O PSV moet het 'uitsyndroom' Nicolai Jorgensen wil tegen PSV eindelijk 18 Het seizoen is voor Nicolai J0rgensen (28) van Feyenoord vooralsnog een gevecht. De Deense aanvaller worstelde met zijn fitheid en miste opgelegde kansen. Bovendien staat het elftal slechts achtste in de eredivisie. ,,Soms krijg je domme gedachten die je nergens brengen.'' Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU p een festivalterrein in Hilvarenbeek, aan zo'n houten picknicktafel, zaten mijn vrienden en ik net een bordje Vietnamees We hadden een houten kop. De avond er voor was het nogal uit de hand gelopen. Het bier smaakte nog niet echt. We dronken op karakter. Op het strandje verderop begon net een band te spelen, de zon scheen, het beste deel van de dag stond op het punt van beginnen. Joost liet een ver nietigende ruft. Ik wilde er ook net eentje laten, een nog hardere, toen er opeens iets onverwachts en ontnuchterends gebeurde, iets wat me in één klap terugbracht naar de keiharde realiteit van al ledag. Michael van Praag stuurde een appje. Ik had een onaardig stukje geschreven in de zater dagkrant, want Van Praag had eerder die week zijn legendarische 'Indrukwekkend!'-tweet geplaatst vanuit een leeg stadion in Bakoe. Eerlijk gezegd was ik al vergeten wat ik daar precies over had be weerd, maar de UEFA- bestuurder nam geen genoegen met een dappere poging tot af poeieren. Terwijl mijn vrien den mijmerden over een nieuwe portie noedels met loempia's, zat ik plots met een voetbalbestuurder van 71 jaar in een app-dis- cussie waar niet meer aan te ontsnappen viel. Sluw afwimpelen werkte averechts. Het ging van kwaad tot er ger. Elke keer wanneer ik dicht richting Trish Trash (garagepunk) of Fat White Family (Britrock) te kunnen sloffen, kwam er weer een nieuw be richt vol beschuldigingen, verwijten en levensles sen. Goed zou het niet meer komen. Ik moest aan die rare zomermiddag denken, toen Michael van Praag deze week zijn af scheidsrede hield, op de kerstborrel voor Neder landse media in Zeist. Na dertig jaar als voetbalbe stuurder zwaait Van Praag deze maand af. Het was een kort en bondig verhaaltje, hooguit twee appjes lang. 'Vaarwel, bedankt en tot ziens', veel meer had het niet om het lijf. Het is niet zo dat ik diep ontroerd raakte. Van Praag en uw stukjes schrijver hebben erg weinig gemeen. Toch kun je heel veel over Michael van Praag vinden, lef kun je hem niet ontzeggen - en hij gaf volop kleur aan ons voetbal. Van het illustere voor zitterskwartet Van den Herik-Van Raaij-Aalbers- Van Praag was hij de last man standing. Hij ging als eerste voetbalbestuurder openlijk de strijd aan met Sepp Blatter en diens corrupte FIFA-imperium. Op Twitter gaat Van Praag tegenwoordig met ie dereen in discussie, meestal zonder enige vorm van tact. Je kunt hem wereldvreemd, ijdel of enorm pedant vinden, maar ook dapper. Michael van Praag overleefde dertig jaar in de jungle van het voetbal, te midden van foute bobo's en duistere spelletjes, en er viel van alles op hem aan te merken, Michel Platini bleek een dis cutabele vriend, maar zijn eigen integriteit stond nooit serieus ter discussie. Op voorwaarde dat hij me nooit meer appt tij dens een doldwaas festivalweekend, geef ik hem daar graag de credits voor. Drie decennia voetbal bestuurder, toch een schoon pak. Een wereldprestatie. te eten. Van Praag ging als eerste bestuurder openlijk de strijd aan met Sepp Blatter en diens corrupte FIFA-imperium Aké mist zes weken Polling de sterkste Kim Polling heeft op de World Mas ters de titel veroverd in de klasse tot 70 kilogram. Polling was in China in de fi nale, een Ne derlands on deronsje, Sanne van Dijke met een ippon de baas. Aan de World Mas ters in Qing- dao doen per klasse de beste 36 ju doka's van de wereldrang lijst mee. e geboorte van een kind is ui teraard de ul tieme manier om strubbelin gen in het dage lijks leven te re lativeren. Nicolai J0rgensen (28) had deze week wel andere dingen aan zijn hoofd dan voortdurend terugdenken aan de gemiste kans in Arnhem tegen Vitesse (0-0), de bal die Feyenoord aan drie punten had moeten helpen maar in de tri bune van de Gelredome belandde. De Deen stond zijn vrouw The resa bij, die elk moment hun eer ste kind op de wereld kan gaan zetten. ,,Het wordt een zoon'', zegt J0rgensen, die om die reden don derdag de verloren