O DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 Kevin Tulip (34) werd verliefd op Primark toen hij er in de winkel werkte en klom op tot directeur van Primark Benelux. „Mijn moeder smeekte me er goed over na te denken.'' 1^ CARRIÈRE KLEDING De brexit is een feit - de optie van het toch nog blijven is nu echt van tafel. Op 1 fe bruari beginnen de onderhandelin gen over de handelsrelatie die Eu ropa met het Verenigd Koninkrijk zal gaan krijgen. Johnson en kornui ten wanen zich zeker van hun glori euze toekomst met in hun achter hoofd de altijd basale mogelijkheid om handel te drijven op de voor waarden van de Wereldhandelsor ganisatie (WTO). Maar wat velen zich niet realise ren is dat diezelfde WTO - waarin 164 landen afspraken over handel, standaarden en conflictafhandeling vastleggen - deze week ook in stilte is geïmplodeerd. Afgelopen woens dag was het moment dat de afdeling binnen de WTO die ultimo over conflicten oordeelt, de facto niet meer functioneert. Er zijn simpel weg onvoldoende rechters om over een conflict te oordelen, omdat de Amerikanen alle benoemingen hebben geblokkeerd. Zonder deze afdeling heeft de WTO nauwelijks nog een poot om op te staan. Als Donald Trump ons nu met tarieven om de oren wil slaan dan is er in feite geen onafhankelijke rechter meer waarbij we in beroep kunnen gaan als we denken dat dit tegen de regels is. Nu is de WTO al geruime tijd ver zwakt en worden regels steeds ver der gebogen door landen om hun zin door te drijven. We verbaasden ons nog niet zo lang geleden over de blokkering van Huawei-producten door de Amerikanen op grond van de nationale veiligheid die in het geding zou zijn. Inmiddels zijn er al zeker zes andere gevallen waarin landen zich beroepen op 'nationale veiligheid' om concurrenten de deur te wijzen. De handelsoorlog, de WTO die implodeert, de Britten die nu echt uitstappen: het zijn alle maal ontwikkelingen die de samen hang tussen landen in rap tempo ontrafelen. Eenmaal ontrafeld is er het gevaar dat individuele landen een fiscale race naar de bodem in gang zetten om het bedrijfsleven aan zich te binden. Een fiscale race naar de bodem holt overheidsbud getten wereldwijd uit. Die budget ten zijn ook bij ons nodig voor on derwijs, jeugdzorg en politie. Zon der hen is er geen basisvoorwaarde voor sociale cohesie, rust en vrede. En om het nog wat dramatischer te Klimaatverandering kan niet beheersbaar blijven zonder instituten als de WTO maken, de klimaatverandering - een van de grootste en meest schu rende uitdagingen van onze tijd - kan niet beheersbaar blijven zonder internationale samenwerking in in stituten zoals de WTO. Toch ben ik niet alleen maar pes simistisch en dat komt door een de bat waaraan ik laatst deelnam met een WTO-deskundige met ontzet tend veel praktijkervaring, Ernst- Ulrich Petersmann. Hij vertelde dat de WTO ontstond doordat de voor loper - de GATT - uit elkaar dreigde te vallen en een kleine groep landen het voortouw nam om op basis van een nieuwe set van afspraken han del te drijven. Doordat ze een blok vormden, konden ze steeds meer landen overhalen mee te doen op voorwaarde dat ze zich committeer den aan de nieuwe regels. De nieuwe Green Deal die Europa nu aan het sluiten is, zou volgens hem de basis kunnen vormen voor die nieuwe regels rondom klimaat- vriendelijk handel drijven. Het is een torenhoge ambitie, maar we kunnen het ons simpelweg niet ver oorloven om er niet vol voor te gaan. Altice Europe ABN Amro Kiadis Pharma Galapagos atuurlijk trekt Kevin Tulip een kersttrui aan als hij met de feestdagen naar huis gaat. Die kersttrui, die hoort er gewoon bij. In het Primarkfiliaal aan het Amster damse Damrak staat hij bij de schap pen met de gebreide truien. De Star Wars-trui met Darth Vader is net binnen, en natuurlijk is er de klassie ker: de Coca-Colatrui. ,,Iedereens fa voriet", zegt de Engelsman. „Holidays are coming!" Misschien schittert er iets van iro nie in de ogen van de directeur van Primark Benelux, maar oprechte lol overheerst. Anders kun je niet, een paar meter verderop, een pleidooi houden voor de 'Fam Jam', de pyja maset voor de hele familie - zelfs voor de hond. We lopen verder terwijl Tulip met feitjes blijft strooien: rokken en jur ken zijn in Nederland net wat langer dan in de rest van Europa, mannen komen eigenlijk alleen op zaterdag de winkel in en Nederland zweert bij de spijkerbroek. Op de eerste etage hangen de one- sies, pluizige huispakken uit één stuk. Voorheen was het kledingstuk vooral bedoeld voor kinderen maar hier hangen ze in volwassenenma- ten. ,,Toen we die in 2008 introdu ceerden in Rotterdam, waren ze met een een succes. Een paar jaar geleden waren ze trendy, nu zijn ze meer voor een avondje thuis voor de televi sie.'' ,,Je kunt hem wel goed dragen als je gescheiden bent! Lekker in je onesie Bridget Jones kijken op de bank.'' En dan, serieus: ,,We verkopen ze rond carnaval veel in Venlo en Eindho ven.'' ,,Nou, die gaan minder los dan Bra banders. Als zij feestvieren, gaan ze er volledig voor. Ik ben dol op carna val. Ongelooflijk, hoe een hele stad dan opeens tot stilstand komt en feestviert.'' Eindhoven doet Tulip denken aan Newcastle, de industriestad in Noordoost-Engeland waar hij op groeide als middelste kind in een ar beidersgezin. Ook een industriestad, waar de oude fabrieken bestaan naast een nieuwe innovatieve sector. ,,De mensen zijn ook heel gericht op fa milie, samen uitgaan, samen eten.'' In 2014 kwam Tulip vanuit Enge land naar Eindhoven om een grote nieuwe Primark op te zetten Zijn va der was verwarmingsmonteur, zijn moeder werkte in de kinderopvang en draaide nachtdiensten in een su permarkt. ,,Ik denk het, maar vroeger had ik dat helemaal niet zo door. Ik kan me wel herinneren dat mijn moeder soms, als ze een dag gewerkt had, thuis kwam en er dan 's avonds weer van door ging voor een nachtdienst. Mijn @sandraphlippen j Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 14 december 2019 GO De Franse ka belaar sloot de beursweek als winnaar in de MidKap. De geruisloze 45% implosie van de W De grootbank boekte een be scheiden winst. -2% De biotechno- loog eindigde ook in de min. De biotechno- loog was de grootste daler in de AEX. E o 'Een lage prijs is niet hetzelfde als slechte ethiek' Vera Spaans Amsterdam Mijn man zou een scheiding aan vragen als ik zo'n ding aan zou trekken. Nemen andere Nederlanders zich zelf te serieus? Was het moeilijk om rond te komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14