f 23 Succes op teamsprint HANDBAL WK VROUWEN IN JAPAN Olympische limiet Toussaint Krol langer bij Jumbo-Visma Op zijn oude dag staat handbaldier Harrie Weerman (72) aan de vooravond van - wie weet - sporthistorie. Als assistent-coach van Oranje geniet hij van de 'terriërs', die hij als meisjes zag binnenkomen bij de academie en die morgen de WK-finale spelen tegen Spanje. Hij is op weg naar een glaasje sake in Kumamoto. Even bijkomen. Niet alleen van de thriller van een halve finale tegen Rusland (33-32), ook van het gegil en gezang van de handbalsters na afloop. In het hos sende kringetje na afloop werd het aloude 'We gaan nog niet naar huis, want moeder is niet thuis' ingezet. ,,Die Hollandse meezingers kan ik nog wel aan. Maar dat gebonk en gebots even later in de busDat vinden de oudjes minder prettig." Harrie Weerman heeft in een jaar of zestig handbal wel het een en an der gezien. De nuchtere Drent (72) is niet snel in de war of uitbundig. Maar die wedstrijd tegen Rusland, poeh, dat was er wel eentje. Een 'Krimi', noemt Weerman het in goed Duits. Hij had genoten van de getergde Lois Abbingh, die haar clubcoach bij Rostov-Don en te vens bondscoach van Rusland wilde laten zien dat hij haar niet meer op de bank moet zetten. Van 'terriërs' Danick Snelder en Jessy Kramer, die het 'vieze werk' op knapten in de dekking. Maar mis- schien nog wel het meest van Esta- vana Polman, die het veld op liep en zei 'zin te hebben om lekker een balletje te gooien'. ,,Eén en al hand- balplezier en beleving. Dat typeert deze groep." Weerman kent de kern van dit Nederlands team al jaren. Met Mo nique Tijsterman richtte hij in 2006 op Papendal de Handbalacademie op, voor talentvolle meiden. Snel- der en Laura van der Heijden, giste ren één van de uitblinkers en maker van de winnende goal, zaten in de eerste lichting. De rest kwam later. Weerman zag de meisjes vrouwen worden, barstend van fysieke po wer en mentale onverzettelijkheid. Nederlandse cultuur Toen 'Manu' Mayonnade begin dit jaar werd aangesteld als bondscoach kreeg hij twee assistenten: de Rus sin Ekaterina ('Katja') Andrijoesjina en Weerman. Oud-international, oud-bondscoach van de mannen en handbaldier. Behalve helpen bij de trainingen vormt hij ook een soort verbindingslus tussen coach en speelsters. Zo legt hij Mayonnade, een Fransman, de Nederlandse cul tuur en mentaliteit uit: ,,Hij heeft Er ligt een unieke kans om goud te winnen. Voor zo'n klein landje, ik vind het nogal wat het soms hartstikke moeilijk en moet nog steeds aan dingen wen nen. Dit is inmiddels een gelou terde ploeg, de speelsters hebben veel meegemaakt en zijn mondig. Ik help en begeleid hem, geef tips. Maar alles op de achtergrond. Ik heb genoeg jaren aan het front gewerkt. En Manu doet het hartstikke goed." Wat Weerman de afgelopen we ken opviel was de zelfkritische houding van de speelsters na de drie nederlagen. ,,Alles kan tegen elkaar worden gezegd, maar ieder een neemt ook eigen verantwoor delijkheid. Dan hoor je: mijn schot percentage was niet goed genoeg, ik bewoog vandaag te langzaam. Het is onvoorstelbaar hoe dit team elke keer de knop omzet en uit het dal klimt. Er dat zonder één moment van paniek." Spanning breken Wie trekt nou de kar als het even tegenzit? Wie weet met een grap de spanning voor een kraker tegen Noorwegen of Rusland te breken? ,,Danick, Lois, Estavana en Tess Wester", zegt Weerman. ,,Toch ook de dirigenten op het veld. Als ze op hun kamers zitten vormen de jon kies en de oudere meiden onder ling hun groepjes, daarbuiten is het een geweldige eenheid. Ook de speelsters die al het hele toernooi volle bak trainen, terwijl ze op de tribune zitten, verdienen alle lof." In het enerverende WK ging Oranje een paar keer van bagger- wedstrijd naar superstunt. Morgen middag is Spanje de verrassende te genstander in de finale. ,,We mo gen nu enthousiast zijn, maar er ligt ook een unieke kans om voor het eerst goud te winnen op een WK", zegt Weerman. ,,Voor zo'n klein handballandje, ik vind het nogal wat. En dat op mijn oude dag." zaterdag 14 december 2019 SCHAATSEN Nederland heeft bij de wereldbeker in Nagano de laatste team sprint voor vrouwen ge wonnen. Oranje finishte na de afvalrace over drie ron den in 1.28,05. Namens Oranje kwamen Sanneke de Neeling, Dione Voskamp en Michelle de Jong in actie. Ook de Nederlandse mannen eindigden als eer ste in de wereldbeker stand. De gelegenheids- ploeg met DaiDai Ntab, Lennart Velema en Hein Otterspeer kwam in Japan overigens niet verder dan de vijfde tijd: 1.21,49. iMsuric ZWEMMEN Kira Toussaint heeft zich op de 100 meter rugslag geplaatst voor de Olympische Spelen. Bij de Swim Cup in Amsterdam dook Toussaint al in de se ries onder de limiet van 59,90 seconden. De 25-ja- rige Amsterdamse tikte in het Sloterparkbad aan in 59,63 en verzekerde zich daarmee van een ticket voor Tokio 2020. Ze vierde het met een gebalde vuist in de lucht. Toussaint ver overde vorige week bij de EK kortebaan individuele ti tels op de 50 en 100 rug. Op de langste afstand, de 200 meter, pakte ze brons. SCHAATSEN Jumbo-Visma heeft het contract van Tho mas Krol opengebroken en verlengd tot 2022. Daar door staat Krol, regerend wereldkampioen op de 1500 meter, tot na de Olympische Winterspelen van Peking onder contract bij de schaatsploeg van coach Jac Orie. ,,Sinds ik bij Jac zit, heb ik enorme progressie geboekt en doe ik bij de grote toernooien mee om het goud. Ik ben dan ook van mening dat dit voor mij de ideale route is om over twee jaar bij de Spelen van Peking mee te kunnen strijden om de me dailles", aldus Krol. Hij be leefde afgelopen seizoen zijn internationale door braak. Lois Abbingh is op de grond gedoken na de winst op Rusland. Keepster Tess Wester komt er ook bij liggen. foto henk seppen 'Plezier en beleving typeren deze groep' Rik Spekenbrink Kumamoto - Harrie Weerman |MEDERLAN05E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23