Europese uit wedstrijd tegen FC Porto (3-2) aan zich voorbij moest laten gaan. ,,Mijn zoon wordt een Rotterdam mer. Ik ga hem snel leren om te dribbelen met twee benen. En om doelpunten te maken, haha.'' Dat laatste was een ware specia liteit van de spits van het Deense elftal. In zijn debuutseizoen bij Feyenoord, dat hem overnam van FC Kopenhagen, werd hij zelfs topscorer van Nederland met 21 competitietreffers. Maar blessure leed wierp hem ver terug. Voor het tweede seizoen op rij miste de Scandinaviër de voorbereiding op het seizoen. En een voetbalwet is dat terugkeren tijdens een seizoen uitermate lastig is. ,,Dat is zo ongelooflijk moeilijk'', zegt J0rgensen. ,,Ik maak het nu voor de tweede keer achter elkaar mee. Een ramp. Ik wil zo graag fit zijn en als dat maar niet lukt, krijg je al die domme gedachten in je hoofd die je nergens brengen. Maar het komt goed. De laatste weken van 2019 zullen in het teken staan van doorbijten. En vervol- Ik denk wel dat de club iets gaat doen in januari. Concurrentie zal ons goed doen gens wil ik tijdens de winterstop een inhaalslag maken. Ik blijf zelfs in Rotterdam om door te trainen.'' J0rgensen weet ook alle ogen op zich gericht. Omdat Feyenoord het seizoen begon zonder volwaardige tweede centrumspits, kijkt ieder een naar de Deen. J0rgensen: ,,Dat is het niet, maar het blijft een feit dat eigenlijk al leen de jonge Nouafal Bannis er is als andere spits. Luis Sinisterra speelt er af en toe. En eerder ook Steven Berghuis. Maar dat zijn van origine buitenspelers.'' ,,Je kunt als voetballer zeggen dat zoiets je helemaal niets doet, maar dat is onzin. Natuurlijk doet het iets met mij. Ik voel de druk op mijn schouders. Maar ik doe er echt alles aan. Ik eet gezond, ik slaap voldoende, ik train hard. Ik kan mezelf niets verwijten. Maar het is duidelijk dat de blik op mij is gericht.'' De laatste zes busritten naar uit wedstrijden? Die eindigden voor PSV allemaal met een kater op de terugweg. Of het nu in Utrecht was of op Spangen, in Emmen of Til burg, of over de grens in Oostenrijk en Portugal; overal liet PSV zich af bluffen, afschminken en wegjagen. Met de staart tussen de benen zochten spelers en trainers hun luxe touringcar op. Gaat het morgen ook weer zo in Rotterdam-Zuid? Of doorbreekt PSV eindelijk dit topclubonwaar- dige patroon? Eigenlijk moet dat, wil de ploeg ervan profiteren dat Ajax en AZ tegen elkaar spelen en er aan de top van de ranglijst dus minimaal één ploeg punten ver speelt. Maar welk houvast is er voor de eigen overlevingsstrijd in de Kuip? Misschien dat Feyenoord óók labiel is. Donderdagavond leverden ze nog een slijtageslag in Porto. ,,Bewustwording, dat is het grootste item in dit team'', zegt Nick Viergever. De op één na oud ste basisspeler van PSV heeft het over het besef wat spelen bij een topclub inhoudt. De ervaring met elke week moéten winnen. ,,Het verschil tussen twee speelhelften is bij ons veel te groot. Dan spelen we bijvoorbeeld een goede eerste helft en gaat na rust alle tempo eruit'', ziet Viergever. ,,Je moet er plezier in hebben om loopacties te bHjven maken, om op de juiste momenten druk te bHjven zetten, ongeacht de stand of de omstandigheden.'' Bij Viergever kwam de bewustwor ding met de stappen die hij maakte. Hij ging van Sparta eerst naar AZ en van AZ door naar Ajax. ,,Je moet momenten herkennen, gebruiken en soms ook misbrui ken'', zegt PSV-coach en ervarings deskundige Mark van Bommel, die zaterdag 14 december 2019 Schoon De bondsvoorzitter van de KNVB was erg boos. GO VOETBAL De ham stringbles sure die Na than Aké (24) vorige week in de thuis wedstrijd tegen Liver pool opliep, houdt de ver dediger van Bournemouth zes weken aan de kant. De internatio nal van het Nederlands elftal kan zijn club dus niet helpen tijdens het drukke programma met de feestdagen. JUDO 'Het frustreert me wel, maar het komt goed' Mikos Gouka Rotterdam - Nicolai J0rgensen Kan dat beklemmend werken? En dan kijken de mensen naar Ü0rgensen... En dan zien mensen jou tegen PSV won op 3 oktober voor het laatst een uitduel. En nu wacht morgen ook nog een bezoek aan de Kuip. Van de vaste basisspe lers weten alleen Daniel Schwaab en Steven Bergwijn nog hoe het is om daar met de Eindhovense club te winnen. Maarten Wijffels Eindhoven o a V)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18