoond eiland, kan om 20:00 uur zappen naar RTL 4 voor de ontkno ping van Expedi tie Robinson. —Bert van der Veer, televisiekenner —Actrice Ilse Warringa vertelt in Beau Monde wat ze het liefst drink tijdens de kerst dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24