Graffitikunst, gemaakt en geveild in Nuenen ZEELAND 15 Weg met de emmertjes op het strand! Het Eindhovense bedrijf Searious Business strijdt tegen plastic vervuiling op vakantie-eilanden. Het Eindhovense bedrijf Searious Business wil samen met de Inter national Union for Conservation of Nature (IUCN) een einde ma ken aan de plastic vervuiling op zes eilanden in de Caraïben en de Pacific. Noorwegen steunt het ini tiatief met zes miljoen euro. Het project 'Plastic Waste Free Islands' start in januari in de Caraïben op de eilanden St. Lucia, Antigua/Barbuda en Grenada en in februari op de eilanden in de Pacific: Fiji, Vanuatu en Samoa. Samen met visserij, overheid, toeristische sector, afvalverwer kingsbedrijven en de inzet van een aantal multinationals moet er volgens Willemijn Peeters, op richter en CEO van Searious Busi ness, een kordaat actieplan per eiland komen. Het plastic-afval probleem is pas getackeld als het systeem ter plaatse verandert. Peeters: ,,Ik ben niet tegen plas tic, maar tegen de manier waarop het nu gebruikt wordt. Als je al leen al kijkt naar schepjes en emmertjes die toeristen achterla ten na hun vakantieWat als je die zou verhuren in plaats van verkopen? Wat als je als toerist op het eiland een goed recyclebare petfles meekrijgt die je bij tappun ten kunt vullen? Of als miniflesjes shampoo in hotels worden ver- vangen door tappunten? Het is be langrijk dat locals meedenken in omdenken.'' Mini-samenlevingen Peeters wil op deze manier het wegwerpplastic op de eilanden met 80 procent terugdringen. De eilanden zijn volgens Peeters een ideale 'proeftuin'. ,,Het zijn mini- samenlevingen met een gesloten kringloop, waardoor je nauwkeu rig kunt vaststellen wat de gevol gen zijn van systeemveranderin gen. Alles op een eiland wordt ver pakt ingevoerd zodat het langer houdbaar blijft.'' ,,We moeten per eiland kijken wat de optimale werkwijze is, zor gen dat er geen nieuw plastic komt en dat wat er al is, op het eiland zelf recyclen. Dat creëert banen, je moet inwoners opleiden. Belang rijk is dat de eilanden allemaal een eigen overheid hebben met eigen zeggenschap.'' De inzet van IUCN richt zich in het project op de overheden. De ambities van Searious Busi ness reiken verder, zegt Peeters. ,,We gaan een blauwdruk ontwik kelen en delen die met andere ei landen. Uiteindelijk kunnen we best practises ook op het vasteland, in Europa toepassen. Dit maakt het initiatief ook een soort speel tuin voor grote bedrijven die nieuwe innovaties willen testen.'' Ik ben niet tegen plastic, maar tegen de manier waarop het gebruikt wordt De Spaanse graffiti kunstenaar Belin was te gast in Nuenen. De werken die hij toen maakte, biedt zijn gastheer nu te koop aan. Twaalf panelen die de wereldberoemde Spaanse graffiti-kun stenaar Belin in Nue- nen maakte, worden deze week online geveild. De op brengst van de verkoop investeert Kees Rovers in het gastatelier bij zijn huis aan de Berg. Twee keer, in 2011 en 2013, lo geerde Belin op uitnodiging van Rovers in Nuenen. De oude schuur bij zijn huis fungeerde als werkplaats. Rovers betaalde het salaris en de reis- en verblijfkos ten van de kunstenaar. Als tegen prestatie kreeg hij de kunstwer ken die de Spanjaard maakte. Panelen Twaalf houten panelen met spuitbuskunst geïnspireerd op Vincent van Gogh en Jeroen Bosch waren het resultaat. En met een breedte van soms wel drie meter is het niet bepaald kunst die je in de huiskamer op hangt. Doorgaans is zijn werk te vinden op muren in grote steden over de hele wereld, ook op Strijp-S in Eindhoven. Rovers ging op zoek naar mu sea of instellingen die de 'Nue- nense' werken voor een zacht prijsje willen kopen en expose ren. Tevergeefs, hij moest zelfs een garagebox huren om de kunst op te slaan. Zo groeide het idee de kunstwerken te laten taxeren en veilen. Vanaf 3000 euro per stuk veilt Catawiki de schilderijen deze week online. De markt waarde ligt vermoedelijk stukken hoger, denkt expert en kunste naar Ard Doko. De taxateur en veilingmeester van Catawiki schat dat een opbrengst tussen 15.000 en 20.000 euro per stuk mogelijk is. ,,Belin behoort tot de top van de surrealistische por- tretschilders in het genre van de straatkunst. De prijzen zijn in de afgelopen jaren flink omhoog ge gaan.'' Rovers (74) kent de statuur van zijn veertigjarige Spaanse vriend maar was desondanks verbaasd over de vraagprijs. ,,Ik vond de schatting aan de hoge kant.'' De Nuenenaar benadrukt dat hij Belin destijds een riant salaris heeft betaald maar erkent dat zijn kosten ruimschoots worden ge- De prijzen zijn in de afgelopen jaren flink omhoog gegaan compenseerd als alle schilderijen worden verkocht. De opbrengst gaat niet naar hemzelf maar hij investeert die in de werkplaats bij zijn huis. De schuur, die een rijk verleden heeft als de werkplaats van de timmerman waar Vincent van Gogh zijn lijsten liet maken, wil hij inrichten als gastatelier. Rovers wil er vaker kunstenaars laten werken en verblijven en daarom moeten er een keuken en badkamer komen. De eerste gast is Belin zelf, die het gastatelier in april officieel komt openen. ,,Hij komt graag. Hij houdt van Nue- nen en van Vincent van Gogh.'' De twaalf aangeboden panelen zijn sinds gisteren te zien in gale rie Art Dumay in Nuenen. De veiling sluit zondag. zaterdag 14 december 2019 VL Actie tegen plastic op 'Bounty- eilanden' Lizette van Neer Eindhoven -Willemijn Peeters Willemijn Peeters: ,,De eilanden zijn een ideale proeftuin.'' FOTO OSCAR VINCK Mark Wijdeven Nuenen Boven: het werk Aardappeleters van Belin. Onder: Vincent. FOTO'S ART DUMAY -Kees Rovers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 144