Uitbreiding Hotel Hulst stokt Redder Jantje van Axel heeft een gezicht 7 Iedereen in Oostburg kent Petra en Nellie. Zij stoppen na ruim twintig jaar met hun tabakzaak. TABAKZAAK PETRA EN NELLIE STOPPEN Ik ga jullie missen, meisjes." Een klant komt kerstkaarten kopen bij Petra en Nellie en heeft een afscheidscadeautje voor hen meegenomen. Het zijn de laatste weken van de ta baksspeciaalzaak in Oostburg. Op 31 december sluit de winkel aan het Eenhoornplantsoen, na ruim twintig jaar. Boeken en kaartjes worden met korting verkocht en mensen ko men spontaan langs om afscheid te nemen van het duo. ,,We heb ben zelfs al bossen bloemen gekre gen en cadeaupakketten. We wil len zelf ook onze klanten bedan ken", zegt Petra. Iedereen in Oostburg weet wie Petra Buysse en Nellie Catseman zijn, hun achternamen zijn eigen lijk overbodig. Sinds 1999 worden ze samen in één adem genoemd. Petra: ,,Ik zat eens op een terras en een jongetje zei: 'Kijk mama, die mevrouw is van Petra en Nellie'." Droom Het duo werkt al veel langer sa men. Dat begon in verpleeghuis De Stelle in Oostburg, waar ze in de verpleging werkten. De vrou wen hadden een gezamenlijke droom: een winkel beginnen. Toen het pand aan het Eenhoorn plantsoen te koop kwam, was het snel beklonken. ,,Ik kwam daar als kind ook al, voor boeken", vertelt Nellie. De familie Carpentier be gon de zaak er in 1928 en die naam gebruikten Petra en Nellie de eer- ste jaren nog voor de tabaksspe ciaalzaak. Allebei waren ze begin dertig en werden al snel bekend als 'de meisjes'. En zo worden ze door veel klanten nog steeds ge noemd. Tot eind dit jaar. De zaak met rookwaren, boeken, tijdschriften, kaartjes en cadeaus sluit dan de deuren. Er komen strengere regels voor de verkoop van rookwaren, waarbij alles uit het zicht moet worden geplaatst. Ook moeten alle sigaretten en sigaren worden afge sloten met een rolluik. Die inves tering zien Petra en Nellie niet zit ten, ook omdat er steeds minder Ik zat eens op een terras en een jongetje zei: 'Kijk mama, die mevrouw is van Petra en Nellie' boeken en tijdschriften verkocht worden. ,,Je merkt dat we in een vergrijsd gebied zitten", zegt Petra. ,,Eind augustus hebben we daarom besloten om ermee te stoppen." Het pand staat inmid dels te koop. Anekdotes Daarmee verdwijnt een zaak die ook wordt geroemd om de gezel ligheid en service. Met iedereen wordt een praatje gemaakt en de anekdotes komen als vanzelf. Pe tra: ,,Het is hier een café zonder tap, zeg ik wel eens." Bij een klant die zelf niet meer kan komen, worden de tijdschriften in de brie venbus gestopt. ,,En één keer per maand rekenen we dan af." Niet alleen klanten, ook Zeeuws- Vlaamse kunstenaars en schrijvers vinden het jammer dat Petra en Nellie er mee stoppen. De realis tisch getekende dieren van Ferdy Remijn, de geschilderde land schappen van Kitty Gillissen-de Die, streekbieren, het pas versche nen boek Verbonden met Schorers- graf: Petra en Nellie hebben het. Nellie: ,,Je moet je ergens in onder scheiden." Vanaf volgend jaar gaan ze alle bei iets anders doen. Petra gaat de wijkverpleging in bij Buurtzorg en Nellie wordt gastvrouw bij lunch room en restaurant Inges in Sluis. Tot die tijd is de tabakszaak nog zes dagen per week geopend. De gemeenteraad van Hulst zou donderdag besluiten of Hotel Hulst mag uitbreiden van 16 naar 81 ka mers. Maar de raadsleden kregen geen kans er over te stemmen. Be- aart had verzocht het plan van de agenda te halen. Hij had begrepen dat Algemeen Belang Groot Hulst (ABGH), met zeven zetels de groot ste partij in de raad, tegen zou stemmen omdat die vindt dat het hotel straks te hoog wordt. Beaart vreesde dat andere fracties ABGH zouden volgen, en dan zou hij het hele plan opnieuw moeten indie nen. ,,Ik hoorde dat dinsdag. Ik kan niet op twee dagen een plan aan passen." Omwonenden hebben moeite met een hotel van 24 meter hoog Hij zegt dat hij niemand wil schofferen, maar het gedraai in de gemeenteraad verbaast hem wel. Het hotel mag 24 meter hoog wor den en dat is onder meer ABGH te gortig. Tijdens een eerdere verga- dering stemde de partij daar echter gewoon mee in. ,,Wij hebben het altijd al te hoog gevonden, maar in die eerdere vergadering is er op per soonlijke titel mee ingestemd", zegt fractievoorzitter Ronnie Roc- tus. Beaart: ,,Het hotel moet er tach tig jaar staan, dus het moet een meerwaarde voor de stad zijn. Dan ga ik het niet met een laag minder doen. Bovendien was de hoogte in eerdere overleggen met de ge meente en de welstandscommissie geen probleem." Meerdere omwo nenden vinden het echter wel te hoog. Beaart wil met de politieke frac ties om de tafel gaan om alle plooien glad te strijken. ,,Ik ben er niet voor niets al twee jaar mee be zig." Het hotel lager maken, ziet hij niet zitten. Jantje van Axel, de redder van de stad ruim driehonderd jaar gele den, heeft een gezicht gekregen, terwijl niemand weet hoe hij eruit heeft gezien. Naar het voor beeld van Jantje van Sluis in het belfort van Sluis zal hij vanaf vol gend jaar de stadhuistoren in Axel sieren. Een voorproefje werd donder dagavond al gegeven in het ge meentehuis van Terneuzen of, zo als geharnaste Axelaars zeggen, Axel-Noord. Raadslid Peter Snoodijk reikte namens de initia tiefnemers Dingeman de Koning en Levien de Groote een beeldje van Jantje (Pikkevé) van Axel uit aan burgemeester Jan Lonink. Levien en Dingeman waren er bij. Vol trots showden ze achteraf het beeldje van Pikkevé die in 1711 wist te voorkomen dat Franse mi litairen Axel innamen. Hij fopte hen door een later tijdstip op te geven, waarop ze besloten hun opmars te staken. Ten zuiden van Axel lagen toen nog schorren en slikken. Die zouden volgens Pik- kevé snel overspoelen. Jantje van Axel was een schaap herder. Zo is hij ook afgebeeld, met baard. En wie hebben ook zo'n baard? Precies, Dingeman en Levien. mai/iMRij 630 tot l&ÖOUüf I-m 730 Yl.oO uur 32,0 omit zaterdag 14 december 2019 'Café zonder tap' sluit de deuren Sophie Stockman Oostburg - Petra Buysse Hotel Hulst breidt voorlopig niet uit. Eigenaar Jochem Be- aart ziet er voorlopig vanaf. Hij is bang dat de politiek het hele plan afschiet en trekt het daarom even terug. Bob Maes Hulst Harmen van der Werf Axel Petra Buysse (links) en Nellie Catseman zijn nog tot en met de laatste dag van het jaar geopend. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 143